Amerikában miért nem az nyer akit a nép elnöknek?
Demokratikus, mert lehet választani, csak körzetek vannak, mint Magyarországon is.
A körzetek az USA-ban úgynevezett elektorokhoz tartoznak.
Az elektorok kijelölt tisztségviselők, akik a hozzájuk tartozó körzet szavazatai alapján szavaznak (tehát nem az emberek szavaznak a végén, hanem az elektorok).
A legtöbb államban kötelezik az elektorokat, hogy arra szavazzanak, akire az emberek többsége szavazott.
A mostani szavazás alkalmával lényegében az elektorok számára számolják össze a szavazatokat. Az elektorok decemberben fognak szavazni. Az lesz az elnök, aki több elektori szavazatot kap. Január legelején hirdetik ki a győztest. Ha egyik jelölt sem kap legalább 270 elektori szavazatot, akkor a kongresszus képviselőháza dönti el, hogy ki legyen az elnök.
Nem az számít, hogy az összes szavazó kit szavazott meg, hanem hogy a körzetekben ki nyert és ki kapta az egyes elektorok szavazatait.
Ez így nagyon tömör volt de remélem érthető.
"Nem az számít, hogy az összes szavazó kit szavazott meg, hanem hogy a körzetekben ki nyert és ki kapta az egyes elektorok szavazatait."
De amúgy pont erre gondolt, amikor anti-demokratikusnak hívta.
Lehet több szavazód, de ha úgy oszlik meg, akkor veszítesz. Ez ténylegesen egy anti-demokratikus szempont.
Meg annak idején Clinton is!
És ahogyan már nálunk is divat lett, választások után elindul az értelmetlen matekozás kinek mettől meddig lehetett VOLNA.
De a lényeg az, hogy az elektorok számát nyilván a csatlakozási szerződések rögzítik és New York vagy Washington nem fogja feladni a hatalmi pozícióit Oklahomával szemben azért mert idén vesztett a demokrata jelölt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!