Mért kell a Nyugatnak Ukrajnát megvédenie?
Olyan gazdasági káosz lesz meg üzemanyag árak igen magas infláció,ezek hogyan szolgálják a jóléti államok érdekeit?
Örüljünk,hogy a Covid téma is felejtős.
Erre pár ostoba ember miat akár atomháború is lehet!
Ér ez ennyit?
# 8
EZT ÍRTAD: "Nyugat... konkrétan a britekre fogható az összes közel-keleti országok konfliktusa egymással, direkt úgy húzták meg a határokat amikor otthagyták őket, hogy minél több nép/kultúra/vallás legyen egy országhatárba tömörítve, hogy aztán egymást öldökölhessék..."
Bocs, de ez így erős leegyszerűsítés.
Több okból is, mert:
1.) A legtöbb nagy közel-keleti és környéki konfliktus még a Brit Birodalom behatolása előtt keletkezett a térségben.
Példák: síita-szunnita ellentét az 1500-as évek elejétől meghatározó töréspont volt.
Az azeri-örmény szembenállás 1904-ben, még az Orosz Birodalmon belül robbant ki.
A zsidó-arab ellentét szintén az I. világháború előttre vezethetőek vissza, amikor Palesztina még a Török Birodalom egyik tartományaként létezett.
2.) A közel-keleti határokat a britek alapvetően már az I. világháború után, az 1920-as évek legelejére meghúzták. Az USA, mint hatalmi tényező komolyan csak a Brit Birodalom hanyatlásával, nagyjából 1953-tól (iráni puccs) jelent meg komoly tényezőként a Közel-Keleten, a térség addig a brit imperializmus privát játszóterének számított.
Hát azért elég nagy igazság van abban amit írtam, nyilván visszamehetünk az időszámításunk elé találni konfliktusokat, amiért nem ők a felelősek és nyilván vannak amikhez épp a briteknek nincs köze, de hogy a konfliktusok legtöbbjét a területi követelések okozzák az 100, amiről pedig a britek tehetnek. Az I. világháború alatt beígértek mindenkinek területet, aztán mikor megunták, annyit mondtak, hogy see ya wouldn't wanna be ya, azt leléptek.
Erre annyi példát lehetne írni, de nem is csak a közel-keleten, még az Egyiptom-Szudán közti Halaib Triangle területi harcokért is a szarul meghúzott brit határok a felelősek. Nem hiába van az az iraki mondás, hogy "if two fish fight in the tigris the british had passed them".
# 13
Szudán Angol-egyiptomi Szudán néven brit-egyiptomi kondominium volt.
Egyiptom csak Nasszer hatalomra jutása után mondott le Szudán Egyiptommal való egyesítéséről és ismerte el Szudán függetlenségét.
Az utolsó egyiptomi király, Faruk még Szudán királya is volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!