Mikor bukik meg a kínai gazdasági modell?
A szocialista piacgazdaság inkább a skandináv jóléti államokra, Franciaországra, Belgiumra, Németországra igaz.
A gondoskodó, szociálisan érzékeny állam Kínára nem igazán érvényes.
Kína (és Oroszország, Szaúd-Arábia) modellje szerintem inkább az államkapitalizmus.
Szerintem egyelőre csak lassul a növekedés, látványos bukás nem várható.
Kínában még rengeteg ember fog városokba költözni a következő időszakban, nekik mind lakhatást, infrasturktúrát kell építeni, szóval a fejlesztőállamnak még vannak tartalékai. Az életszínvonal még szépen nőhet tovább, csak más ütemben.
Nem szabad európai fejjel gondolkozni arról, hogy a kínaiak mennyire rosszul érezhetik magukat a dikatatúrában, mert ez egyáltalán nem így van, legalábbis nem olyan módon, ahogy innen sokan hajlamosak ezt gondolni.
Ami viszont komoly dilemma ott is, az a demográfiai válság. Kínára sok elemző mondja, hogy előbb lesz öreg, mint gazdag ország. Erre még ők sem tudják a megoldást.
A szocialista "piacgazdaság" egyértelműen hatékonyabb, mint a neoliberalizmus. A kínai állam tudatosan támogatja is a szövetkezeti vállalati formát, ami a méretgazdaságosság miatt - beszerzési, fejlesztési és értékesítési oldalon egyaránt - sokkal hatékonyabb, mint a kapitalista vállalkozási formák. A Hszi Csin-ping-korszak kezdete óta Kínában a szövetkezeti mozgalom új lendületet vett, több mint tízezer új szövetkezet alakult az országban, az állam támogatja is az új szövetkezetek létrejöttét.
Emellett a beáramló tőkében Kína sok esetben társadalmi részesedést kér. Konkrét példa: a Volkswagen céget alapított Kínában, a kínai állam pedig társadalmi részesedést kért benne. Így ezeknek a vegyes vállalatoknak a vezetésében résztulajdonosként, részvényesként ott vannak az állam képviselői, akik cégen belül meg tudják vétózni azokat a döntéseket, amelyek az ország érdekeivel szembe mennének, így Kínának nem nagyon kell rettegnie attól, hogy a tőke elmegy az országból, mint a neoliberális Magyarországon. Ezt a kelet-európai térségnek is pontosan így kellett volna csinálnia a rendszerváltáskor, de itt az volt a narratíva, hogy akkor lesz itt jó világ, ha teljesen kiszolgáltatjuk magunkat a nyugati tőkének. Ahelyett, hogy részesedést szereztünk volna benne.
A kínai modell hatékonyabb, mint a nyugati, de ez már a 2008-as bankválság idején világossá vált, amiből szintén ők jöttek ki győztesen. Nekik megvannak a saját, állami bankjaik, így őket a nemzetközi bedőlés kevésbé érintette.
A skandináv modell nem "szociális piacgazdaság", hanem "északi szocializmus" vagy "északi modell" (Nordic socialism, Nordic model). A kormányzó dán szociáldemokrata párt egyértelműen északi szocializmusként hivatkozik rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!