Oroszország mégis mesterségesen akarja magasan tartani az olajárakat?
Az OPEC+ tagországok a kőolajkitermelés csökkentésére készülnek, ami jelentősen emeli majd az árakat.
"...Oroszország is támogatja a csökkentést, mivel az elmúlt hónapokban csökkentek az olajbevételei...."
Akkor ennyit az orosz jószándékról? Vagyis amolyan olcsón adják de mégsem?
Az OPEC+ az mióta Oroszország? A világ kőolajkitermelésének 10%-át adják a ruszkik, most lehet még kevesebbet is, hogy háború van.
Ugyanakkor ha megnézed 2014 környékén már 100 dollár felett volt a Brent ára, 2017-2018-ban meg 75 dollár körül, a covid időszaki 40-50 dollár nem igazán volt reális, de már háborút megelőző hónapokban is 90 dollár körül volt, ahhoz képest a mostani 88 dollár se magas ár.
Engem jobban izgat az, hogy mégis miért ilyen drága a benzin ha már évekkel ezelőtt is volt ennél magasabb a kőolaj ára és mégis felét fizettük csak a benzinkutakon a mostani áraknak.
#4 - "mégis miért ilyen drága a benzin ha már évekkel ezelőtt is volt ennél magasabb a kőolaj ára és mégis felét fizettük csak a benzinkutakon a mostani áraknak."
A finomítók árrése jelentősen megemelkedett a covid utána helyreállásban a kialakult egyensúlytalanság miatt. A covid alatt nem készültek el beruházások, amikre akkor nem volt szükség, de a covid után nagy szükség lett volna, ez feltolta a finomítók árait.
Így most azért drágább a benzin, mert a korábbihoz képest magasabb profit realizálódik a finomítóknál. Pl a MOL-nál, amiből telik arra, hogy a magyar piacra 480-ért adja a benzint és még így is nyereséges legyen.
Tehát történt egy piaci sokk, ami szerencsésen érintette a finomítókat, és ki alakult egy új egyensúlyi helyzet magasabban, mint a korábbi állapot.
#4 Oroszország az OPEC+ harmadik legnagyobb kitermelője, Szaúd-Arábia meg a második, együttesen nagy ráhatással vannak a tagokra.
#5 Igen, olcsóBBan. Mondjuk ha 60USD a piaci ár és feltornásszák 110-re, akkor 90USD-n jobban jönnek ki még ha olcsóbban is adják mint 110.
ma 10:30
Egy, a MOL eleve az olcsóbb ruszki kőolajat veszi, de pont az ő rekord nyereségeik(itthon is) mutatják azt, hogy nagyon nincs semmi alapja ezeknek az áraknak (leszámítva a keresletet), mert most nem annyit keresnek 1 liter benzinen mint 10 éve kerestek hanem sokszorosát. Ez meg ugyanúgy igaz bármelyik másik ilyen cégre, csak mivel mesterségesen sikerült kialakítani (/súlyosbítani) hiányt azzal, hogy direkt nem veszik az Ural kőolajat, így nem tudnak eleget termelni, amitől meg mennek fel az árak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!