A Nyugat nem tudta volna megakadályozni az iráni iszlám forradalmat?
Azért elég szomorú, hogy egy művelt, fejlődő perzsa társadalomra rákényszerítettek egy ilyen vallási fanatikus rendszert. Én több iránival is találkoztam és elég pozitív véleménnyel vagyok róluk, mert intelligensek és mind gyűlölik a Forradalmi Gárdát, akik fenntartják az ajatollah hatalmát.
A 70-es években még egész nyugatos életvitelt követő képeket lehetett látni Iránról, utána meg jött a csador és a terror. Nem lehetett volna lekapcsolni hamarabb ezt a Khomeinit vagy csírájában elfojtani az egészet, végülis sok kár lett belőle utólag.
Tudta volna, ha prioritásként kezelik.
Az oroszországi bolsevik hatalomátvételt, a németországi náci hatalomátvételt, a kubai forradalmat, Castro győzelmét is meg lehetett volna akadályozni, de ehhez jobb politikára, több segítségre, nagyobb elköteleződésre lett volna szükség a nyugati demokráciáktól, ami viszont hiányzott.
A Sah sokat tett érte, hogy radikalizálódjon az iráni társadalom. Az ilyesmik nem csak úgy maguktól jönnek.
És egyedül a vallások elég szervezettek és széles körűen beágyazottak, hogy alternatívaként lépjenek fel egy velejéig korrupt, erőszakos, rongyrázó rendszer ellen.
# 5
A sah sok politikai hibát követett el uralkodása utolsó 5 évében, amikor már limfómában haldoklott és állandóan erős gyógyszerek hatása alatt állt.
Ugyanakkor a sah bukasakor az Iráni Császárság bruttó hazai terméke (GDP) akkora volt, mint Törökország, Egyiptom és Szaúd-Arábia GDP-je együttvéve. Ma ellenben az Iráni Iszlám Köztársaság GDP-je az egyharmada a török, az egyiptomi és a szaúdi együttes GDP-nek.
A sah bukásaakor az Iráni Császárság a világ 5. legerősebb szárazföldi hadseregével és a világ 4. legerősebb légierejével rendelkezett. A mai Iráni Iszlám Köztársaság kb. 21-22. helyen áll katonai erőben a világon.
Összegezve az egykori Iráni Császárság sokkal nagyobb gazdasági és katonai hatalom volt az 1970-es években, mint a mai Iszlám Köztársaság.
Mellesleg a sah rendszere sokkal puhább diktatúra volt, mint amit Homeini létrehozott. Homeini minimum 50-szer annyi embert végeztével ki 1979 és 1989 között, mint a sah egész uralkodása, 1941 és 1979 között.
#6
Nem vitás, viszont az akkori és a mai gazdasági színvonalat árnyalja, hogy a teheráni túszdráma óta az USA gyakorlatilag embargó alatt tartja az országot.
És lássuk be a katonai diktatúrák meglehetősen hatékonyak.
#9
Egyfelől a republikánusok éppen belebuktak a watergate botrányba, másfelől a sah rendszere eléggé vállalhatatlan volt a végén és az irániak nagyon nem akarták. Ha nincs egy végtelenül lojális hadserege, az uralkodót már régen elzavarták volna. A forradalomnak meg nem szükségszerűen kellett volna az iszlám fundamentalizmusba kifutnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!