Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen a Muravidék helyzete...

Milyen a Muravidék helyzete Szlovéniában?

Figyelt kérdés
Valami olyat olvastam, hogy a Muravidék autonómiát szeretne magának Szlovénián belül. Komolyan nem vehető képzelgők meg már egyből független államot akarnak csinálni belőle.

2022. márc. 20. 15:02
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Nem feltétlenül a magyar kisebbség (annak száma elenyésző, 7-8%), hanem a vendek miatt akarnak autonómiát az ottaniak.
2022. márc. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nincs ott sok magyar, nem is úgy értettem, hogy a magyar kisebbség akarja.
2022. márc. 20. 16:25
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Olyan... lazán elvannak egymással a szlovének és a magyarok.


Szlovéniánk ez a keleti része (Muravidék és Őrvidék), itt mindkét nyelv hivatalos, minden két nyelven van írva ebben a viszonylag keskeny sávban, de csak tényleg ott, ahol jelentősebb a magyarok jelenléte. Pl. Muraszombatban már nincs kifejezett kétnyelvűség, csak a kifejezetten magyar emlékek szempontjából (Szapáry kastély, stb...), Muraszombatban sehol nem hallottam már magyar szót, kivéve mit gondoltok milyen helyet? - A Rendőrség előtt mind az öt-hat cigiző rendőr totál tiszta magyarul beszélt... :)


Szlovénia nyugati sávjában ugyanígy vannak az ott lakó olaszok. Ott a szlovén mellett minden olaszul is ki van írva.


A szlovének úgy vannak ezzel, hogy a magyar és az olasz őshonos nemzeti kisebbségként van náluk számon tartva. Magyarán: "nem tehettek róla, a határ ment arrébb, ti pedig most itt laktok nálunk". Ez alól kivétel természetesen főleg a szlovén szélsőjobb, akik támadják is mind az olasz, mind a magyar képviselőt a parlamentben...

2022. márc. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Talán azért gyorsult is fel a magyarság asszimilálódása a szlovének közé, mert gyakorlatilag az ottani magyaroknak nem kell ellenállni semmi különösebb atrocitás miatt. Minden biztosítva van, TV, rádió, sajtó, stb.


Nem úgy, mint pl. a székelyeknek és másoknak a románokkal szemben, vagy a felvidékieknek a tótokkal szemben, avagy a délvidékieknek a szerbekkel szemben...

2022. márc. 22. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
47%
Na... se kép, se hang?
2022. márc. 24. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen konszolidált ott a magyarok helyzete,egy viszonylagosan gazdag ország nyújtotta lehetőségeket a magyarság is élvezni tudja,akár Burgenlandban is. A helyzetük is hasonló,emiatt az asszimiláció is gyorsan

teret nyer,így sajnos évről évre "fogy a magyar".Azt is mondhatjuk,hogy a jólét mindíg fokozza a kisebbségek beolvadását,és és megnehezíti a kultúrájának a megtartását.

2022. márc. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
64%

6


Én is ezt írtam. (3 és 4)

2022. ápr. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 progizo ***** válasza:
84%

Magyar szempontból nem olyan jó, mintha a magyar anyaország része lenne.

Lehet, hogy ott nem érik olyan fizikai és gazdasági hátrányok a magyarságot, mint a többi elszakított országrészen, de mégis nyomasztó, hogy pusztán egy nemzeti kisebbség vagy a saját szülőföldeden, és a jólét és tolerancia is addig tart, míg az adott állam szabályai szerint élsz.

2022. ápr. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

progizo


Szlovénia ebből a szempontból (is) laza, mint a rigalánc.


A széljobbos szlovének (mert ugye ott demokratikus, fék-ellensúlyos parlament működik), na azok támadják a kisebbség képviselőjét, aki adott helyzetben a mérleg nyelvét játszhatja. (1 fő olasz és 1 fő magyar képviselő van)

2022. ápr. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 NTBS ***** válasza:
100%
Jónak mondható, mivel nem éri őket komoly atrocitás. A népességfogyás meg itthon is gond.
2022. ápr. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!