Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Melyiket választanád?

Melyiket választanád?

Figyelt kérdés

Lassan, de fogyóban van a fejlett országok kőolajtartaléka. Viszont az arab országoknak, Közép-Amerikának és afrikai országoknak még rengeteg van a Föld mélyén.

Tegyük fel, hogy elérkezik a pillanat mikor már csak a fejletlen országoknak (afrikai országok, Venezuela) marad könnyen és olcsón kitermelhető kőolaja. A fejlett országoknak (arab országok, USA, Oroszország) csak drágán és kevés mennyiségben kitermelhető kőolajuk marad.

Ha választani kellene, hogy megmaradjon-e a fejletlen országok függetlensége ami szinte egyet jelentene a drága üzemanyagokkal, vagy szemet hunynál esetleg támogatnál egy kis "demokrácia exportot" a nagyhatalmak részéről az olcsóbb kőolajért és így az olcsó üzemanyagért cserébe?



2022. ápr. 27. 21:17
A kérdező szavazást indított:
Mindenféle katonai akciót elleneznék még akkor is ha ez egyre dráguló üzemanyagokat eredményezne.
Szemet hunynék felette, fontosabb az olcsó üzemanyag mint néhány szaharai ország függetlensége.
Támogatnám, hogy a nagyhatalmi befolyással olcsóbb legyen a kőolaj kitermelése.
23 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én ezért támogatom a megujulókat meg az Elektromos autókat... Lehet még nem az igazi, de hosszútávon csak az a megoldás, ha kivezeted a kőolajat, előbb utóbb ígyis úgyis el fog fogyni.
2022. ápr. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
#1 Meg nem is az hogy elfogy. Már riogatnak a tudósok, hogy ha így megy tovább 8-10 év és visszafordíthatatlan lesz az éghajlatváltozás.
2022. ápr. 27. 21:49
 3/6 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Szóval mit tennék, ha a mostanihoz hasonló helyzet állna elő?

(A fejlett országok egyre kevesebb olajhoz jutnak - pl egy háború miatt)


Azt tenném, amit most a fejlett országok. A lehető leggyorsabb ütemben más energiaforrást keresnék. Már elég régóta tudjuk, hogy az olajmennyiség véges, és gyorsan fogy, tehát előbb-utóbb kimerül. Csak eddig még olcsóbb volt kitermelni a kőolajat és finomítani, mint egyéb, megújuló energiákat használni. De a technika rohamosan fejlődik, pl. egyre hatékonyabb napelemeket készítenek, egyre hatékonyabb szélerőműveket telepítenek, és folynak kísérletek egyéb megújuló energiaforrások feltárására is. Mint látjuk, egy háború a csillagos égig emelheti a kőolaj és a földgáz árát, vagy esetleg hiányt idézhet elő.

Bár jelenleg nég nem tudjuk teljesen nélkülözni a kőolajat és a földgázt, van reményünk, hogy néhány éven belül sikerül nagyságrendekkel csökkenteni az olajfelhasználást.

Az alaphelyzetben is egyre dráguló olaj és gáz csak előremozdítja ezt a trendet, nem is beszélve a jelenlegi, Oroszországgal való konfliktusról.

Az olajiparnak lassan vége lesz - sajnos csak lassan... De a trend visszafordíthatatlan, előbb-utóbb az olaj és a gáz helyett kevésbé szennyező energiát fogunk használni.


(Érdekesség, hogy az 1900-as évek elején kísérleteztek sokat elektromos autók létrehozásával, de a benzin hatékonyabb volt, könnyebben használható, és főleg olcsóbb. Az akkori elektromos technológia sem volt igazán megfelelő erre. Gyakorlatilag 100 éven keresztül benzinüzemű járműveket használtunk, mert az elektromos autók gyártása, ára, karbantartása egyszerűen nem volt versenyképes. De ma már egyes országok céldátumot szabtak meg, amely után nem helyeznek üzembe új robbanómotoros járművet. Rengeteg technikai fejlődés történt ezen a téren, ami már lassan komolyan versenyképessé teszi az elektromos közlekedést.)

2022. ápr. 27. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Amit kérdezeel az egy elméleti dolog. Valójában így néz ki a ma ismert kőolajtartalék megoszlása.


[link]


Ez nem azt jelenti hogy csak ennyi van, hanem hogy ennyiről tudjuk biztosan. Bármikor bárhol találhatnak újabb mezőket.


Az éghajlat változásra meg sokkal kisebb ráhatásunk van mint gondolják. Csakis az ember annyira arrogáns, hogy azt hiszi, hogy egy Föld méretű bolygó éghajlatát érdemben befolyásolni képes.


Amikor a Krakatau 1883-ban felrobbant, követő évben a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal esett és 5 évig tartott, mire szokásos értékeket mértek. Amikor a Tambora 1815-ben kitört, a rá következő évben éhinségvolt a földön, mert nem volt nyár.

Hol vagyunk mi ehhez a teljesítményhez?

2022. ápr. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Az olajcégek így is kilóra megveszik a jogot a szegény országokban a fúrásra, csak volt pár ahol "ösztönözni" kellett őket. Iránon és Iraqon kívűl kb az összes ország beadta a derekát elsőre.
2022. ápr. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
26%

"Lassan, de fogyóban van a fejlett országok kőolajtartaléka."

Kérdező, soha nem is volt nagy a fejlett országok kőolajtartaléka.

Van valamennyi kőolaja egyes országoknak - több vagy kevesebb, de a kőolaj legnagyobb része éppen a fejlődő régiókból került be a fejlett országokhoz.

Nekünk is van kőolaj készletünk, van magyar kőolaj is, csak mennyiségét tekintve nagyon kicsi a szükségleteinkhez képest. Ezért nem erőltetik a kitermelését, kisebb mennyiségben hozzák fel, mert olcsó a behozott kőolaj és üzemanyagnak az is megfelelő. A magyar kőolaj nagyon jó minőségű a drágább termékek előállításához, a kenőolajok és egyéb termékek hozamában, arra használják inkább. benzint, gázolajat tudnak más kőolajakból is haszonnal nagy mennyiségben előállítani még a beszállítással együtt is.

A MOL a régió legnagyobb finomítója, több országban, több telepen végeznek kőolaj feldolgozást. A MOL-nak kitermelése is van - mind a fejlődő országokban, de nem azt hozzák be ide amit MOL-os kőolajbányászok termelnek ki, azt eladják ők is a piacon és a MOL finomítóiba közelebbről szállítanak.

A kőolaj kitermelésének technológiája és a telepek felfedezése is folyamatosan fejlődik, emiatt nem fogytunk még ki belőle, pedig 50 évvel ezelőtt már bizonyosra vették, hogy mostanra nem lesz.

Ráadásul ez a baromkodás a szankciókkal, korábban meg az energia és üzemanyag vásárlásokkal Európában felhajtották úgy az árakat, hoyg most simán megéri kitermelni azt is amit korábban nem, a költségei miatt. Ezért erőltetik az amcsik is a palagázukat, mert az olyan drágán lehet csak kitermelni, hoyg az 1-2 évvel ezelőtti gázárak nem hozták vissza a költségeit, most viszont igen.

Kellenek alternatívák és folyamatosan dolgoznak is rajta a piaci szereplők, kormányok. Ha most pl. tényleg nem jöhetne be semmi kőolaj az országba - nyugati országokba - akkor is megoldanánk, csak lenne előtte egy olyan iszonyat visszaesés, mint amit most az ukránok élnek át a háború miatt, vagy ami a görögöknél volt 2012-ben a devizaválság miatt. 50%-os munkanélküliség, cégek tömegeinek, bankoknak csődje, az államadósság emelkedése, a bankbetétek elvesztése stb. stb. Aztán elkezdenénk másképpen működni és pár év múlva már az az élet lenne természetes, hogy kőolaj hiányában nincsenek a megszokott festékek, nincs műanyag, nincs hőszigetelő lap, nincs műszál a textiliparnak, nem használhatunk csomagolóanyagokat csak papírt, nem tudjuk a steril eszközöket műanyagba darabonként csomagolni, nem lenne a vonatközlekedésben, mezőgazdaságban dízel jármű és nem lennének repülő járatok, mert nincs bele üzemanyag.

2022. ápr. 28. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!