Miért vagánykodik ennyire Észak-Írország? Hogyan teheti meg ezt?
Mostanában mindenfelé azt látom hogy az Ír határ. Észak-Írország lázadozik stb... Az összes ország közül ők a legkisebbek. 1,8 millio lakosa van, szinte biztos, hogy önállóan működni sem tudna, max birkalegeltetés szintjéig jutnának el.
Miért nem örülnek annak ahol vannak és maradnak csöndben? Az EU-ban van pár ország akik rosszabb helyzetben vannak, jóval több lakossal mégis felnéznek a segítségre.
Van valakinek ismerete róluk, hogy mégis mi történt velük? Beütött a sok sör?
Nem akarnak önállóak lenni. Az ír nacionalisták a Ír Köztársasággal akarnak egyesülni, a brit nacionalisták pedig Nagy-Britanniával akarnak szorosabb viszonyt (nehezményezik, hogy a brit-EU megállapodás miatt Nagy-Britannia és Észak-Írország között gyakorlatilag vámhatár jött létre, nehezebb az átjárás, áruszállítás).
De ha belátással lennének, rájöhetnének, hogy akár profitálni is tudnak ebből a köztes helyzetből. Például Svájc, Liechtenstein is jól kihasználja, hogy nincsenek az EU-ban, de sok szempontból mégis részesei a közös integrációnak.
Kedves Kérdező!
Észak-Írország nem taország, tekintve, hogy az Egyesült Királyság (Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság) része.
Észak-Írország csak egy korlátozott autonómiával rendelkező brit tartomány.
Kedves Kérdező!
Elütés javítva.
Észak-Írország nem ország, tekintve, hogy az Egyesült Királyság (Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság) része.
Észak-Írország csak egy korlátozott autonómiával rendelkező brit tartomány.
A magyarban furcsán hangozhat, mivel nem szuverén államok, országok, igazából nem is államok (state), de az angol nyelvben Anglia, Skócia, Wales, Észak-Írország is ország (country), ez a négy ország alkotja az egész országot.
A félreértés elkerülése végett magyarban van, hogy országrésznek fordítják. Nem tartományok.
Ez a resze teljesen vilagos koszonom a segitseget.
Szoval igazabol az nem tetszik nekik, hogy ha Eszak Irorszag resze a "nagynak" akkor miert kapnak hatart?
Mert ha nem kapnak határt, akkor a britek kapnak nagyeséllyel belháborút.
Nem tudom hallottál-e a "nagypénteki egyezmény"-ről.
Kedves 6-os!
Anglia, Skócia, Wales, illetve Észak-Írország azért "country", azaz ország az angolban, mert valaha, történetileg önálló államisággal rendelkeztek, országként léteztek.
Az Angol Királyság és a Skót Királyság történelmi európai országok.
Írország pedig mint Ír Királyság (Kingdom of Ireland, Ríoghacht Éireann) 1542 és 1800 között államjogilag perszonálunióban állt Angliával, majd Nagy-Britanniával.
Wales szintén volt önálló hercegség (Principality of Wales, Tywysogaeth Cymru).
A Skót Királyság 1603-tól perszonálunióban állt az Angol Királysággal, majd 1707-es egyesülésükkel létrejött Nagy-Britannia.
1801-ben Nagy-Britannia egyesült az Ír Királysággal, és létrejött Nagy-Britannia és Írország Egyesült Királysága.
De jelenleg Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország a szó valódi értelmében nem országok, nem önálló államok, hanem csak Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága alkotórészei.
Németországban hasonló a helyzet, ott szintén az ország (Land) megnevezést használják a szövetségi tartományokra. Szintén azért, mert több tartomány történetileg önálló államokból jött létre, például Szászország az egykori Szász Királyságból, Bajorország az egykori Bajor Királyságból stb. Ugyanakkor a német tartományok között vannak mesterségesen létrehozottak is. Nemhivatalosan a "Bundesland" kifejezés is használatban van.
Utolsó!
Hollandia, Dánia is ilyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!