Japán hogyan lett ilyen nagy gazdasági és kúltúrális hatalom?
Japán a civilizált világ legszélső keleti peremvidékén fekszik, nem keresztezték világkereskedelmi útvonalak, területének alig 1/5 részét teszik ki a megművelhető terültek és ezek sem különösebben termékeny területek, ásványkincsekben is igen szegény!!
Ennek ellenére a 19-20 század határán óriásit fejlődött+a második világháborús iszonyatos vereségből is "hipp-hopp" talpra állt!!!
"Japán hogyan lett ilyen nagy gazdasági és kúltúrális hatalom?"
Úgy, hogy már a 17. századtól intenzív tudáscserét folytatott a nyugattal, ez a 19. században különösen felgyorsult. Átvették a nyugati technológiákat, 1945-re már kb. Magyarország fejlettségi szintjén voltak.
A II. világháború után az USA legfontosabb szövetségeseinek egyikeként, amerikai segítséggel és az USA-val folytatott gazdasági együttműködés révén megközelítették az amerikai fejlettségi szintet. Nincs semmiféle japán csoda, egyszerűen 1945-ben szerencséjük volt, hogy nem a testvéri Szovjetunió szabadította fel őket, és így ott nem lett bevezetve a szocializmus.
Mondom: 1945-ben Magyarország szintjén voltak. Csak itt kádárjani magánszámát évezhettük, ott meg amerikai mintára kapitalista rendszer épült ki.
"Japán a civilizált világ legszélső keleti peremvidékén fekszik, nem keresztezték világkereskedelmi útvonalak"
Á, dehogy, csak ott van Kína, Oroszország és az USA között :))))
Aki meg "mentalitásról" ír, az komolytalan mítoszokat ismételget. Semmiféle gazdaságilag értelmezhető "japán mentalitás" nincs. Egyébként a japán gazdaság kb. 20 éve nem képes a növekedésre, szóval a japán csoda helyett a jobban értesültek már több mint 10 éve a japán betegről beszélnek. Ráadásul a neheze, a demográfiai válság, csak most kezdődik (a japánoknál az egyik legalacsonyabb a születésszám, 1,2 az átlagos gyerekszám, ennyit a hagyományos értékekről).
20:09
"a II. világháború alatt NEM az amerikai szakemberek segítettek neki!"
Ez meg is látszott rajtuk :))))
tegnap 21:41
Ha 1945-ben Japán gazdaságilag ugyanolyan fejlett volt, mint Magyarország, és a különbség azóta alakult ki, akkor vajon mi történhetett? A magyarok "mentalitása" változott meg, vagy a japánoké?
Aki azt hiszi, hogy a gazdaságban tényező a "mentalitás", az soha semmit sem fog megérteni a gazdaságtörténet tényeiből, mert kb. olyan szinten tudományos a megközelítése, mint a tenyérjóslás.
Átvették a nyugati technológiákat, 1945-re már kb. Magyarország fejlettségi szintjén voltak.
De nagy hülyeség ez!! Magyarország képes lett volna 4 évig dacolni az USA-val?? Lerohanni fel Óceániát+ Ázsia egy részét?? Olyan hajóflottát építeni amelyet a Yamoto, Akagi, Hirjú, Kaga, Szórjú, Sókaku, Dzuikaku hadihajók fémjeleznek???
Tök jó dolgokat írtok ide nagyon köszönöm de aki nem tud értelmest választ adni azt kérem hogy inkább ne írjon!!!
Én sem ugatok olyan dologba bele amihez fingom sincs! Köszönöm!!!!!!!!!!!!!!
14:21
"a japánoknál a vezető elit hozzáállása is döntően más,bár ott is voltak(-vannak)botrányok, de ott kő keményen lecsapnak a politikai bűnözőkre"
Hallottál már a jakuzáról? Japán egy meglehetősen korrupt ország.
De nem ettől nem tud növekedni a gazdasága most már 20 éve (!), hanem mert rossz gazdaságpolitikát folytatott. Ugyanúgy, ahogy Magyarország is rossz gazdpolt folytatott 1970 és 1990 között és ezért nem nagyon növekedett.
Természetesen semmi sem zárja ki, hogy a jövőben a japán vezetés ne balfácánkodjon tovább és jó döntéseket hozzon. Ugyanúgy, ahogy Magyarországon sem. Egyes országok időnként jó döntéseket hoznak és előrelépnek. A mentalitásban, hozzáállásban és más misztikus mesékben hívőknek pedig marad az önsajnáltatás.
21:00
"Átvették a nyugati technológiákat, 1945-re már kb. Magyarország fejlettségi szintjén voltak.
De nagy hülyeség ez!!"
GDP/fő 1990-es dollárban, 1946.
Japán: 1444
Magyaro.: 1721
GDP/fő 1990-es dollárban, 1950.
Japán: 1921
Magyaro.: 2480
Japán 1959-ben hagyta le Magyarországot.
Ha valamelyik adatot vitatod, akkor tedd meg észrevételeidet a groningeni egyetem gazdaságtörténeti intézetének, és jelezd nekik, hogy az idén elhunyt Maddison professzor, a gazdaságtörténet egyik legnagyobb közelmúltbeli klasszikusa, tévedett, és te jobban tudod. Írd meg nekik, mik a helyes számok, és milyen módszertannal jutottál következtetéseidre. Ne tartsd vissza hatalmas tudásodat, ugyanis ha jobbak a módszereid, mint Maddisonnek és munkatársainak, akkor ezekkel alaposan hozzájárulhatsz a közgazdász szakma fejlődéséhez.
GDP-t SENKI NE HASONLÍTGASSA MÁR, FŐLEG HA AZT SEM TUDJA MI AZ. EGY FŐ!!!! EGYETLEN EGY FŐ!!!! Tudtommal a japánok cseppet többen vannak, mint mi (pár milliócskával), akkor az a 700 elenyésző bmeg!!!
Az ilyen embereknek megmutatnám Luxemburgot, hogy örüljenek az ottani életnek, és a b*zi GDP-jüknek. USA-ba nehogy elmenjenek az ilyen emberek, tán még jó életkörülményeik lennének... GDP fogalmát ajánlom olvasásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!