Amerikának van még esélye ?
Kínában épp most roppant meg a gazdaság és még az sem biztos, hogy ezt a párt és az állam menteni tudja.
"Kína rengeteg befektetést hajt végre főleg a stratégiai nyersanyagok terén mint a szilícium vagy a lítium."
Amit végül kinek exportálnak? Na kinek?
"elvileg már nagyobb a Kínai flotta"
És gyakorlatilag? Hány kínai anyahajókötelék van? :D
"valamint a hiperszonikus fegyverek terén Kína megelőzte Amerikát"
Megelőzte? Egy tesztindítás már megelőzés?
"EZ Amerikának eléggé nagy gond."
Szörnyen nagy gond lehet ez nekik..
Honnan szeditek ezt a sok baromságot?
Kína jó eséllyel egy hatalmas gazdasági válság küszöbén áll, ami az egész világot magával ránthatja.
Amúgy most őszintén kit érdekel?
Kulturálisan a világ etalonja akkor is "a nagy USA" marad, kína megy egy köpedelem diktatúra, sok kici ferdeszeművel, meg tengernyi fos minőségű gagyi csetresz áruval.
Természetesen van esélye. A kínai növekedés sem örökké fog a jelenlegi szintén menni, sőt érik a válság ott is.
És Kína gazdasága jobban függ az exporttól mint Amerkáé, Kína főbb exportpiacai pedig Amerika, és Európa.
Valóban, Kína a Szovjetunió széthullása óta nem látott mértékű fenyegetést jelent az Egyesült Államok vezette nyugati világrendre. Iszonyatos tempóban fejlődik a kínai gazdaság és nagyon gyorsan terjesztik a befolyásukat különböző gazdasági projekteken keresztül szerte a világban. A kínai hadsereg is gyors ütemben fejlődik, ahogy a kormány egyre több pénzt pumpál bele és a kínai technológia bizonyos ágazatokban már fejlettebb is, mint az amerikai.
De azért az Egyesült Államokat se kell temetni. Kínával ellentétben az Egyesült Államok nem egyedül néz szembe ezzel a helyzettel. Rengeteg szövetségese van Euróbában és Ázsiában is, akik egy jókora része biztosította is az Egyesült Államokat a támogatásáról Kínával szemben. Gondoljunk csak Japánra, az Egyesült Királyságra, Ausztráliára, Kanadára, stb. Ezzel szemben Kína igencsak kevés barátot tud felmutatni. Ugyan mostanában közelednek az oroszokhoz, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ők nem barátok, hanem vetélytársak. Ennek az orosz-kínai barátságnak annyi az alapja, hogy mindketten utálják az USA-t és megpróbálják valamennyire koordinálni a lépéseiket, hogy megrendítsék az Amerika vezette világrendet. De ennek ellenére nekik sok vitás kérdésük van és több helyen ütköznek az érdekeik is, és néhány esetben még az érdekszférájuk is. Ez egy elég ingatag barátság, ami bármikor összedőlhet egy rossz lépes miatt. Kínának ezenkívül csak olyan nemzetközileg elszigetelt braátai vannak, mint Észak-Korea, Irán és hasonlók. Ezek igencsak ingatag gazdaságok, szóval Kína nem remélhet tól sok támogatást tőlük. Ráadásul Kínának van még egy méretes ellensége a határai mentén: India. Tehát egyelőre a nemzetközi helyzet egyáltalán nekik kedvez.
Azt se felejtsük el, hogy jelenleg Kína még katonailag is jócskán le van maradva. Az Egyesült Államok hadseregének költségvetése több mint háromszorosa a kínainak. Kína nem rendelkezik túl sok támaszponttal a saját határain kívül, mí az USA számtalan országban jelen van katonailag. Az amerikai flotta is iszonyatos fölényben van, 13 repülőgép-hordozója van, Kína most rendelkezik kettővel, ha jól tudom, és egy még épül.
Gazdaságilag se áll rosszul az USA, a dollár a világ pénze. Kína egyelőre hiába erőlteti a jüant. Illetve a termékei nagyrészét az USA vásárolja fel, így bármilyen gazdasági fegyver, amit bevet az USA ellen saját magára is visszaüt. A technológiai versenyről meg csak annyit, hogy először a Szovjetunió is vezetett az űrversenyben, aztán mi lett belőle.
Szóval ez még nincs lejátszva, és egyáltalán nem biztos, hogy Kína van a kedvezőbb helyzetben.
Kedves Kérdező!
EZT ÍRTAD: "Katonai szinten is egyre jobban beérik Amerikát elvileg már nagyobb a Kínai flotta, mint az Amerikai.."
Bocs, a kínai flotta jóval kisebb és gyengébb, mint az amerikai, nagyobb hadihajókban elsöprő az amerikai fölény. Nem a hajók darabszámát kell nézni, hanem a vízkiszorítását, mert a 100 000 tonnás amerikai szuper repülőgép-hordozó is 1 db, meg a kínai 500 tonnás járőrhajó is 1 db.
USA ÉS KÍNAI HADITENGERÉSZET NAGYOBB HADIHAJÓINAK SZÁMA:
Szuper repülőgép-hordozó:
USA: 11 db
Kína: 0 db
Közepes repülőgép-hordozó:
USA: 9 db
Kína: 2 db
Cirkáló és romboló:
USA: 91 db
Kína: 41 db
Nukleáris meghajtású, ballisztikus rakétahordozó tengeralattjáró:
USA: 18 db
Kína: 7 db
Nukleáris meghajtású vadász tengeralattjáró:
USA: 51 db
Kína: 9 db
GAZDASÁG:
A kínai gazdaság fejlettségi szintje még igen messze van az amerikaiétól.
KÍNA ÉS AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK ÖSSZEHASONLÍTÁSA:
NÉPESSÉG:
Kína: 1 411 778 724 fő
USA: 331 893 000 fő
BRUTTÓ HAZAI TERMÉK - GDP (NOMINÁLISAN):
Kína: 18 500 milliárd dollár
USA: 22 940 milliárd dollár
GDP/FŐ:
Kína: 12 990 dollár/fő
USA: 69 375 dollár/fő
Az utóbbi adatból látszik, hogy az amerikai gazdaság fejlettsége és termelékenysége messze messze megelőzi a kínait. Kína egy lakosra vetítve 12 990 dollár értéket állít elő, az USA egy lakosra 69 375 dollár értéket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!