Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tényleg ekkor kezdett el...

Tényleg ekkor kezdett el megváltozni a világ?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm szerint a 2001 szeptember 11-i terrortámadás után kezdett el megváltozni a világ.


Addigra rég vége lett a hidegháborúnak, a kelet-nyugat közötti ellentéteknek, alig volt egy-két kisebb helyi háború a világban, úgy tűnt végre béke és nyugalom lehet a világban.

De a támadás mindent megváltoztatott, hirtelen minden nagyon bizonytalan lett, olyan történt ami előtte még soha, hirtelen mindenki nagyon is sebezhetőnek érezte magát, és azóta is mintha kizökkentette volna az emberiséget az előtte lévő helyes kerékvágásból.

Ezt az egyik ismerősöm mondta, ez valóban így van?



2020. nov. 14. 22:29
 1/9 anonim ***** válasza:
77%
Ja azóta nyúlnak bele szinte a fenekedbe is, ha repülőre akarsz szállni.
2020. nov. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Van benne igazság.
2020. nov. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ennek hatására indította meg az USA a globális terrorellenes háborúját, melyhez Európa is (még Oroszország is) csatlakozott. Megvan a világpolitikai jelentősége. Az iszlamista terrorhullám, majd az Iszlám Állam felemelkedése az európai, amerikai multikulturalizmus kiválóságába vetett hitet is megkérdőjelezte. Téma lett a "civilizációk összecsapása", nőtt az iszlamofóbia.


Tehát 9/11 nagy hatással volt az USA-ra és mellette Európára is, megváltoztatta azt, ahogy a világra tekintenek. A Közel-Kelet, Dél-Ázsia is erősen érintett volt.


Viszont a csendes-óceáni térség, Kína, Japán, Korea, Vietnam, Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia szempontjából nem volt olyan nagy hatással.

2020. nov. 14. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem az ismerősöd kicsit túltolta Fukuyamát.


Hogy értsd a Szovjetunió felbomlása után volt egy hurráoptimista hangulat Nyugaton, hogy most akkor itt a demokrácia és neoliberális piacgazdaság fog uralkodni a világon, ezt fogalmazta meg egy könyvben "A történelem vége és az utolsó ember" Fracis Fukuyama amerikai neoliberális filozófus.

A 90-es éveket alapvetően az fukuyamai szellem hatotta át a világpolitikában, aztán jött az iszlamizmus térhódítása és jött a huntingtoni "rémkép" a civilizációk összecsapásáról, aminek a jelképe lett a WTC elleni támadás.

Hozzáteszem, hogy ha fordulópontokat keresel a történelemben, akkor 911 igazi jelentősége a 2000-es években volt. a 2001-2009 közötti időszakot egyértelműen az dominálta a világpolitika nemzetközi küzdőterén, hogy "Terror ellenes háború" aztán ennek vetett véget a 2008-09-es gazdasági összeomlás, és onnantól kezdve alig foglalkoztunk ezzel.

A 2010-es éveket sok szempontból ez a gazdasági összeomlás és a belőle való kilábalás határozta meg, aztán jött az újabb fordulópont a COVID éve 2020, ami egy új gazdasági válságba lökte a világot, hogy ez most merre fog vinni? Jó kérdés...

Ma már nem Fukuyamára meg Huntingtonra, hanem pl. Yuval Hararira figyel a világ szellemi elitje, most ő mondjuk így korszellem megtestesítője.

Szóval nem kérdező 911 rendkívül fontos volt, de a jelentőségét mostanra szinte teljesen elvesztette, és igen szimbolikusan a "fukuyamai álomnak" az volt a végpontja, ebben igaza van ismerősödnek, de valljuk be ez tényleg csak egy álom volt a 90-es években, hogy mostanitól mindenki happy és kedves lesz, meg szabad verseny és demokrácia...

2020. nov. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%
Dehogy csak azért hiszi ezt, mert Európán él. Második világháború után Európa stabilizálodott, egészen a délszláv-háborúkig. Ezen kívül sorra zajlottak a háborúk, amerikai és szovjet támogatással. Afrika és Ázsia volt ennek a fő színtere.
2020. nov. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez csak ilyen szokásos euroatlantista gazdagország nézőpont. A fél Balkán egymást ölte, Ruandában volt hatalmas népírtás, lezajlott egy Öböl-háború, Iránban volt egy forradalom, kiirtottak egy rakás vietnámi gyereket, szétbombázták Laoszt, volt egy tuareg-lázadás, elszakadt Dél-Osszétia és Abbházia Grúziától, Transznisztria Moldovától, volt pár polgárháború többek között Dzsibutiban, Sierra Leonéban, Algériában, háborús helyzet volt Csecsenföldön, meg lőtte egymást Eritrea és Etiópia. Ezek csak azok, amire emlékszem fejből és 2001 előtt voltak (asszem, ha nem mind, akkor bocs).

Szóval nem, a világ nem volt békés, de csak barna meg fekete emberek haltak meg, az meg jellemzően nem érdekli a nyugati médiát, maximum kuriózum jelleggel.

2020. nov. 14. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
91%

Csak a fő kérdésre válaszolva:

Területenként változik, nálunk 2002, és 2006 volt a holtpont.

2020. nov. 15. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az emberek fölötti nagyobb kontroll gyakorlására gondolsz a terror megakadályozására hivatkozva? Akkor, igen. A megfigyelő rendszerek, biometrikus ellenőrzés, lehallgatások stb...
2020. nov. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"nálunk 2002, és 2006 volt a holtpont."


Miért?

2020. nov. 15. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!