Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mik korunk legizgalmasabb...

Mik korunk legizgalmasabb politikai kérdései?

Figyelt kérdés
2021. szept. 8. 13:29
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

Tudsz olvasni a sorok között?

Nem közvetlenül a politikáról beszélnek, de a sorok között ott van a válasz a kérdésedre, sajnos azzal a kiegészítéssel, hogy a problémával a jelenlegi politika nem tud, nem mer mit kezdeni, és talán már el is késtek...

https://www.youtube.com/watch?v=XGM7av4mGLs

https://www.youtube.com/watch?v=0coF_-OWneA

https://www.youtube.com/watch?v=OhFDOKyffsw

2021. szept. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 molnarmarcell21 ***** válasza:

Attól függ, mit értesz "politikai" alatt. Mert pl. a környezetszennyezés egyértelműen az elsőszámú ügyünk, de az nem igazán politikai kérdés, hacsak nem abból a szempontból nézed, hogy sikerül-e a politikusoknak időben lépniük (spoiler: nem sikerült).


Ha a "politikai" alatt a politikát érted, akkor ahogy egy korábbi válaszoló írta, globálisan az elmúlt 10-15 évben gyengültek a demokráciák és erősödtek az autoriter hatalmak, a társadalmi különbségek növekednek több évtizede, a nemzetközi együttműködés pedig szintén gyengült, ezeken jó lenne változtatni, mielőtt robbanna.

2021. szept. 8. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
21%

Nyugat-Európában a szociális államok kialakulása előtt akkora nyomor volt, amit mai fejjel fel sem tudnánk fogni. Németországban a 19. század végén 40 év volt a születéskor várható élettartam. A gyarmatosításból, kapitalizmusból csak egy szűk kör hízott. De ezt mindenki tudja, aki valaha fogott a kezébe Dickens-regényt. Birodalmilag magasra jutottak, csak ebből jólét nem lett, egy szűk "elitet" leszámítva.


Így van, a skandináv országok hardcore-ban tolták/tolják a szocializmust, főleg az Olof Palme-érában. A '70-es évek végén arról is szó volt, hogy a szakszervezetek minden munkahelyen átveszik az irányítást, és országos szinten megvalósítják a munkás-önigazgatást, üzemi demokráciát. Ezt végül nem lépték meg, de a mai napig nagyon erős társadalmi tulajdonra és szociális programokra támaszkodnak. Izlandon már bevezették a 4 napos munkahetet. A szociális programok miatt jutottak a csúcsra. Nem a kapitalizmus miatt.


Teng Hsziao-pingék sem voltak kapitalisták. A maoizmussal szakítottak, ettől még nem lettek kapitalisták. A felfutásuknak kulcsa volt, hogy a tőke beengedése mellett kihasználták az ellenfeleik naivitását, akik azt hitték, hogy most aztán leterítették Kínát, miközben szépen belesétáltak a csapdájukba. Beengedték a tőkét, de sok esetben társadalmi részesedéshez kötötték. Konkrét példa: amikor Volkswagen céget alapított Kínában, azt 40%-os társadalmi részesedéshez kötötték. Így az állam képviselői résztulajdonosként ott ülnek ezeknek a vegyes vállalatoknak az igazgatótanácsában, és minden olyan döntést meg tudnak vétózni, ami szembe menne az ország érdekeivel. Ezeket a vállalatokat el sem lehet mozdítani Kínából, miközben itt vadkeleten azon rettegünk, hogy a multik mikor csomagolnak össze és lépnek le. Teng Hsziao-pingék ügyesebben csinálták, ők társadalmi részesedést szereztek a tőkében. Gyakorlatilag a saját területükön verték meg a kapitalistákat. Ezzel a modellel egyébként hozzáférnek sok vállalat know-howjához, aminek szintén óriási jelentősége volt/van a fejlődésükben. Ragyogóan használták ki az ellenfeleik naivitását, miközben azok a kapitalizmus győzelméről áradoztak, a kínaiak csendesen mosolyogtak magukban.

2021. szept. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
34%
12 Politika = közélet, közügy. A környezetszennyezés is ide tartozik.
2021. szept. 8. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
26%
Csak egy pártrendszer létezik és az Kínában van. Őket kell erősíteni amerikával szemben. Mert ott már nagyon régen fegyverekkel osztanak békét. Kína tudja, hogy kell a kontrollt fegyverek nélkül fenn tartani. Nekünk támogatni kell Kínát, nehogy ezek a libsik azt higgyék győzhetnek bármmiben is.
2021. szept. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
54%

#13 az a "társadalmi" részesedés az valójában pártrészesedés, és arra jó csak, hogy kommunista párt elitje hízzon. Egyébként pedig el lehet mozdítani, mert a pédánál maradva is csak 40% az a részesedés. Sok cég már így is kezdi elhagyni Kinát, és meg Bangladeshbe meg Indiába mert ott meg még olcsóbb a munkaerő.

Ezen kivül pedig Kina végtelenül neoliberális állam. Pl nincs nyugdíj, ha öreg vagy vagy dolgozol, vagy reménykedsz hogy a családod eltart, az állami oktatás alig van a gyerekek számához képest, a maradék magánoktatásba megy pénzért, Kinában a munkást végtelenül kizsigerelik, még a vezetés is lenézi őket, a teljesen állami cégeknél is napi 12 de inkább több óra munka van, az egészségügyi férőhelyek száma is borzasztó kevés a lakossághoz képest az állami ellátásban a többi meg megy a magánba pénzért, ez tömény neoliberalizmus. És ott van mellette Hongkong, ami a világ legkapitalistább autonóm, saját kormánnyal rendelkező területének tekinthető, és életszínvonalban messze veri bármelyik Kinai várost, vagy régiót, konkrétan Hongkong kapitalistább mint Amerika.

2021. szept. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
#15 Kinában megfigyeléssel, és disztópikus művekbe illő módszerekkel tartanak rendet. Az sokkal rosszabb.
2021. szept. 8. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

"a környezetszennyezés egyértelműen az elsőszámú ügyünk, de az nem igazán politikai kérdés"

Politikai kérdés kellene, hogy legyen, mert a gazdasági vezetőknél a profit mindent felül ír, az pedig egyenesen hozza magával, hogy legfeljebb azokat az előírásokat (vagy még azokat sem) hajlandók betartani, amit a politika előír.

Viszont a gazdasági szférában olyan erős multinacionális cégek vannak, amelyek költségvetése meghaladja a legtöbb ország (pl Norvégia) gazdasági erejét -ás mit tud kezdeni a politika ilyen cégekkel szemben, ha azoknál csak a profit számít?


A környezet túlzott kizsákmányolásában gyökerezik a legtöbb megoldatlan kérdés, még a migráció is vissza vezethető oda (népesség robbanás Afrikában, Ázsiában), igaz annak van közvetlen politikai oka is.

2021. szept. 8. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
38%
Klímaváltozás, népességnövekedés, zs..dókérdés, multikulti, nálunk a romakérdés is. Végső soron úgyis Izrael dönt ezekről.
2021. szept. 8. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
Izrael ugyan az első olyan államok között van, akik legkevésbé szennyezik a környezetet - de ettől még kétlem, hogy eldönthetné pld azt, hogy Kina hagyja abba a széntüzeléses energia-termelést.
2021. szept. 8. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!