Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A szankciók működnek. De...

A szankciók működnek. De pontosan mit is érünk el velük?

Figyelt kérdés

Mert az elején még azt mondták, hogy ezzel lehet ellehetetleníteni azt, hogy Oroszország folytassa a háborút, de most meg ukránok, oroszok is úgy számolnak, hogy még 2024-ben is fog tartani ez a háború.


Szóval akkor pontosan ezek a működő szankciók mit is érnek el, miért is jó nekünk hogy nem vesszük az orosz gázt, olajat és leállítottuk az összes exportunkat feléjük?



2022. szept. 17. 17:05
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
81%
Gondolom azért sokan rosszul viselik a szankciókat az oroszoknál és ez talán lehet Putyin rendszerének a vége.
2022. szept. 17. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

"miért is jó nekünk hogy nem vesszük az orosz gázt, olajat és leállítottuk az összes exportunkat feléjük?"


Veszünk gázt is és olajat is. Az az oroszok saját döntése, hogy Nyugat-Európába kevesebbet küldenek.


Ahogy írták, ez rövidtávon gyors sz0pás mindkét félnek viszont a tökésebb és innovatívabb oldalnak hosszú távon ez előny, mert kialakul egy új fejlesztési kényszer ami pörgeti a gazdaságot.


Másrészt az élet nem csak fekete és fehér. Kis kitérő: Tudtad, hogy az Európába érkező orosz olaj valami 12%-a Kazahsztánból jön Oroszországon keresztül? Közép-Ázsiában elég sok szénhidrogén kitermelő van, akiket közvetve az oroszok arra kényszerítettek, hogy csak az oroszokon keresztül tudjanak kereskedni ezekkel a dolgokkal. Pl ilyen volt a dél-oszétiai konfliktus ami nagyjából semmi más célt nem szolgált, hogy a háborús környék miatt elmenjen mindenkinek a kedve az olaj és gázvezetékek építésétől.


Viszont nem ment el mindenkinek a kedve és megépült a Bakut Tbiliszin át Ceyhannal összekötő olajvezeték ami párhuzamos a dél-kaukázisi gázvezetékkel, amire mi is rácsatlakoztunk volna a Nabuccoval. Ezt páran megfúrták amiből az oroszok déli-áramlap gázvetetéke jött ki jól ami viszont a 2014-es krími megszállás miatt odaveszett( ahogy za azeri AGRI LNGH terminál is ), de lett belőle török áramlat ami még mindig orosz gázt hoz az EUba..


Az említett Kaukázison át futó vezetékek azért lényegesek, mert ezek teljesen kikerülik Oroszországot. Jó, de ez miért lényeges? Az orosz játszma miatt csökken az EU felé irányuló szénhidrogén szállítás és az oroszok sem teljesen hülyék, a csökkenést -amíg tudták - a kazah olajból kompenzálták. Az első 10% olaj szállitási volumencsökkenés Oroszországot nem érintette csak Kazahsztánt. És itt jön képbe a Kaukázus. Az ukrán háború óta szép csendben egy látványos fordulatot hajtott végre a kazah vezetés és nekik most már komoly érdekük, hogy a fő szénhidrogén exportjuk ne egy szankcionált orzságon át vezessen így Kazahsztán elkezdte áthajózni az olaját Azerbajdzsánba ahonnan szépen pumpálják a fent említett azeri-grúz-török vezetékbe ahonnan több ponton tud kilépni az olaj a piacra. Ezt kevesebb mint fél év alatt sikerült leszervezniük és most már nagyon szeretnének egy olajvezetéket húzni a Kaszpi tenger alá. Ugyanilyet szeretett volna Türkmenisztán is, ezzel rácsatlakozhatott volna ő is a nyugat felé haladó gázvezetékre, de ez oroszok és irániak folyamatosan megfúrták. A türkmén gáz most is Oroszországon át jut el Európába, micsoda véletlen.. :D


És itt jönnek képben a szankciók. Az EU nem MOST MÁR nem akar orosz energiahordozófüggőséget, de a tülük jövő anyag egy része valójában a Kaszpi-tenger környékén fekvő országokból jött. A szankciók - és a rafinált oroszok - rávezették ezeket az országokat arra, hogy elmozduljanak a meglévő alternatív szállítási irányok felé, különben megszűnik az exportbevételük. A kazahok már léptek, az új türkmén "uralkodó" első útjai Moszkvába és Teheránba vezettek és nem lennék nagyon meglepve ha rövid időn belül előállna egy új dél-kaszpi gázvezeték terv ami előnyös Irán és Türkmenisztán számára is.


Jól látszik, hogy a szankciók és a hirtelen szembefordulás oda vezetett, hogy a piac megpróbálja korrigálni azokat a hibákat, amiket korábban az orosz kenőpénzek miatt a vezető európai tisztviselők/vezetők elkövettek.


Ez a kis kitérő azért kellett, mert így lesz érthető miért gáz az oroszoknak, hogy az EU szankcionál(ná) az energiahordozókat. A teljes orosz GDP 14%-át adta az energia és energiahordozók exportja, ennek egy jelentős részét pedig az EU felé lebonyolított export képezi. Ha leáll a szénhidrogének exportja az EU felé - mert más országok más útvonalakon elkezdenek szállítani - akkor az nagyon nagy lyukat üt az orosz GDP-ben. Az orosz GDP 28%-át adja az EU felé irányuló összes EXPORT, ha ez leáll akkor Oroszország gyakorlatilag letérdel.


Összehasonlításképpen: az EU országok exportjának 4%-a megy Oroszországba, az export-import mérleg brutálisan el van tolódva. Az Eu 480mrd $ környékén importál az oroszoktól, míg fordítva ez csak 160 mrd $ viszont ez a 160 mrd az oroszokkal ellentétben az EU GDPjének a nagyon nagyon kis részét teszi csak ki.

2022. szept. 17. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
9%
ha működnek is, arról beszélnek hogy az eu-nak rosszabb mint az oroszoknak, lehet az eu hamarabb bénul le mint oroszo.
2022. szept. 17. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 MDaniel98 ***** válasza:
53%
A kérdés az, hogy nekünk, vagy az oroszoknak kellemetlenebb és én ezt még nem tudom eldönteni.
2022. szept. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!