Miért annyira fontos Ukrajna a nyugatnak?
Ez egy nagyon jó kérdés. Igazából jelenleg Ukrajna több szempontból is felkeltette a Nyugat érdeklődését.
Jelenleg az Egyesült Államok vezette világrend a Szovjetunió széthullása óta nem látott mértékű fenyegetésnek van kitéve, főleg a rohamtempóben fejlődő Kína miatt. A világ egyre inkább kezd kicsúszni az USA és a szövetségesei kezéből, ennek egyik példája, hogy az évtizedek óta amerikai "játszótérnek" számító Közel-Keleten is kezd egyre inkább visszaszorulni az Egyesült Államok befolyása Kínával, Oroszországgal és Iránnal szemben. Ehhez jön még, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb politikai és katonai kudarcát szenvedték el a nyugati országok Afganisztánban az augusztusi katasztrofális kivonulással. A velük vetélkedő országoknak egyre inkább úgy tűnhet, hogy már nem biztos, hogy elég erősek vagy elkötelezettek, hogy megvédjék a saját érdekszférájukat a kívülről érkező támadásokkal szemben. Ráadásul erre még tesz egy lapáttal, hogy a két legnagyobb ellenfelük, Oroszország és Kína, egyre barátibb kapcsolatokat ápolnak egymással és megpróbálják minél szorosabbra fűzni az együttműködésüket.
Nos, az Egyesült Államokat ilyen körülmények között érte az ukrajnai válság. Még élénken él az emlékezetükben a 2014-es év is, amikor lebecsülték Oroszországot, aki sokkal drasztikusabban reagált Ukrajna közeledésére az EU-hoz és a NATO-hoz, mint amire számítottak. Ráadásul akkor cserben is hagyták az ukránokat, hiszen nagyon enyhe volt az orosz agresszióra adott nyugati válasz, Oroszországot nem rázták meg túlzottan a bevezetett szankciók. És úgy tűnhet Washingtonban, hogy Oroszország most megint megpróbálja aktivizálni magát és visszaszerezni a régi orosz érdekszférába tartozó területeket, vagy legalábbis a volt szovjet tagállamok többségét. Azért fenyegetőznek ennyire és próbálnak keménynek látszódni Ukrajna kérdésében, mert még akarják mutatni, hogy nem hátrálnak tovább, nem engednek több területet át az ellenséges hatalmaknak, ráadásul mivel a Kínával való viszony is gyorsan romlik, ezért nagyon nem jönne jól az USA-nak, ha egy megerősödött Oroszországgal is szembe kéne néznie ezzel egy időben. Erőt kell mutatniuk és demonstrálniuk, hogy a Nyugat még mindig erős és egységes.
Meg persze, ha szinte szó nélkül hagynának egy Ukrajna elleni agressziót, akkor az más országokat is felbátoríthat agresszív cselekedetek elkövetésére. Kína is úgy gondolhatja, hogyha a Nyugat hagyta veszni Ukrajnát, akkor Tajvanért se fognak kiállni. Ezzel egyidejűleg Irán is úgy érezheti, hogy eljött az idő a számára, nem oda figyel a világ és az USA. Illetve orosz és kínai biztatásra akár még Észak-Korea is elkezdhet mozgolódni a Koreai-félsziget egyesítése érdekében.
Az ukrán helyzet messze túlmutat Ukrajnán, ahogy azt az orosz követelések is mutatják. Az orosz vezetés nem is burkoltan azt akarja elérni, hogy a Nyugat adja fel a volt szovjet befolyási övezetet, tehát ez tulajdonképpen nem más, mint egy majdnem nyílt támadás a 30 éve létrejött új világrend ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!