Ezzel a véleménnyel mi a probléma?
Olvastam egy kommentet ami maximálisan igaz, mégis úgy lepontozták mint állat. A mai interneten lézengő magyarok tényleg ennyire komcsik?
"Sztálinék rengeteg embert hurcoltak el gulágokba, Szibériába, mindenkit vittek el aki nem elég lelkesen tapsolt Sztálinnak, kiirtotta a politikai ellenfeleit ez volt a tisztogatás, ráadásul benyomult ide a mocskos rohadt hordája és lezullesztették MO.-t, meg hány emberi életet követelt itt is a kommunizmus. Ismertem valakit akinek agyonverték az apját az ávósok. Én úgy gondolom hogy Sztálin nagyobb tömeggyilkos volt Hitlernél."
Az megvan, hogy legelőször a burzsujokkal számolt le Lenin rendszere?
A tunya nemességgel, akik csodálatos palotákban páváskodtak, amíg a nép düledező viskókban senyvedett, az előkelőkkel, a Mészáros félékkel, akiktől elvette a vagyont és kisemmizte őket.
Sajnos a fogvatartásuk idején felötlött, hogy kár őket potyára etetni, dolgozzanak meg az ételért, termeljék ki a tartásukat és mivel a kényszermunkatelepek Szibériában, meg olyan istenhátamögötti helyeken voltak, ahová jószerével senkit nem tudtak csalogatni, ezért már végül azért vittek lágerba embereket, hogy legyen munkáskéz, ugyanis a természeti ásványkincsek pont ott voltak, pontosabban a lágerek települtek a lelőhelyek mellé.
Roppant praktikus volt ez, de nem elpusztítani akarták a rabok túlnyomó többségét és nem is pusztultak el, csak főleg a járványok taroltak időnként közöttük.
Tizenöt-húsz év kényszermunka után, ami alatt, ha rendesen dolgozott, kapott kielégítő ellátást, nemegyszer jobban élt a rab, mint a szabad társadalom széles tömegei, hiszen éhínség tombolt, vagy a fronton szaggatták szét a gránátok a kényszersorozottakat és a lágerban mindenki biztonságban volt, szóval ha letöltötte amit kiszabtak rá, kapott ugyanannyi 'szájkosarat', vagyis nem hagyhatta el a területet, továbbra is ott kellett élnie és dolgoznia, csak akkor már a szabad zónában.
Így népesültek be a távolkeleti új városok, ahová különben senki nem ment volna és a lágert a többség túlélte.
Mindezen túl számos olyan népjóléti eredménye volt a szocializmusnak, ami előtte nem volt, például az általános népoktatás, iskolakötelezettség, általános és ingyenes egészségügyi ellátás, vagy ott van az általános nyugdíjrendszer.
Ezek egy része mára beépült a kapitalista rendszerekbe is, de korábban egy csomó nem létezett, így a szocializmus vívmányai, csak ez nem ismert eléggé.
Természetesen rengeteg hiba, sőt bűn is terheli a sztálinista államot, teljesen félrevitte az eredetileg a nép javát szolgáló rendszert, aminek az is hibája volt, hogy gazdasági szempontból nem vált be.
Legalább is ahogyan akkor csinálták, mert a mai szocialisták a hibák nélkül az eredményeket ígérő lehetőségeket próbálják megvalósítani, de speciel én nem támogatom őket, mert túlzásokba esnek és személyi ellenszenvet is érzek számos baloldali politikus iránt.
Azonban amit lepontoztak, az meg is érdemli, mert túl szűklátókörű vélemény volt. A náci halálgyárakat akkor sem lehet hasonlítani a szovjet munkatáborokhoz, ha egy időben abban is sokan szenderültek jobblétre, mert azokat más céllal működtették és optimális esetben túl lehetett élni, a többség túl is élte.
Nah, sikerült leírnod egy normális választ, amiben tartalom is volt. Persze hogy értetlenkedik az ember, mivel eddig csak azt írtad járjak utána. De akkor mi a rákért van ez az oldal, és mi a rákért írsz, ezt nem értettem.
Így már érthető egyébként a nézőpontod, de valahol ev aljas volt a rendszer, mert ha te gazdagnak születsz, örültél volna ha elvisznek kényszermunkára? Arról nem is beszélve, hogy eldöntötték hol éled az életet. Azért aki katonának ment,lehet bedarálták, de ha túlélte, odament ahova akart. A radioaktív bányákban való dolgoztatásról meg ne is beszéljünk, illetve azt írtad remek ellátást kaptak a munkatáborban dolgozók... hát ezt azért sokan vitatták már, bár tábora válogatta, meg a jólelkűsége a táborok parancsnokainak.
#11
Esetleg valamilyen forrás(oka)t is tudnál csatolni a szubjektív történelmi példáidhoz? Nagyon érdekel az I-II. VH téma, csak sajnos gyakran belefutok olyanba, hogy bizonyos művekben több a rizsa, mellébeszélés, mint a bizonyított tények.
Előre is köszi! :)
#17
A világháborúkat jól meg lehet ismerni különféle ezzel foglalkozó művekből, a média teli van velük, a lágerekhez annyi közük van, hogy aki rab volt, az nem ment a frontra, ha csak szabadlábra nem helyezték, mint például Rokosszovszkijt, akit a Gulagról tettek meg hadosztályparancsnoknak és később rátermettsége miatt az egyik legjobb szovjet hadvezér lett, de ugye ha már kiengedték, akkor a továbbiakban nem sok köze volt a munkatáborokhoz.
Egyébként ahol elfogulatlanul tanítják a történelmet, ott meg lehet ismerni a rendszer eredményeit és visszásságat is egyúttal, az utóbbira számos irodalmi mű is rendelkezésre áll, én elsősorban Szolzsenyicint javaslom, aki első kézből szerezte információit, például a 'Gulag szigetcsoport' részletesen leírja az egész hátterét, történetét, érdemes elolvasni.
A szocializmus előtti állapotokról szintén olvashatsz rengeteg helyen, olyan íróktól, akik nem csak a felső tízezer idilli életét jelenítik meg írásaikban, rengeteg van, Zola például, vagy magyar író Móra, Móritz, stb... akik a mindennapok valóságáról is beszámolnak.
Történészek munkáinak tömege taglalja a Szovjet mintájú szocializmust különféle aspektusokból, ezeknek manapság utána kell járni, mert nem divat semmi olyat írni, vagy mondani arról a rendszerről, amit bárki pozitívan értékelhet, pedig nélküle nem ismerhető meg a történelem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!