Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mike Pencenek lett volna...

Mike Pencenek lett volna lehetőség, hogy vétót emel?

Figyelt kérdés

Ilyenkor mi lett volna?


Az államoknak kellett volna dönteni, nem az elektoroknak?


2021. febr. 10. 18:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mikor?

Amúgy az elektori szavazásnál, nem ott a szerepe csupán protokolláris és semmi több.

2021. febr. 10. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Úgy hallottam, hogy van lehetoseg az alelnoknek kozbe szolnia az ules napjan, de ezt Pence nem tette meg.

Csak az a kerdes hogy pontosan mit is.

2021. febr. 10. 19:13
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Közbeszólni.

De az eredmény megváltoztatására nincs joga.

2021. febr. 10. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Trump mondta beszédében, hogy Pence megteheti azt amit amerika népe vár, és tovább kormányozhatjuk az országot 4 évig..
2021. febr. 10. 21:10
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja, mert Trumpnak fogalma nincs az alkotmányról. Jó előre megmondta minden jogi szakértő, mindkét oldalról, hogy nincs ilyen lehetőség. Gondolj bele, ha lenne ilyen "kiskapu" az alkotmányban, hogy az alelnök csak eldöntheti, hogy "leszarom az eredményt, én még maradni akarok 4 évet" azt nem foltozták volna be már ~200 év alatt?
2021. febr. 10. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Arizona eredményét kifogásolták is a kongresszusban és vétót emeltek...
2021. febr. 10. 22:11
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Elárulok neked egy nagy titkot: Trump hazudott.
2021. febr. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Alex Fly ***** válasza:
100%
Ahogy már írták: vétójoga nincs. De ha lett volna, valószínűleg akkor sem él vele: Pence sem hülye és Trumppal ellentétben tisztában van a helyzettel. Szerintem nem is bánja, hogy nem kell többet egy ilyen ripacs mellett szolgálnia...
2021. febr. 11. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#6: A jelen esetben a vétó nem azt jelenti, hogy egy-egy képviselő, illetve szenátor megfúrhatja az elektori eredmény hitelesítését. Hanem hogy mindössze ketten (egy képviselő és egy szenátor együtt) is kikényszeríthetik, hogy a kongresszusnak részletesen kelljen tárgyalnia az adott államot.


Ennek megfelelően pont az történt, aminek történnie kellett: mivel volt egy képviselő és egy szenátor, akik osztották Trump aggályait, ezért a képviselők és a szenátorok elvonultak két órára tanácskozni, majd visszatértek, és szavaztak. A szavazásnak pedig az lett eredménye, hogy Arizona eredményét is elfogadták. Egyébként ha jól emlékszem, nemcsak Arizonának, hanem néhány más államnak az eredményét is megtámadták. És mindről megtörtént a kötelezően előírt tanácskozás.


Pence-nek, amennyire tudom, ezután alkotmányos kötelessége volt a hitelesítés, és az új elnök személyének kihirdetése. Azt el tudom képzelni, hogy Trump fejében az élt, hogy ha Pence ezt nem teszi meg, akkor ő (Trump) marad az elnök, és ha Pence-t ezért elítéli a bíróság, akkor majd ő (Trump) elnöki kegyelmet ad neki, és tádámm, "mindenki" jól járt. De ebben tévedett Trump: ezek a dolgok nem így működnek.

2021. febr. 11. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#9-et folytatva:


Nálunk is lehetne analóg példát felhozni. Az Alaptörvény úgy rendelkezik, hogy a köztársasági elnök kiírja az országgyűlési választásokat. Erről lehet, hogy valaki fejében az él, hogy "hát akkor ha nem akarja, nem írja ki", de ez nem egy valós opció. Az alkotmányok (a mienk és az amerikai is) a közfeladatok leírásánál nem ad döntési jogkört (hacsaknem bizonyos kérdésekben külön rendelkeznek mérlegelésről vagy döntési helyzetről).


Nem olvastam az amerikai alkotmányt, de ha az van benne, hogy az alelnök hirdeti ki a hitelesített eredményt, akkor ez nem azt jelenti, hogy az alelnök tetszése szerint kihirdeti vagy nem hirdeti ki, hanem hogy kihirdeti. Ez a feladata, pont. Trump sajnos elég buta, nem biztos, hogy el tudja választani Pence személyét (és személyes döntését) a közfeladatától (és annak kötelező végrehajtásától).


Hogy földhözragadtabb példával éljek: bemégy az okmányirodába, új személyit igényelsz, és az ügyintéző végzi a dolgát: felveszi az adataidat, elindítja a folyamatot, stb. Ez nem azt jelenti, hogy ha nincs kedve hozzá, vagy nem tetszik neki a képed, akkor neked nem lesz személyid. Akkor is el kell végeznie a dolgát, legfeljebb morog hozzá és bunkón viselkedik. Ha nagyon ki akarja rúgatni magát, akkor odahívja a kollégáját, és majd az intézi az ügyedet. De azt nem tudja elérni, hogy neked ne legyen személyid.


Ha Pence nem hirdette volna ki az eredményt, akkor kihirdette volna egy másik kongresszusi vezető beugróként (voltak ott más közjogi méltóságok), és azért lett volna érvényes (ezt esetleg utólag megtámadják a bíróságon, de a bíróság nyilván jóváhagyja a beugró személyét). Mellesleg Pence-szel kulturált politikus az életben nem áll többé szóba (hiszen megpróbálta kijátszani az alkotmányt). Ebbe nyilván nem ment bele. Trumpnak előre megírta (mivel Trump a hitelesítés elszabotálására kérte), hogy négy éve esküt tett, hogy megvédi az alkotmányt, és ezt az esküjét Trump tetszése ellenére is meg fogja tartani.

2021. febr. 11. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!