Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A montenegrói egy önálló...

A montenegrói egy önálló népcsoport?

Figyelt kérdés
2020. dec. 15. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:
75%
Igen.
2020. dec. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2020. dec. 15. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2020. dec. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Mansour ***** válasza:
62%
Olyan értelemben igen, mint ahogy a sokácok vagy bunyevácok is önálló népcsoportnak tekinthetők.
2020. dec. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Montenegro függetlenné válásának nemzetközi jogi aspektusai


Szerző: Bancsi Zsolt


Bancsi Zsolt[1]: Montenegro függetlenné válásának nemzetközi jogi aspektusai



Montenegrót nem zavarja az Európai Unió "jelenléte" a népszavazási folyamatban.


Milo Djukanovic


I. A függetlenségi népszavazás előzményei


Szerbia és Montenegró 2003. február 4-én elfogadott alkotmányos kartájának 60. cikke értelmében, három év múltán Montenegró újravizsgálhatja a szövetségen belüli helyzetét[2], és akár az új államból való kilépést is kezdeményezheti. Mára nyilvánvaló az alkotmány e rendelkezésének fontossága, hiszen Montenegró ezt a lehetőséget használta fel az elszakadásra.


Milo Djukanovic azt hangoztatta, hogy Montenegrót nem zavarja az Európai Unió "jelenléte" a népszavazási folyamatban. "Az EU-nak kell eldöntenie, hogy milyen formában vesz részt benne. Továbbra is azt hiszem, hogy egy folyamat egyik szakaszának az elején vagyunk, amelyet a parlamentben kell befejezni" - mondta Djukanovic, aki kifejtette, hogy ez alatt a népszavazási törvény módosítását érti a Velencei Bizottság ajánlásaival összhangban[3].


Az EU 2005. november 9-én óva intette a podgoricai vezetést attól, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása előtt kitűzze a referendum időpontját. A tekintélyes jogtudósokból álló testület, azaz a Velencei Bizottság, jelentéstervezetet dolgozott ki az Európai Unió Tanácsának felkérése alapján a népszavazásról szóló montenegrói törvényről, amely ötvenszázalékos részvételi küszöbhöz és legalább ötven százalék "igen" szavazathoz köti a kérdés eldönthetőségét[4].


Míg az Európai Unió szigorú feltételeket kívánt felállítani a népszavazás eredményességével kapcsolatban, addig az Amerikai Egyesült Államok támogatta a referendum mihamarabbi megtartását. Az USA támogatásának elsősorban geopolitikai és gazdasági okai voltak. A legfontosabb geopolitikai szempont, hogy minél közelebb legyen az instabil balkáni térséghez, azaz Szerbiához és Koszovóhoz.

2020. dec. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!