Joga volt Putyinnak megtámadni Ukrajnát?
Nemzetközi jog szerint nem volt joga; erről volt ENSZ és Nemzetközi Bírósági döntés is.
Ha az orosz népességet félti, akkor szépen befogadhatja őket ha annyira aggódik.
2014-óta lehet nyafogni, de erről Putyin tehet, nem kellett volna katonákat vezényelni szuverén ukrán területekre; az utána következő illegális fegyvercsempészetről nem is beszélve (ami jogilag tetrrorizmus finnanszírozás).
Maradnak a szanckiók és a nyugati támogatás, véres elhúzódó háború következhet, ahol a nyugati gazdaság és az ukrán vér próbálja meg leőrülni az orosz birodalom hatalmát. Demilitarizálni győzelem nélkül nem fogja tudni, az aggresszió pedig csak tovább erősítette az ukrán nacionalizmust.
Kína egyenlőre úgy tűnik nem kíváncsi erre. Számára a nyugat messze a legnagyobb piac, amit elvesztene ha belépne. Valószínűleg jelenleg nem ér neki ez ennyit.
"A kelet-ukrajnai oroszokat bizonyíthatóan terrorizálta az ukrán hadsereg és a különböző nacionalista és félkatonai szervezet."
- Még az orosz kisebbség lakta területeken se felszabadítóként fogadták az orosz katonákat, hanem megszállóként. Nagyon úgy tűnik, hogy az a "bizonyítható" "terrorizálás", amit "nacionalista, félkatonai" szervezetek műveltek állítólag, akkora putyini kamu, mint egy ház.
[tegnap 22:57]: "Gyakorlatilag kihasználja, hogy Oroszország most senkinek sem kell, és ahogy Kínát ismerem, olyan gazdasági kapcsolatot épít ki vele, hogy gyakorlatilag ők ketten együtt fognak a nyugati világ konkurenseként fellépni."
- Te tényleg így ismered Kínát? Az orosz gazdaság mostanában mondott két nagy gondját állítólag Kína tényleg meg tudja oldani, de azért ennek árába nem árt egy picit belegondolni. Az egyik nagy gond, hogy a nyugat elkezdett leállni az orosz gázzal, egyelőre csak tervek szintjén, de néhány év múlva már tényleg sokkal kevesebbet fog belőle venni. Ahogy te Kínát ismered, az alapján Kína olcsóér' vagy drágáér' fogja megvenni azt a gázt, amit Oroszország másnak nem nagyon tud elpasszolni? A másik nagy gond a technológia, a repülőgépek alkatrészeitől a mikroelektronikáig, amit Oroszország eddig a nyugattól vett, és a nyugat most már nem ad el neki. Ahogy te Kínát ismered, az alapján Kína olcsóér' vagy drágáér' fogja eladni azt, amit Oroszország mástól nem nagyon tud beszerezni?
Az orosz GDP most is csak tizedakkora, mint a kínai. Teljesen fals az a kép, hogy ezek majd jól összefognak, és akkor szegény USA néz majd egy nagyot. Ami itt benne van a pakliban, az az, hogy Oroszország is betagozódik a kínai gazdasági övezetbe, de semmiképp se egyenrangú partnerként, hanem világpolitikai mércével mérve kis csicskásként. Az amerikaiak persze nem örülnek ennek, hiszen annak se örülnek, ha Kína Szudánban növeli a befolyását, de nem fognak tőle a falnak menni.
Pillanatnyilag a világon három brutálisan nagy gazdasággal rendelkező állam, illetve államszövetség van: az USA, az Európai Unió és Kína. Az összes többi mérföldekkel lemaradva. Az USA és az EU nagyon erős szövetségben áll egymással, Kína pedig nagyon hatékonyan terjeszkedik és növeli a befolyását a világ elmaradottabb részein. Ebbe a terjeszkedésbe kerülhet bele Oroszország, ha nagyon kiszolgáltatja magát.
Katonai összetűzéstől pedig a nyugati világnak nem kell tartania, legalábbis egyelőre. Abban Kína még nagyon le van maradva, Oroszország meg éppen most csinál bohócot magából, a hadserege sokkal kevésbé hatékony, mint azt bárki, beleértve őket magukat is, gondolta. A Pentagon szakértői úgy számoltak, hogy az invázió megindítása után 2-4 nappal elesik Kijev, Putyinék is hasonlót kalkuláltak. Ehhez képest majdnem két hónap eltelt, ma már senki nem számol úgy, hogy Kijevet ebben a háborúban az oroszok be tudják venni, hosszú hetek kínlódása után talán Mariupol bevétele összejön nekik, de a csúcstechnológiás, szuperhatékony orosz hadsereg mítosza szertefoszlott. Nagyon úgy tűnik, hogy Kína katonai értelemben se nyerne olyan sokat egy orosz szövetséggel, mint azt fél éve mindenki hitte. (Van ilyen, az I. világháborúban a Monarchia, a II.-ban Olaszország hadseregéről derült ki pillanatok alatt, hogy a valóságban sokkal gyengébb, mint azt mindenki gondolta, beleértve őket magukat is.)
# 8
A minszki megállapodást maguk az oroszok sem tartották be.
Hiszen folyamatosan orosz nehézfegyverzettel szerelték fel az donyecki és luhanszki orosz szeparatistákat.
Hoppá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!