Milyen mostanság az élet az oroszok által megszállt ukrán területeken?
Azok a területek érdekelnek, ahol orosz megszállás van.
Érik atrocitások a helyi lakosságot?
Ugyanúgy dolgoznak, vásárolnak, szórakoznak az emberek, mint a háború előtt, vagy mindenki a pincékben él és senki sem mozdul ki?
#10
Jól van, engem az oroszpárti propaganda nem érdekel.
Ha igazi válaszra vágysz, kérdező, itt van egy mindenféle propagandától mentes:
Ismerek valakit egy, az orosz megszállás alatt lévő ukrán faluból (nem Donbassz! Enerhodarhoz közeli). Tekintve, hogy sokat beszélünk, nagyjából tudom, hogy mi megy.
Attrocitások: vele szemben nem történt semmi, de hallott olyan esetekről, hogy az orosz katonák elvették civilek telefonját, mert az orosz készülékek nem alkalmasak ukrajnai használatra. Volt néhány másik, másfajta eset is, de azok lehettek szimpla pletykák is.
Ugyanúgy dolgoznak? Nem, csak azokban a szektorokban járnak be, amik nagyon fontosak és nem elvégezhetőek máshogyan. Nincs jelenléti oktatás például, habár ez lehet valamiféle kifejezetten ottani dolog is. Munkakeresés lehetetlen pillanatnyilag, minden be van töltve vagy időszakosan nem működik.
Vásárolnak? Nem nagyon van mit, sorban állás van a lisztért is. Ugyanakkor, falvakban náluk is megvan a gazdálkodás hagyománya, így ott van eltéve befőtt, fagyasztott dolgok, hús, megterem a krumpli a földben. A nagyvárosokról nem tudok. :/
Szórakoznak vagy bezárkóznak? Van egy kistestvére, hónapok után először néhány napja engedték át hozzájuk az egyik barátját, hogy hadd játsszanak együtt. Amúgy nem mászkálnak, ha nem szükséges. Amikor egy-egy orosz katonai csapat áthalad a falun, bezárkóznak, pincébe, házba, mindenki ahova tud, és úgy tesznek, mintha sehol senki nem lenne. Egyébként nem mondanám, hogy alapvetően "pincékben élnek", vagyis biztosan vannak ilyenek, de az említett illető családja eléggé "lesz ami lesz" felfogású, tehát nem óvatoskodnak annyit. Akkortájt, amikor a terület orosz megszállás alá került, behúzták a függönyöket mindenkorra és este sosem szabadott fényeket gyújtani (nem csak lámpára értsd, de laptop, TV sem). Ez mára már enyhült, a legtöbben megteszik. Egyébként még a háború elején nagyon sokszor említette, hogy hallja a tüzérséget és hogy rosszul érinti a tudat, hogy emberek halnak meg ott, tulajdonképpen hallótávolságban (közeli városok, városkák). Volt olyan, hogy még én is (Messenger hívásban, vagy Discord, nem emlékszem, hogy épp melyik) hallottam egy-egy robbanásszerű hangot, őszintén lesokkolt, hogy ez olyan közeli volt, hogy a zajszűrőn is átment. Erről jut eszembe, aktívan próbáljak elvágni őket a külvilágtól, a wifi-jük 1-2 hetente meghal 3-4 napra, a mobilnet hasonlóan iszonyat gyenge. Ezért is van az, hogy a háború alatt használhatják az összes nagy szolgáltató által biztosított netet, hívás-/sms-funkciókat, attól függetlenül, hogy melyikkel van szerződésük.
Egyébként az ő környéke békésnek számít, a háború elején elfoglalták néhány hét alatt, azóta tulajdonképpen ritkán olvasni a területről bármiféle hírekben. Odessza, Herszon vagy Mariupol környékéről nyilatkozni nem tudok, valószínűleg az sokkal rosszabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!