A Balkán mindig is ennyire fejletlen volt (Európa egyéb régióihoz képest) vagy volt, amikor nem volt ilyen nagy különbség?
A balkán végig élt egy török megszállást, erősebben mint magyarország. Nyilván hatalmas lemaradása volt, aztán azóta se sok nyugalom volt arra, sok a feszültség az egyes népcsoportok között... D
De ha igazán vissza akarunk menni, akkor a bizánci birodalom, vagy a görög virágkor alatt biztos jobbak voltak, de nem hiszem hogy erre kiváncsi a kérdező.
Az ókorban, középkorban -amikor az emberek túlnyomó része mezőgazdaságból élt- nem volt nagy különbség.
Később a Nyugat elkezdett modernizálni, nyitni, nőtt a jövedelem a kereskedelemből, gyarmatosításból, később az iparosítás, majd a szolgáltatószektor nagyobb fejlődése hajtotta a gazdasági bővülést.
A Balkán és az egész Oszmán birodalom, utódállamok lemaradtak ebben.
A nyugat-európai országok zömének van kijárata az óceánra.
Ennek köszönhetően tudtak gyarmatosítani, olajozott volt a kereskedelem is.
Görögország is Balkán.
Aztán nettó 650 eurós minimálbér van ott.Több, mint nettó 200 ezer forint.
# 5
Ezt írtad: "Nem az oszmán uralom miatt maradt le a Balkán hanem a szovjet megszállás miatt."
Ez nem igaz, mert pontosan az oszmán uralom miatt.
Hiszen a 19. században és a 20. század elején az oszmán uralom alól függetlenné váló balkáni országok fejlettsége és életszínvonala harmada volt az akkori Magyarországénak.
9-es,
Görögország 1832-ben vált függetlenné, Románia, Szerbia, Bulgária és Montenegró, 1878-ban, Albánia pedig 1912-ben. Tehát a Balkán nagy része 150-200 éve kivált az Oszmán-Birodalomból. Azt írod a 19. században és a 20. század elején a balkáni országok fejlettsége és életszínvonala harmada volt az akkori Magyarországénak. Ha ma megnézzük ezeket az országokat, sokal nagyobbak a különbségek. Nyugat Európában a minimálbér 1500-2000 euro, Bulgáriában 300 euro és a Balkán több részén még ennél is rosszabb a helyzet. Az EU csatlakozás ellenére is alig fejlődik a Balkán. Továbbá ha megnézzük Finnország példáját ami a 20. század elején egy elmaradott perifériás terület volt de a század második felében már a világ egyik legfejletebb és legélhetőbb állama. Ebből az következik hogy rövid időn belül is hatalmas fejlődés érhető el, de a Balkáni országok, annak ellenére hogy 100-150-200 éve függetlenek, alig fejlődnek. Tehát a fejletlenségüknek semmi köze az Oszmán-Birodalmhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!