A Szovjetunióban mi alapján döntötték el, hogy melyik
országnak kötelező a cirill írást átvenni?
Figyelt kérdés
Azerbajdzsánnak és a közép-ázsiai országoknak kötelező volt átvenni, ugyanúgy Moldovának is kötelezővé tették.
Ezzel ellentétben a balti-államokra meg az egykori Keleti-Blokk országaira nem próbálták meg rátuszkolni. De miért? Vagy mi alapján?
Miért nem akarták, hogy mondjuk Észtország és Magyarország, Csehszlovákia, stb. is a cirill írásra térjen át? A moldovai románt mindig latinnal írták, a cirillt a szovjetek tették kötelezővé. A Keleti-Blokkban egyedül Bulgária használt cirill ábécét.
Vagy ez sosem volt tervben? Pl Magyarországon, vagy más Keleti-Blokk országban.
Szerintem ez attól függött, hogy kire tudták ráerőltetni.A magyarok többsége oroszul sem volt hajlandó megtanulni, beszélni.
2022. okt. 24. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 A kérdező kommentje:
Csak mert például se az észtnek, se a lettnek, se a litvánnak nem volt cirill írásos változata, ellenben a románnak Moldova miatt igen. Ugyanúgy a tádzsik nyelvet is arabbal írták, aztán a Szu. miatt áttértek a cirillre.
2022. okt. 24. 19:47
4/9 anonim válasza:
#3 A románok a 19. század előtt egyébként is cirill abc-t használtak, nem a Szovjetunió és Moldova miatt volt "cirill írásos változata".Mesterségesen latinizálták a román nyelvet nyelvtanban és szókincsben, emellett áttértek a latin abc-re.A románok eredetileg nem latin nyelvet beszéltek.
2022. okt. 24. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 anonim válasza:
Senkinek sem volt kötelező átvenni. Csak oktatták mindenhol kötelezően, de nem azt használták a napi életben.
2022. okt. 24. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
4:
De, a románok eredetileg is latin nyelvet beszéltek.
Annyi, hogy a kamu történelmük szerint ők romanizált dákok leszarmazottai, sőt van olyan szélsőségük, amely szerint a dákok eleve egy latin rokonnyelvet beszéltek.
A valóságban viszont a románok ősei a Balkánon élő pásztornépek voltak, akik átvették a latint a rómaiaktól. Ma is élnek rokonaik a Balkánon, pl. az arománok, igaz egyre kevesebben beszélik a latinnal rokon nyelvüket.
2022. okt. 24. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 anonim válasza:
6: így van. Utálom a román hazudozást, de azt nem vitatom, hogy latin nyelvet beszélő nép voltak.
Az más kérdés, hogy bőven az Al-Duna vidékén éltek a Honfoglalás idején. Semmi közük a dákokhoz, sem más néphez, ami utána élt Erdélyben.
2022. okt. 24. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
#6 Nyelvészek arra az álláspontra jutottak, hogy az eredeti román nyelvre leginkább hasonlító nyelv az albán.Pont ez az, ahogy írod, ezek balkáni pásztornépek, innen a cirill abc is, amit használtak.A latin hatás az valóban a római birodalom hatására alakult ki, de az már akkor hatott rájuk, mikor még lent voltak a balkánon.Így tekintve lehet valóban latim nyelvnek tekinteni a régi román nyelvet is, de nem véletlen a nagy fokú egyezés az albánnal, a rengeteg szláv szó, meg a cirill abc.Ezekből amennyit csak tudtak később mesterségesen kigyomláltak a román nyelvből.De még így is maradtak a mai albánnal való rokonságra, egyezésre árulkodó jelek.
2022. okt. 24. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
8:
Nem, a román cirill abc nem onnan származik, mert a 16-19. századokban használták, a 16. szazadra pedig már régen létrejött a két román állam, illetve Erdélyben is éltek már jelentős szamban románok.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!