Putyinnak azért kell minél hamarabb annektálnia az Ukrajnától elfoglalt területeket, mert ezek után ha Ukrajna katonai erővel belép ezekre a területekre, akkor ő támadja meg Oroszországot, és jogos lesz az orosz önvédelem?
Lehetséges, igen.
Ha orosz területeket ér katonai támadás, akkor vethetnek be atomot bármiféle retorzió nélkül és jogilag is kvázi támadhatatlanul.
Ukrajnát pedig ezzel képesek lennének kapitulálásra bírni.
[tegnap 21:48]: A nemzetközi jog most éppen elment szabadságra. Ukrajna és Oroszország között már 2014-ben, a Krím megszállásakor megszűnt a nemzetközi jog hatályban lenni.
A nemzetközi jog egyébként is egy furcsa dolog. Egy ország jogrendje olyan, hogy ott állnak mögötte a hatóságok, amik érvényt fognak neki szerezni. Tehát ha nekem van egy vitás ügyem a szomszéddal, amit a magyar jog szerint a magyar bíróság eldönt, akkor azzal se én, se a szomszéd, akárki is a vesztes fél, nem tud túl sok mindent kezdeni. Ha nagyon pattog a vesztes fél, jön a bírósági végrehajtó, még nagyobb pattogás esetén jön a rendőrség, és keresztülveri az állam döntését.
A nemzetközi jogban ilyen nincs. Az államok saját jószántukból fogadják el a nemzetközi bíróság döntéseit. Ha van egy amerikai-francia vitás eset, és a nemzetközi bíróságon (mely Hágában székel) születik egy ilyen vagy olyan döntés, akkor az egyetlen, ami ennek érvényt tud szerezni, ha a vesztes fél önszántából alárendeli magát a döntésnek, mert azt gondolja, hogy a nemzetközi bíróság igazságosan döntött, még ha nem is az ő javára. Természetesen ha egy ország ezt nem teszi meg, akkor a többiek talán elkezdik kiközösíteni.
A nemzetközi jog értelmében a Krím Ukrajna része, de Oroszország erre éppen 2014 óta tojik, és ezt még a világ is úgy-ahogy elfogadta. Az EU vezetett be néhány, nem nagyon súlyos kereskedelmi szankciót, de ennyi. A nemzetközi jog a két szakadár népköztársaságot se ismerte el, értelemszerűen az orosz inváziót sem. És akkor se fogja elismerni, ha Putyin bejelenti az ennexiót.
Háború esetén a nemzetközi jognak nincs relevanciája. Ha mindkét harcoló fél elfogadná a nemzetközi jogot, elmennének Hágába, a bíróság a meghallgatások és a vizsgálat után hozna egy döntést, és menne haza mindenki békében.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!