A Monarchia miért lépett be az I. világháborúba, ha az érdeke az ellenkezője volt?
Mi az hogy belépett?
A Monarcia kezdte a háborút, Ferenc Ferdinánd megölését használva casus belliként
#4
Romániában 1,3 millió magyar él, ha nagyon felfelé kerekítünk.
# 2
Oroszország politikája nyíltan az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlasztására, megsemmisítésére irányult, az orosz politika egyik fő eszköze pedig Szerbia volt.
Ferenc Ferdinánd meggyilkolásával, amelyet a szerb titkosszolgálat vezetője szervezett meg, a cél egy szerb-osztrák-magyar háború kiprovokálása volt, amelybe aztán a pánszlávizmus jegyében Oroszország beavatkozhat a szerbek oldalán.
Kedves kérdező!
Oroszország politikája nyíltan az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlasztására, megsemmisítésére irányult, az orosz politika egyik fő eszköze pedig Szerbia volt.
Oroszország mindenképpen megtámadta volna az Osztrák-Magyar Monarchiát, 1908 óta a cár, II. Miklós csak kedvező ürügyre várt.
1914-ban a Monarchia vezetése tisztában volt vele, hogy a háború elkerülhetetlen.
Az Osztrák-Magyra Monarchia magától soha nem omlott volna össze.
Az összetartó erői, a Habsburg-ház, a hadsereg, a katolikus egyház, az arisztokrácia, a hivatalnoki kar, a gazdasági érdekek ehhez túl erősek voltak.
Az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlasztása és megsemmisítése csak egy 1914 és 1918 között, hosszú évekig zajló világháború révén volt lehetséges, de még ez a világháború is igazolta a Monarchia meglepő erejét és túlélőképességét, hiszen 1914 és 1918 között, minimum kétszeres ellenséges túlerővel szemben egészen 1918. októberéig helyt tudott állni, ki tudott tartani Ausztria-Magyarország.
A Monarchia kolosszális, fanatikusan Habsburg-hű tisztikar és altiszti kar által irányított, mozgósítva 3,5 milliós hadserege bármilyen belső mozgolódást elfojtott volna.
1914 előtt a Monarchia nemzetiségeinek többsége (a szerbek kivételével) nem elszakadni akart a birodalomtól, hanem csak több autonómiát szeretett volna.
Híres a nagy olasz kereszténydemokrata miniszterelnök, Alcide De Gasperi mondta, hogy ha az Osztrák-Magyar Monarchiában élő katolikus olaszok 1914 előtt egy demokratikus népszavazáson dönthetnek a csatlakozásról Olaszországhoz, akkor elsöprő többséggel választották volna a szeretett Francesco Giuseppe (Ferenc József) uralmát, és elutasítják a csatlakozást Olaszországhoz. Alcide De Gasperi az osztrák Birodalmi Tanácsban volt az ausztriai olaszok parlamenti képviselője.
#7-9
Ahogy te írsz róla olyan az egész, mint egy szép hőseposz a mi monarchiánk nagyszerűségéről.
Ettől függetlenül, a háború azzal kezdődött, hogy a trónörököst meggyilkolták és a monarchia hadat üzent Szerbiának.
Öt év múlva pedig a monarchia nem létezett többé, az orosz uralkodócsalád sem, egy csomó ember meghalt és megnyomorodott egy értelmetlen háborúban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!