Argentína mit csinál ennyire rosszul, hogy már 9-szer mentek csődbe, és most fenyegeti őket a 10. alkalom is?
Valaki ki tudná érthetően fejteni, mik az okai annak, hogy Argentína ilyen szinten katasztrofális gazdaságilag?
Tudom, hogy valami peronizmus ideológiát követnek, de mégis mit takar ez konkrétan, hogy az országot már 9-szer csődbe vitte?
Lényegében Argentína a világ egyik leggazdagabb országa is lehetne, de lecsúsztak a "dél-amerikai romhalmaz" szintre.
Ilyen a populista gazdaságpolitika. Reméljük, mi nem sétálunk bele ebbe a helyzetbe a populista kormányunkkal:
Az argentin típusú válság fenyegetheti Magyarországot
Mexikóban, Kolumbiában, Brazíliában narkógerillák gyakorolják a hatalmat, közbiztonság nulla.
Argentínában európai szintű közbiztonság, de populista, hiperkorrupt, és nemtörődöm politikusok vannak.
Sok kiadásuk van a lehetőségeikhez képest. A Peronizmus lényegében a legpopulistább gazdaságpolitika a világon. Azon alapul, hogy legyen olcsón/ingyen elérhető, ha kell állami szabályozással, emellett pedig legyenek mindenféle segélyek, támogatások, mindenki kapjon pénzt a semmire. Ha pedig elfogy a pénz, hitelt vesznek fel.
Ez természetesen az állam bevételeit messze meghaladó kiadásokat generál. De ha jön egy kormány, ami ezt elkezdené beszüntetni, és visszavenni a kiadásokból, akkor kikiáltják népnyúzó neoliberálisoknak, elitistáknak, a tüntetők szétverik Buenos Aires-t, a kormány lemondani kényszerül, és minden maradhat a régi.
A peronizmus a szociális kiadások, segélyek, támogatások maximalizálására épül, miközben abszolút figyelmen kívül hagyja az ország gazdasági helyzetét és az állami kiadások határait. Mivel lényegében mindig túlköltekezik az állam, ezért kénytelenek hitelt hitelre halmozni, a meglévő hiteleket is hitellel fizetni. A peronizmus tulajdonképpen nem más, mint (egy viszonylagos) jólét felépítése/fenntartása mások pénzéből.
A peronizmus "light"-os verzióját Görögország alkalmazta, míg majdnem csődbe mentek. Gyakorlatilag majdnem német jólétet építettek a balkáni gazdaságra, és ezt hitelből finanszírozták. Azt a szintű jólétet a gazdaságuk abszolút nem tette volna lehetővé.
Ugyanez van Argentínával is. A peronista gazdaságpolitika még akkor sem lenne működőképes, ha 0 korrupció lenne és az ország dúsgazdag lenne. Argentína rettenetesen korrupt ország, ráadásul a populizmust már mesterfokon űzik.
A probléma az, hogy az ottani emberek évtizedek alatt már annyira hozzászoktak ahhoz, hogy a kormány biztosítja a támogatások kavalkádját meg szabályozza az árakat, hogy minden minél olcsóbb legyen, hogy lényegében kialakult az a mentalitás, hogy a kormánynak mindig is kötelessége ezeket biztosítani, mert ha nem teszi, akkor meg lesz döntve, mert az egész ország fellázad. Ez az oka annak, hogy az ország egyik csődből a másikba vándorol, mert nem hajlandóak feladni a peronista gazdaságpolitikát, mert a lakosság sem akarja. A gazdasági csődöt sem a peronizmusnak tudják be, hanem a mindenkori kormánynak.
"Mivel lényegében mindig túlköltekezik az állam, ezért kénytelenek hitelt hitelre halmozni, a meglévő hiteleket is hitellel fizetni."
A kérdés az, hogy ilyen múlttal miért hiteleznek még nekik, de látom, hogy ott 75% az alapkamat:
Gazdaság: 75 százalékra emelték az argentin alapkamatot | hvg.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!