Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A szuperliga a "pénzéhes"...

A szuperliga a "pénzéhes" kapitalizmus elkerülhetetlen következménye?

Figyelt kérdés

Gyermekkoromban a '90-es években az olasz klubcsapatoknak legfeljebb két külföldi leigazolt játékosuk lehet. Később a kapitalizmus szellemében kiengedték a szellemet a palackból és akármennyit igazolhattak külföldről. Ennek következtében lett a "Galacticos" azaz a Reál Madrid az első multi szupercsapat, ahol nem sajnálták a pénzt játékosok vételéért. Igaz, ott még a védősor és a kapus spanyol volt legalább. Azóta számtalan BL nyertes club alapemberéből hiányzott az anyaország nemzeti játékos


Még a kétezres évekig nagyjából sajátnevelésű vagy nemzeti játékosokból tevődött össze egy klub, ami azért volt jó, mert a klub alapítói által közvetíteni kívánt érzést tudták a játékosok magukévátenni és a szurkolókon át közvetíteni. Még amikor egy bányászcsapat a Celtic nyert kupát pl, el lehetett mondani, hogy egy jól körülirható nemzeti érzés, nevelési forma jutott kifejezésre.


De amikor a pénz korlátlan kapitalista imádata átvette a profitmaximalizáló szerepet a fociban is, már akkor ennek a folyamatnak elkerülhetetlen következménye lett, hogy olyan irreális képződmények létrejöjjenek mint a Szuperliga. Ha nem is most, de valamikor a jövőben biztosan meg fog valósulni


PRO: - Évközben is komoly párharcok lesznek. Nem kell várni a kieséses rendszerre, hogy egy PSG a Bayernnel vagy a Reaállal csapjon össze. Egymás ellen játszanának minden héten. Több minőségi meccs, érdekes párharcok és ennek következtében a játékosok is jobban fejlődnek, mert versenynek vannak kitéve. Nem kell Campobasso erősségű nemzeti csapatokkal égetni a tehetségüket az erőfociban


KONTRA: - Nem lenne filozófiai kontúrja egy BL győzelemnek. A játékosok egyik évben az egyik másikban egy vetélytárs klubban játszanának. Teljesen random, pénz alapon jönnének össze a klub játékosai, semmi életszemlélet nem kötni össze őket. Tele lenne mindenféle játékossal egy bajor klub is. Nem lenne nemzeti jellege egy BL címnek. Nem a németek,olaszok,sörgyár csapata, ágyúsok nyernének hanem olyan 11 ember, akik random jöttek össze



2021. ápr. 19. 21:48
A kérdező szavazást indított:
Legyen szuperliga, akár más csapatokkal
Maradjanak az UEFA, FIFA ligák
Jó lenne mindkettő egymás mellett, mert a verseny minőséget szűl
21 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
77%

Kár ebből kapitalizmusellenes propagandát gyártani.

A trendet inkább abban látom, hogy túl nagy hatalma lett egyes vállalatoknak (és egy futballklub is nevezhető annak).


A globalizáció (és a közvetítések) térnyerésével olyanok kapcsolódtak be a világfutball követésébe, akiket korábban nem érdekelt a labdarúgás, vagy csak a helyi csapatoknak szurkoltak. Ez óriási bevételi forrás a nagy kluboknak, ezért elszaladt velük a ló. Még inkább középpontba akarnak kerülni, még több "minőségi" mérkőzést akarnak megvívni.


A szövetségek és ellenőrző szervezetek lassan, de biztosan elvesztették felettük a kontrollt. Így van ez az államok kontra Facebook / Google ügyében is. A megavállalatok túlnőttek a kereteken, a befolyásuk nagyobb, mint az azokat - papíron - felügyelő szerveké.


Ha valamit hibáztatni akarsz érte, akkor a globalizmus legyen az. Bár inkább egyenes következménynek nevezzük, hiszen valahol csodálatos dolog az, hogy Kínából vagy Sri Lankáról élőben követheted egy angol futballklub mindennapjait.


Ahogyan az is, hogy a FB-on ingyen, élőben beszélgethetsz a világ túloldalán élő emberekkel. Csakhogy ennek a lehetőségnek ilyen hátulütői vannak.

2021. ápr. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Nem, a globalizmusé.
2021. ápr. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"A trendet inkább abban látom, hogy túl nagy hatalma lett egyes vállalatoknak (és egy futballklub is nevezhető annak)."


És az nem a profitéhes kapitalizmus korlátok hiányában kialakuló következménye? 🙄

2021. ápr. 19. 22:20
 4/10 anonim ***** válasza:
67%

#3

A korlátok hiányáról most teszel említést, a kérdésedben és a leírásában sem szerepelt.


A "pénz imádata" és hasonló dolgok igen, nos nem ehhez van köze. Minden vállalat igyekszik növekedni, hiszen végső soron az a célja, hogy minél nagyobb legyen. Minden populáció is ezt csinálja a vadvilágban (az emberivel együtt), csak vannak ugye korlátozó tényezők, amelyek nem engedik a túlnövést.


A globalizáció ezt a gátat döntötte le, hiszen ezen klubok tábora túlnőhetett az országhatárokon, megsokszorozva önmagát. Érthető, ha egy vállalat (=klub) arra törekszik, hogy kiszolgálja az igényeket, ugyanakkor ez már tisztán üzleti szemlélet, aminek a sportban csak korlátozottan kellene, hogy helye legyen.

2021. ápr. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

Hű, erről a témáról regényeket tudnék írni... Csak röviden:

1. Én visszaállítanám a Bosman-korszak (1995) előtti állapotokat és minden csapatban maximum 3 külföldi játékos szerepelhetne egyszerre.

2. Visszaállítanám az évtizedekig sikeresen működő európai kupasorozatokat (BEK, KEK, UEFA-kupa), csoportmeccseket legfeljebb a BEK-ben rendeznék, ahol kizárólag csak a bajnokcsapatok indulhatnának.

3. A VB-k újra 24, az EB-k pedig 16 csapattal kerülnének megrendezésre.

4. Újra 2 pont járna a győzelemért és 1 a döntetlenért, mert a 3 pontos rendszer igazságtalan és leértékeli a kiscsapatok verejtékkel kiizzadott bravúr döntetlenjeit.

5. A nemzeti válogatottakat is egyre inkább megtöltő honosított játékosok visszaszorítása már egy jóval komplexebb probléma. A bevándorlás és az állampolgársághoz jutás megnehezítése már tisztán politikai kérdés és Európa itt is a rossz irányba halad.

A helyzet az, hogy mostanában egyre gyakrabban keresgélek a neten régi (30-40 évvel ezelőtti) fociösszefoglalókat, mert akkor még egy német csapatban valóban németek szerepeltek, az olasz csapatban olaszok, az angolban pedig angolok. Ezek után még rettenetesebb látni a mai valóságot, amikor pl. a magát konzervatívnak tekintő Bayern München a fél csapatát feketékkel tölti meg, a "maradék" játékosok közt pedig jó, ha még találunk 2-3 igazi németet.

Ugyanakkor az esetleges Szuperligát nem tartom teljesen halva született ötletnek. Ha megnézzük a Bundesligát, azt látjuk, hogy a Bayern München megállíthatatlanul robog sorozatban a 9(!) bajnoki címe felé. Az elmúlt 30 évben még tudott néha bajnokságot nyerni a Stuttgart, a Bremen, a Dotmund, a Kaiserslautern, a Wolfsburg, de mostanában csak a Bayern, a Bayern, a Bayern. Dögunalom. Olaszországban a Juventus ugyanez. Franciaországban a PSG ugyanez. (Nálunk pedig a Fradi lépett erre az útra az elmúlt 3 évben.) Spanyolországban is csak a Real és a Barcelona jöhet szóba, amit néha megtör az Atletico. Angliában pedig a Manchester City lett az újdonsült sztárcsapat, akiket néha ugyan meg lehet előzni, de a következő szezonban minden visszatér a szokásos mederbe (idén is). Szóval az európai topligák lényegében előre lefutottak, így azt megnyerni egy sztárcsapatnak már nem kihívás. (Jellemző, hogy mind a Bayernnél, mind a Juvénál többször is kirúgták az edzőt, pedig a bajnokságban utcahosszal nyertek, de a BL-ből kiestek.) Ezek a csapatok teljesen megölik a nemzeti bajnokságaikat, mert lehetetlen őket megelőzni. Így egy esetleges Szuperliga nekik is jót tenne, és azok az európai csapatok, mint pl. a Dortmund, a Leverkusen, a Frankfurt, a Roma, a Lazio, a Sevilla, a Valencia, a Bilbao, a Marseille, a Bordeaux, a Tottenham, az Everton, stb. is végre levegőhöz jutnának és lenne esélyük arra, hogy bajnoki címet nyerjenek.

Lehet, hogy idealista vagyok és szimplán csak a sport szempontokat veszem figyelembe, de a dolog üzleti részéhez nem értek és nem is igazán érdekel. Én azt vallom, hogy a foci legyen újra elsősorban játék és csak másodsorban üzlet.

2021. ápr. 20. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Inkább Bohóc liga mint szuperliga, mit akar egy arsenal, spurs, milan akik évek óta még a bl csoportkör közelében sincsenek, egy inter aki a bl csoportból nem bír évek óta tovább jutni, egy juve, atletico akik örök bl vesztes csapatok mit akarnak hagyjuk már... Remélem a játékosok nem mennek bele ebbe az óriási marhaságba
2021. ápr. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyfelől a FIFA és UEFA élet és halál urai. Náluk a kamrakulcs, és kényük kedvük szerint tesznek amit akarnak.

Mindeközben jószerével minden évre jut valami jó kis korrupciós botrány körülöttük.


Amennyire én látom, most a húzó csapatok egy olyan ligát akarnak - és pénz lesz hozzá dögivel, mert a JP Morgan 6 milliárd dollárt feccolna bele - amibe a két szervezet nem ugathat bele. Naná, hogy sivalkodik a a FIFA és az UEFA.

2021. ápr. 20. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
51%
Én bízom a játékosokban hogy nekik fontosabb lesz a hazájuk válogatottja mint a pénz és akkor az egész bohócliga meg van lőve. A pénz nem minden!!
2021. ápr. 20. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8


Tehát a FIFA és az UEFA falhoz állítja a játékosokat, hogy ha nem neki hozzák a pénzt, akkor nem lehetnek tagjai a nemzeti válogatottjuknak, és akkor még a klubok a szemetek?

2021. ápr. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
A klubok, főleg hogy meg sem kérdezték a játékosokat, edzőket és a szurkolókat az egészről hanem egyszerűen a pénzéhes perez és bandája eldöntötte. Látszik Németországban volt játékosok ülnek az elnöki pozícióban így ők tudják mi a klub tradíció, hűség, becsület és nem adják el a klubot ilyen senkiházi brigádnak.
2021. ápr. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!