A szocialista országok miért voltak mind fejletlenebbek mint a nyugat?
#10 És pontosan ebből van a mai Magyarország egyik nagy problémája. A szocialista időkben sokan hozzászoktak ahhoz, hogy nem kell semmit se csinálni, mégis van pénz, az árak meg - mivel minden központilag volt szabályozva - megfizethetők a fizetésből.
Na, akik így éltek, annak a gyerekeik, unokáik is ezt vették át. Azok koppannak most hatalmasat, amikor szembesülnek a ténnyel, hogy a nulla tudásukhoz mért gyártósori szalagdroid állásuk csak minimálbért fizet, amiből nem lehet megélni.
A szocializmusban aki előre akart jutni, az ügyeskedett így vagy úgy. Volt, aki fusizott munka után. Volt, aki a tudásával megpróbált bekerülni felsőbb körökbe. Volt, aki külföldi kapcsolatok révén tett szert némi pluszra. És volt, aki disszidált.
# 13
Magyarországon 1945 után, az 1970-es évekre a II. világháború előtti szinthez képest kb. 300 %-kal nőtt az életszínvonal.
Az 1939-es szinthez képest 1975-re az egy főre eső húsfogyasztás 500 %-os, a tejtermékfogyasztás 400 %-os növekedést mutatott. Azaz igen jelentősen nőtt az életszínvonal.
Azért az nagyon gáz, hogy valaki arra hivatkozik, hogy a huszadik század első feléhez képest nagyot nőtt az életszínvonal. Hát persze, ahhoz képest, mikor a gyerek a határban novemberben beleállt a friss tehénlepénybe, hogy a meztelen lábfeje ne fagyjon le, ahhoz képest a szocializmus fejlődése egy megváltás volt. Mi is alighanem azért élünk, mert a családi tragédia után, amitől az utcára került gyakorlatilag a família, éppen a komlói szénbányászat hatalmas felfejlődése miatt lakótelepek épültek, és adtak szolgálati lakást a bányánál dolgozóknak. Nulláról, barátaim, igen könnyű nagy ugrást végrehajtani.
A szocializmus arról szólt, hogy senkit nem érdekelt semmi. Németország a kettéosztottságával jó példa erre, Nyugaton bámulatos technológiai eredmények születtek, keleten meg a Wartburgnál 20 év alatt annyi történt, hogy az ablaktörlő intervallumkapcsolóban lett egy ablakmosás utáni söprés. Így növekedett az elmaradás. Kádár főnök egyszer azt nyilatkozta, hogy ha odafigyelnénk, és nem lenne az eladásra kínált kalapács nyele szálkás, akkor versenyképesek lennénk. Miközben a nyugati kalapács már digitális kijelzőn mutatta a kalapálandó anyag jellemzőit, a szükséges ütéserőt, és mellesleg a szabad Európa slágerkoktéljait játszotta, meg tojást főzött. Nálunk meg még azt sem tudtuk elérni, hogy ne legyen szőrös a kalapács nyele.
'A szocializmus arról szólt, hogy senkit nem érdekelt semmi.' Ez persze nem igaz, mert mindenkit érdekelt a saját boldogulása, csak ezt nem kapcsolták össze a melóval. És nem is a "nép" volt ebben hibáztatandó, hanem ironikus módon az a vezetői réteg, akikben a rendszer megbízott, azok sarcolták legjobban a rendszert. Például, azért döntöttek a gyár technológiai felújításánál a kétes beszállító mellett, mert azok burkolták be az árut olyan deszkaanyaggal, amit aztán a főnök elvihetett vikendházat építeni. És ment az állandó ügyeskedés. A tanácselnök kiutalt tanácsi lakást az arra nem jogosultnak, aki a vasas szövetkezet elnöke volt. Ezért a vasas szövetkezetben meghegesztették a tanácselnök épülő házához a nagykaput. A vadásztársaságba bevették a tsz-elnököt, ezért a tsz húsüzemében feldolgozták a vadásztársaság tisztviselői által elejtett szarvast. Ezeknek a praktikáknak megszervezése és végrehajtása elvette az erőt a melón való gondolkodástól. Így sokan éltek jól, a rendszer meg ezekbe (is) belebukott.
# 15
Csakhogy Magyarország életszínvonal tekintetében jobban állt 1989-ben, nemzetközi összehasonlításban, mint ma.
1989-ben kisebb volt az akkori Ausztria és az akkori Magyarország életszínvonal különbsége, mint a 2022-es osztráké és magyaré.
1989-ben a lengyel életszínvonal a harmada volt a magyarnak, ma pedig minimum egálban vagyunk.
1980-ban Írország GDP/fő tekintetében egy szinten volt Magyarországgal, 2022-ben az ír GDP/fő a magyar durván ötszöröse.
#16 ez a jellegzetes akkori magyar vitastílus, van egy állítás (a 70-es évekre), van egy pontosító állítás. Erre jön egy egészen oda nem tartozó állítás. Ködösíteni? Vagy nem érti, aki szól, hogy az előző miről szólt?
A szocializmusbéli igaz történet jól példázza:
- Felmerül a kérdés, hogy vállalati busz miért nem lakhat a sofőr házánál, így, mire első felszedési pontjára érne, meleg lehetne benne.
- Válasz a vezetés részéről: Mert az utcán nem állhat éjjel, mert ellopják.
- Gépjárművezető átépíti a kerítését, nagykapu, beállhat a busz a kertbe.
- Válasz a vezetés részéről: télen elsüllyed a fellazult földben
- Gépjárművezető hozat betongerendákat, lerakatja egymás mellé azokat.
- Válasz a vezetés részéről:... (még négyszer)
Lényegi üzenet: minden éktelen marhaságot összehordok én, mert nem akarom, hogy igazad legyen
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!