A mostani világháborús helyzetnél és politikai válságnál durvább volt a 90-es évek eleje?
Oké most is sokan világháborút vizionálnak, de azért 30 éve szerintem még rosszabb volt a helyzet:
-1989 június: zavargások Kínában
-1989 december: román forradalom, fegyveres harcok és teljes káosz egész Romániában
-1989 október: Berlini fal "lebontása", feszült hangulat mindkét oldalon
-1989 október: kikiáltják a harmadik Magyar Köztársaságot
-1989 november: "bársonyos forradalom", Csehszlovákiában elzavarják a kommunista pártot
-1990 október: NDK megszűnése, Németország újraegyesítése miközben a szovjet csapatok még az NDK területén tartózkodnak
-1991 június: Szlovénia és Horvátország kikiáltja függetlenségét, a "jugoszláv" hadsereg lerohanja az országokat
-1991 december: a Szovjetunió hivatalosan is megszűnik, már hónapok óta feszült volt a hangulat ország-szerte
Ez az időszak még feszültebb volt a mostaninál nem?
Nem volt egyáltalán háborús hangulat.
Kína alig érdekelte az embereket, túl messze volt és csak néha voltak róla hírek, azt sem nagyon tudtuk, hogy miről van szó.
A román forradalom már érdekes volt, de magánügy volt, senki nem akart beavatkozni, csak drukkoltunk, hogy zavarják el a 'Csaut', de aztán inkább lelőtték, ezzel a probléma meg is szűnt.
A berlini fal lebontását megelőzte a magyar határnyitás, az minket jobban érdekelt, de csak örömhírek jöttek, illetve a régi adminisztráció emberei azok aggódtak, de nagyjából senkit nem érdekelt.
Csehszlovákia megint magánügy volt, akit itt érdekelt valamennyire, csak a kinti magyarok helyzetéért aggódott, jobb lesz e nekik és ez a többi szomszédos eseményekre is érvényes.
A Köztársaság kikiáltása sem volt nagy ügy, igazából tök mindegy, hogy most Népköztársaságnak, vagy köztársaságnak hívják, amúgy sem tudtuk, hogy ez mivel jár.
A németeket irigyeltük az egyesítésért, tudtuk, hogy lesz pénzük a felfejlesztésére a keleti tartományoknak.
Nagy segítség volt, hogy Gorbacsovról mindenki pozitív képet sugallt, nem éreztük a feszültséget, meg aztán a Jelcin is szórakoztató figura volt, egyszer volt egy kicsit cikis a helyzet egy rövid időre, amikor volt valami puccskísérlet a kommunisták részéről, de a Vörös Hadsereg nem volt hajlandó a népre támadni, sőt a harckocsik átálltak, így mindenki megnyugodott.
A jugoszláv konfliktus már kissé hasonló volt, de nem volt ilyen horderejű, csak eleinte nem értettük, miért ez a fene nagy gyűlölet, meg aztán nem voltunk még NATO tagok, így roppantul vigyázott a magyar politika, nehogy valahogy belekeveredjünk és nyugtatták az embereket a Médiában, egy idő múlva már alig érdekelt valakit.
A Szovjetunió megszűnése örömhír volt, meg amikor a szovjet csapatok kivonultak, de csak elvi jelentősége volt, mert igazából előtte sem sok vizet zavartak, csak ritkán lehetett oroszokat látni.
Nem is volt egyébként világháborús helyzet, a keleti blokk szimplán magától esett szét, de úgy, hogy teljesen nyugodt volt a közhangulat.
Inkább a választások előtti kampányok voltak kicsit viharosabbak, MDF, meg SZDSZ, a kisgazdák, meg a szociáldemokraták gyakran beszóltak egymásnak, meg a Fidesz is csinálta a fesztivált és a szocialisták is, így ezek azért is voltak érdekesek, mert addig nem láttunk ilyeneket, szokatlanok voltak.
Mindenki reménykedett, hogy jobb világ jön majd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!