Izrael megtámadta Palesztínát! Mi a történik a világgal?!
Személy szerint én még május környékén is nyugodtan követtem a háborús eseményeket, úgy gondoltam sosem fog az ukrán-orosz helyzettől nagyobb történni, de ma már eljutottam oda, hogy semmin sem lepődnék meg.
Az elmúlt pár nap:
1. ukrán orosz háború (igaz már február óta)
2. szerb - koszovó/albán feszültség, bármikor kitörhet a háború
3. azerbajdzsániak és az örmények között újabb háború tört ki
4. Irán az északi határhoz közeledik, közben kijelentik New York-ot megfenyegetve, hogy már képesek atombomba gyártására
5. Kína - Tajvan/USA/Japán között bármikor kirobbanhat a háború, főleg úgy hogy Japán területén csapódott be tegnap is egy "eltévedt" kínai rakéta.
6. Izrael ismételten megtámadta Palesztínát, a palesztinok válaszcsapást ígérnek.
Komolyan kérdezem, mi a fene folyik a világban? Még a végén tényleg igazuk lesz azoknak, akik azt állítsák hogy nem ússzuk meg III. világháború nélkül ezt az évtizedet?
Igazából semmi különös nem történik a világgal. A felsorolt konfliktusok többsége várható vagy szinte minden évben bekövetkezik legalább egyszer. De nézzük egyesével!
1. Orosz-ukrán háború: 2014 óta benne van a levegőben, hogy a két ország valószínűleg a jövőben közvetlen fegyveres konfliktusba fog keveredni, főleg ha nem sikerül megoldani békés úton a kelet-ukrajnai válságot. Putyin vezetése alatt Oroszország eléggé revizionista hangnemet ütött meg, és egyértelműen látni lehetett, hogy azon munkálkodnak az oroszok, hogy minél többet megpróbáljanak visszaszerezni a Szovjetunió széthullásával elvesztett birodalmukból. Ennek Ukrajna volt az egyik leglátványosabb színtere, ugyanis itt került először összetűzésbe a Nyugat és Moszkva úgy, hogy az nagyobb port kavarjon a világsajtóban is. Mivel végül Ukrajna se próbálta meg soha végrehajtani a minszki egyezményt és tovább közeledett a Nyugat felé várható volt, hogy Oroszország előbb-utóbb úgy érzi majd lépnie kell. Végül elég drasztikusan tette meg, de ez egyáltalán nem egy olyan helyzet volt, ami a semmiből jött és ne lett volna előzménye.
2. Szerb-koszovói konfliktus: A szerbek és az albánok minden évben hasonló módon balhéznak. Tavaly is volt rá példa, de évente akár többször is megtörténhet a dolog. Mindig barrikádokat emelnek a szerbek Koszovóban, néha összecsapnak az albánokkal vagy a rendőrökkel, hangzatos politikai nyilatkozatok születnek és végül mindenki lenyugszik. Előfordul, hogy megcifrázzák látványos mozgósítással is a helyzetet vagy éppen harckészültségbe helyezik a szerb haderőt. De pontosan lehet tudni, hogy amíg a NATO Koszovóban van, nem fog történni semmi. Belgrád jobban fél a NATO-tól mintsem megpróbáljon valami őrültséget tenni. Tudják ők jól mi lesz ha megint felbosszantják őket.
3. Azeri-örmény konfliktus: Szintén semmi meglepő. Legutóbb 2020-ban háborúzott a két ország, de azóta is rendszeresek a tűzszünetsértések. Ez se valami szokatlan, legalább havonta egyszer lövi egy kicsit az egyik fél a másikat vagy az azeriek megpróbálnak kicsikét előrenyomulni. Főleg most, hogy az oroszok Ukrajnával vannak elfoglalva, úgy érezhetik Bakuban, hogy tiszta a terep.
4. Irán: Semmi olyat nem csinált idén Irán, amit eddig ne tett volna. Fenyegetőzik, nagy szavakkal dobálózik és tovább ül a babérjain. Persze közben folytatja a kis árnyékháborúját Izraellel, de semmi különös.
5. Kína-Tajvan konfliktus: Ez is egy régóta húzódó konfliktus és biztos, hogy még az évtized vége előtt fegyveres konfliktus fog kirobbani miatta. Kína egyre erősödik az Egyesült Államok meg egyre jobban pártolja a függetlenségpártiakat Tajvanon. Ez előbb-utóbb egy robbanáshoz vezet majd a térségben, pláne ha Tajvan kikiálltja egyszer a függetlenségét. De anélkül is támadni fog valamikor Kína még az évtized során, mert Hszi Csin-ping célnak tűzte ki az ország újraegyesítését. A mostani konfliktusból valószínűleg nem lesz semmi, csak egy kis erőfittogtatás. A legforróbb pillanatok akkor voltak amikor Pelosi gépe a sziget felé tartott, mivel ott Kína nem lépett, tudni lehetett, hogy nem lesz súlyos eszkaláció végül belőle.
6. Izraeli-palesztin konfliktus: Évtizedek óta húzódik és minden évben többször kiújjul. Semmi szokatlan nincs benne. Tavaly is volt ilyen, jövőre is lesz. Főleg, hogy egyre jobban romlik a kapcsolat Izrael és Irán között. Márpedig az összes térségbeli terrorszervezet iránbarát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!