Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Amikor a 80-as évek végére...

Amikor a 80-as évek végére Romániában Észak-koreai körülmények köszöntöttek be, hogyhogy nem próbáltak egy csomóán átszökni Magyarországra, amikor Magyarország, az akkori Romániához képest maga volt Amerika?

Figyelt kérdés
2010. szept. 18. 20:49
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
De jöttek át elég sokan. És akkor Magyarország már nem is fordította vissza a menekülteket, már a Kádár-korszak utolsó éveiben sem.
2010. szept. 18. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%
Már a 70-es évek közepe óta jött át nagyon sok erdélyi Magyarországra! Itt pedig az állam szinte azonnal adott nekik munkát,és lakást is.(A magyarok pedig évekig várhattak önkormányzati lakásra) A magukkal hozott lejt pedig átváltották forintra. Igaz,hogy ez hosszabb időbe telhetett. Az országnak ugyanis nem volt sok szüksége a lejre.
2010. szept. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
79%
Én úgy tudom, hogy a menekült hullámok csak a rendszerváltás után indultak meg, szóval ez engem is érdekelne. :)
2010. szept. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%
1988 elejétől indult be nagyobb számban az erdélyi menekültek Magyarországra áramlása.
2010. szept. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
86%

Csak a 80-as évek legvégén jöttek nagyobb számban. Románia csak fokozatosan vált egy élhetetlen hellyé, és Magyarország is csak addigra lazult fel annyira, hogy hivatalosan is befogadja a menekülteket.


Romániában a maoista fordulat 1971-ben következett be, az előtt, és látszólag egy darabig még az után is Románia liberálisabb államnak tűnt, mint Magyarország, és bár az életszínvonal általában alacsonyabb volt, azért nem volt éhezés és drasztikus nyomor. Ez fokozatosan állt be a 70-es, de inkább a 80-as évtizedben, és ezzel együtt a rezsim abszurditása, politikai elnyomó jellege is állandóan fokozódott. Eltűntek az üzletekből az élelmiszerek, jegyrendszert vezettek be, korlátozták a gépkocsiforgalmat, napi 2 órára a tvműsort stb. És közben abszurd méreteket öltött a személyi kultusz. A magyarokra az utolsó csapást a már meghirdetett falurombolás mérte volna, de ezt már nem tudták kivitelezni. Ekkor már tényleg tömeges volt a menekülés, de ez úgy emlékszem, csak 88-tól volt.


Románia és személyesen Ceaușescu az abszurd viszonyok ellenére a 80-as évek közepéig nagyon népszerű volt Nyugaton. Ezt azzal alapozta meg, hogy elutasította Csehszlovákia lerohanását, és később is a Szovjetunióhoz képest különutas politikát folytatott. 84-ben pl. a szocialista bojkott ellenére részt vettek a los angelesi olimpián stb.

2010. szept. 18. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Rengetegen átszöktek ahhoz képest, hogy a határon műszaki zár és rengeteg őr volt, illetve kamu államhatár a valódi előtt 5-10 km-rel, úgyhogy az átszökdösők már azt hitték, hogy átjutottak, amikor letartóztatták őket (és mivel átmentek a kamu határon, ezért nem magyarázkodhattak).
2010. szept. 19. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Nahát. Én már elég öreg vagyok, akkor is figyeltem az eseményeket, de erről a kamuhatárról nem hallottam.
2010. szept. 19. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!