Kubában a közeljövőben lesz valamilyen "rendszerváltás", vagy még pár évtizedig elszórakoznak a szocializmus-kommunizmus eszméjével?
Kubában nem szórakoznak a szocializmus, kommunizmus eszméjével, az, hogy keményvonalas kommunizmus alakult ki Kubában, főleg az USA külpolitikájának lett a következménye.
Kuba történelme a 18. századtól háborúk sorozatából áll: spanyolok elleni sikertelen függetlenségi harcok, rabszolgaság elleni küzdelmek.
1898 decemberében, a spanyol-amerikai 1898-as párizsi békeszerződés értelmében, az USA „védnöksége” alá került, azaz a protektorátusa, félgyarmata lett. Formailag önálló köztársasággá alakult, de alkotmánya szerint az Egyesült Államoknak joga volt beavatkozásra, Kuba pénzügyeinek és külügyeinek felügyeletére.
A 20. század elején a demokráciát tanulgató Kubában jelentősen nőtt az amerikai gengszterek és bűnözői csoportok befolyása, az USA-ból nézve Kuba egy aranybánya, Kubából nézve az USA egy rabló nagyhatalom (még ha a rablás nem is törvényes úton zajlik - ez ugye a gengszter korszak az USA-ban is)
Az 1952-es elnökválasztás első fordulója után Fulgencio Batista már másodszor ragadja magához katonai puccsal, a hatalmat, diktátorként kormányoz, ezért különböző ellenállási csoportok szerveződnek ellene.
Az egyik ilyen csoport a Fidel Castro vezette mozgalom.
Castro nem kommunista, sőt inkább nacionalista: a a spanyol nyelvű katolikus világot felsőbbrendűnek tartotta az anyagias angolszász világhoz képest (jezsuita világnézet).
A kommunisták csak a végső győzelem előtt, 1958 végén csatlakoznak a Castrohoz.
Az USA 1961 januárjában megszakította a diplomáciai kapcsolatokat, április 15-én pedig már bombázta Havannát.
A Disznó-öbölnél 1300 kubai emigráns (amerikai támogatással) partraszállást kísérelt meg, de támadásuk három nap alatt összeomlott.
1962 februárjában Washington kereskedelmi embargót rendelt el Kuba ellen, válaszul Castro Moszkva támogatását kérte, s a szovjetek rakétákat telepítettek Kubába.
A kubai rakétaválság kis híján világháborúhoz vezetett, szerencsére békésen megoldódott, de Kuba onnantól kezdve egyre inkább a Szovjetunióhoz, a szocialista országokhoz lett kötve, az embergót az USA mái napig nem oldotta föl, akkoriban más lehetőséget nem hagyva a kubai vezetésnek, amely idővel valóban megrögzött kommunistává vált.
Az utóbbi években már hozott a vezetés több olyan döntést, amivel közelítenek a kapitalizmus felé, de a demokráciától igen messze vannak... a kommunizmus egyenlőre a hatalmat jelenti Kubában, de az ország az USA-tól sem kapott sok jót a történelem során, ahogy Spanyolországtól sem.
Bezárkóztak, mint annak idején Japán. Előbb-utóbb nyitni kell valamelyik irányba, de azt az USA sem könnyíti meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!