Németországban 30 éves csúcson van az infláció. Mi állhat a háttérben?
Tavaly az egész eurózónában igen elszaladt a defláció, a jelenlegi infláció ott erre részben csak a piaci reakció, illetve a nyersanyagárak emelkedése.
A magyarországi brutális infláció azért nagyon súlyos probléma, mert itt viszont tavaly nem defláció, hanem 3,3%-os infláció volt, ami azért viszonylag magasnak számít, főleg akkor, amikor a koronavírus miatt visszaesett a fogyasztás.
Németországban annyi történik jelenleg, hogy tavaly visszaesett a fogyasztás, ami deflációt eredményezett, idén meg a vártnál is jobban megugrott, amitől beindult az infláció, amire egyet még rádobott a fosszílis tüzelőanyagok áremelkedése illetve a globális chiphiány elhúzódása.
6-os: ez akkor lenne igaz, ha idén lettek volna a pénzszórások, de nem ez történt. Tavaly az óriási pénzosztás mellett is defláció volt, mert visszaesett a fogyasztás. Idén már nincsen pénzszórás (főleg nem fogyasztói célokra), viszont a fogyasztás egyre inkább normalizálódik.
Egyébként ez teljesen normális, sőt, jelen állapotban egyenesen elvárt. A gazdaság szépen lassan kinyílik, a munkanélküliség visszaesett, többet költenek az emberek, ezáltal nő az infláció. Emellett viszont a fogyasztásnövekedés pörgeti is a gazdaságot, és a valós növekedés (GDP növekedés inflációhoz igazítva) továbbra is pozitív, szóval nagy bajok ott még egyelőre nincsenek.
Ez egy világgazdasági trend most.
Nem lehet ellene mit tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!