Az internacionalizmus ma inkább a jobboldalon jellemző, mint a baloldalon?
Eredetileg a baloldal támogatta a nemzetek feletti gondolkodást. Ők akartak egy kommunista (lehet nem helyes a szó) államszövetséget, ami túlmutat a nemzeteken és az összes országot felöleli. Ők törekedtek egy nemzetközi mozgalomra, ami az összes országban hatalomra segíti a sajátjaikat. A jobboldal ezzel szemben csak lokálisan, egy országon belül, nemzeti szinten gondolkodott. A különböző országok jobboldali pártjai között nem volt komolyabb együttműködés.
Az utóbbi időkben viszont mintha ez megváltozott volna. Amerikában például a jobboldali szavazók voltak azok, akik a streameken érdeklődéssel kísérték végig a svéd választásokat, szurkolva a svéd demokrata pártnak. Most is a nemzeközi jobboldal rakta ki Orbán győzelmét a youtube -on az üzenőfalára, mint egy nagy győzelem a mozgalomnak. Én magam is jobboldali vagyok és jelenleg angol nyelven nézem a jobboldali elemzéseket nyugatról.
Közben a baloldali ismerőseim viszont mintha csak kizárólag a hazai indexről és a 444 -ről tájékozódnának a világ dolgairól. Azt se nagyon látom, hogy a baloldaliak között olyan nagy nemzetközi együttműködés lenne. Mindenki a saját országa belügyeivel van elfoglalva közülük.
Ez inkább a szélsőségesekre igaz. Ez a mi kutyánk kölyke gondolkodás. Orbán azért emelik ki, mert fasiszta, ahogy Trump, Le Pen vagy Salvini. Ennek megfelelően pedig kampányolni kell náluk is, hogy milyen fontos és erős szövetségesük lett újraválasztva.
A nem szélsőséges esetekben, beleértve a mérsékelt balt, arra törekednek, hogy az adott kormánnyal is együtt tudjanak működni akkor is, ha ideológiailag nem állnak közel. Az EU-s erről szól.
"a baloldaliak között"
Egyébként, mivel ez a kommunizmusra volt jellemző, baloldalra önmagában nem.
A baloldali annyit jelent, hogy a gazdagok és szegények közti gap-et csökkenteni kell, míg a jobboldal ezzel szembe megy.
A nemzetállamoknak egyikhez sincs igazából köze.
Jobb- és baloldal helyett ebben a helyzetben inkább használnám a liberális és illiberális szót! Viszont mindkét oldalra igaz, hogy globalizálódik. A magyarok körmüket rágva követték az amerikai elnökválasztást és szurkoltak a fideszesek Trumpnak, az ellenzékiek Bidennek.
Nagyon kevés magyar olvas külföldi portálokat. Te vagy az első fideszes, akiről tudom, hogy külföldi portálokat is olvas. Ellenzékiből egy-kettő ilyet ismerek, de nem sokat.
# 1
A jobboldal, a konzervativizmus történelmileg, eredetileg kifejezetten antinacionalista volt Európában.
A nacionalizmus ugyanis a francia forradalom szülötte volt, a francia forradalom pedig a liberális felvilágosodás következménye.
Vagyis eszmetörténetileg a nacionalizmus a liberalimusból ered.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!