Az oroszok és a németek azért morogtak mindig egymásra, mert két dudás nem fért meg egy csárdában?
Manapság, a 21. században már eléggé különbözik a németek és az oroszok világképe, mivel a németeket manapság inkább már a liberális, szabadelvű gondolatok jellemzik, míg az oroszokat a mai napig a konzervatívabb szemléletmód. Viszont régebben ez nem így volt. Gyakorlatilag ugyanolyan világszemléletük volt a németeknek is, mint az oroszoknak. A németeket később a két háborús megaláztatás, a kettéosztottság, illetve a megszállás nagyon megváltoztatta. Előtte viszont gyakorlatilag, ha a császárt átfaragtuk cárrá, a zászlót kicsit átvariáltuk és a kereszténységet tekintve a lutheranizmust lecseréltük ortodox kereszténységre, akkor gyakorlatilag morálban, politikai nézetek terén, világnézet, gondolkodás terén is megkaptuk az oroszokat.
Azért fújtak sokszor egymásra, mert mind a kettő túlságosan hasonlított egymásra, illetve mind a kettő nagyon erős is volt? Persze, sok más tényező is szerepet játszott az adott időszaknak megfelelően, viszont ha kicsit mélyebben, ezeknek is a hátterét vizsgáljuk, akkor ide jutunk vissza?
A múltban az angolok, és a franciák többször voltak ellenfelek, ellenségek, mint barátok, de ugyanez elmondható a francia-spanyol, spanyol-angol kapcsolatról is.
A németeket azért nem említettem, mert az egyesült Németország történelmi léptékkel nézve egy nagyon fiatal állam (1871), de a létrejötte után nagyon rövid idő alatt Európa vezető hatalma lett.
Az orosz birodalom történelme sok tekintetben elkülönül Európa nyugati felén zajló hatalmi harcaitól , aminek nem csak a földrajzi távolság az oka, hanem a kialakult vallás, az orosz birodalomban a keresztények túlnyomó többsége ortodox. A birodalom kelet, és dél felé terjeszkedik elsősorban, ott a mongolokkal, tatárokkal, és a törökökkel kerül összetűzésbe, a nyugat-európai érdekeket a balti országok, és Lengyelország elfoglalásával sértik majd, akkor még Ukrajna sem érdekli a nyugati hatalmakat, de az jól jön, hogy a törökök sokáig lekötik az oroszokat.
Az uralkodó családokban a házasságok révén a 20 századra már szinte mindenki rokona mindenkinek, de a viszályok szempontjából annak nem volt sok jelentősége, a harcok a területért, a gazdasági hatalomért zajlottak, jobb esetben béke időben, rosszabb esetben háborúkkal., és nem kizárólag Európa volt a színtér, Európa vezető gazdasági hatalma, Németország került szembe nagyon gyorsan a két gyarmat tartó nagyhatalommal, Franciaországgal, és a britekkel..k két világháború, és egy hideg háborús korszak után most ismét éleződik a helyzet
A jelenlegi helyzetben szintén gazdasági okokból zajlik háború Ukrajna területén, de most a németek azok közé tartoznak, akik próbálnak józanul gondolkozni: szükségük van az orosz energiaforrásokra, de az Oroszországba irányuló export áruk piacát sem akarják elveszíteni. Ukrajnába az USA, és az angolok szállítanak fegyvereket, a németek nem.
Az USA érdeke az lenne, hogy Európa tőlük vásároljon földgázt, kőolajat (drágábban, körülményesen), az oroszok ellen minimum gazdasági szankciókat provokáljon ki.
Arról nem beszél mostanság senki, hogy közben Kína milyen jól szórakozik ezen.
Érdemes megnézni, pontosabban meghallgatni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!