ELMÉLETBEN át lehet csatolni területeket népszavazással Magyarországhoz?
Nem, alkotmányellenes, alkotmányellenes kérdésekben pedig nem lehet népszavazni.
A legtöbb ország alkotmánya kinyilvánítja az adott ország területi szuverenitását.
A nemzetközi jog általában kedveli a status quo-t, a "fennálló állapot"-ot, határok és országok szuverenitásának tekintetében különösen. A hatályos nemzetközi egyezmények (konkrétan a II. világháborút lezáró békeszerződések) értelmében Erdély Románia része. Tehát hogy legyen-e ilyen népszavazás, az Románia szuverén döntése.
Hogy az ott élő magyarság tud-e ilyet kezdeményezni, azt nem tudom. Mint ahogyan a mi törvényeink (Alaptörvény, népszavazásról szóló törvény) is tabusítanak bizonyos témákat, biztosan Romániában sem lehet bármiről népszavazást tartani, és a területi integritás azért elég kényes kérdés, hogy ilyen legyen. De nem tudom, nem ismerem a román alkotmányt. Persze ha tabu is, akkor is dönthet úgy Románia, hogy megváltoztatja a saját alkotmányát, és utána esetleg kezdeményezhetnek népszavazást az ott élő magyarok.
Tehát elviekben lehet ilyen népszavazás, és a nemzetközi jog el is ismeri. De akkor és csakis akkor, ha Románia (a saját jogi procedúrája alapján) rendez egy ilyet.
Lehetne.
6-os, a nemzetközi jog szerint Erdély nem Románia része. A párizsi szerződés erről semmit sem ír, 1920-ban pedig Románia nem kaphatott területeket, mivel különbékét kötött, és nem is vett részt a háborúban.
[ma 07:11]: "6-os, a nemzetközi jog szerint Erdély nem Románia része."
- De. Az. Ne játsszuk már a hülyét, oké? A nemzetközi jog elismeri Románia azon határait, amiket te a földrajzórán nem tanultál meg. Ezen határokon belül van nekik Erdély. Pont.
"A párizsi szerződés erről semmit sem ír."
- A párizsi szerződés semmisnek nyilvánította a bécsi döntéseket (Hitler bécsi döntéseit), így visszaállította az 1920-as határt Magyarország és Románia között.
"1920-ban pedig Románia nem kaphatott területeket, mivel különbékét kötött, és nem is vett részt a háborúban."
- Románia részt vett az I. világháborúban. Egyébként az I. világháború végén feltétel nélkül megadta magát a Monarchia. Tökmindegy, hogy harcolt-e Románia (egyébként igen). Ha a győztesek úgy döntenek, hogy a Argentínának adják Erdélyt, akkor azt is megtehették volna.
Lehet irredenta trollkodásokat írni, de a kérdező rendes választ kért. Én azt adtam neki, leírtam, hogy amint a román jog ezt lehetővé teszi, és Románia a népszavazást megrendezi, onnantól elméletileg igen a válasz a kérdésére. Te meg ellenkezel, mert töriórán nem figyeltél, és azóta se pótoltad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!