A kétfordulós választási rendszernek mi az értelme ?
“
Hogy a liberálisok nyerjenek mindig.”
Ti meg bevezettétek az 1 fordulósat, átírtátok a szavazási rendszert(győzteskompenzáció) körzetek átrajzolása…De legyetek büszkék magatokra.
Franciáknál ott a 2 első marad.
Sokkal demokratikusabb, mert ott már szóba jönnek a másodlagos pártpreferenciák is. Ahogy pl. a magyarországi ellenzéki előválasztáson is látszott, ahol Karácsony, tehát egy baloldali jelölt visszalépett. És a szavazóinak a többsége nem a szintén baloldali Dobrevhez, hanem a vele ellentétes nézeteket valló MZP-hez szavazott át. Tehát a választók abszolút többsége elutasítja Dobrevet, ennek ellenére egy egy fordulós rendszerben mégis ő nyerte volna az előválasztást.
Másrészt célszerű mindössze két jelöltet hagyni a második forduló végére (ha többen jutnak be, általában valaki visszalép, ahogy az ellenzéki előválasztáson is történt), így aki nyer, az a szavazatok több, mint 50%-át szerzi meg. Kijelenthető tehát hogy őt a választók abszolút többsége támogatja, ezért a jelöltnek sokkal stabilabb lesz a pozícja. Így nincsenek olyan irreális dolgok, hogy egy pártnak kevesebb, mint 50%-os szavazataránnyal kétharmada legyen.
Az a lényege, hogy ne tudjon nyerni olyan jelölt, akit a társadalom nagy része elutasít.
Egy egyfordulós rendszerben előfordulhat, hogy mondjuk 5 hasonló támogatottságú jelölt közül az nyer, akire 25% szavazott, de a maradék 90%-a elfogadhatatlannak tartja, míg a többieket azok is általában elfogadják, akire nem szavaztak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!