Nem fog eltűnni, mert egészségügy és tudományos világ használja, univerzális.
Egy betegségnek lehet száz neve a különféle nyelveken, de latinul leírva a világon bárhol, bármelyik orvos fogja tudni, hogy mi az.
A klasszikus latin anyanyelvként valóban eltűnt, de a használata (persze inkább csak írásban) még sokáig meg fog maradni számos területen, ahogy feljebb is írták.
Nyilván úgy is fel lehet fogni, hogy nem tűnt el, csak átalakult valami radikálisan mássá, mint ahogy a dinoszauruszok sem pusztultak ki, csak átalakultak madarakká. De azért nem árt tudni, hogy az újlatin nyelvek hatalmas eltéréseket mutatnak a latinhoz képest hang-, alak- és mondattan terén, valamint a szókincsükben, amik legalábbis az angol és a német közti különbséggel lennének összemérhetők. Így a latin egyik mai újlatin nyelvvel, még az olasszal sem érthető meg kölcsönösen.
Arra, hogy ennek szükségszerűen meg kellett-e történnie, senki nem tud igazán válaszolni, mert tény, hogy a természetes nyelvek folyton változnak, de hogy milyen ütemben, milyen mértékben, az rengeteg tényezőtől függ.
Az első leírta. A spanyol és olasz alapjaként a mai napig él. Természetes, hogy egy nyelv az évszázadok során változik. A Róma felemelkedése és bukása között kb. 900 év telt el. Valószínűleg ezidő alatt is annyit változott a nyelv, hogy egy i.sz. 3. századi rómainak nehéz lenne megérteni egy i.e. 3. századi szöveget.
Sokan a magyarral kapcsolatban is az halotti beszéd és könyörgést szokták felhozni, hogy milyen keveset változott a nyelv 800 év alatt, és valóban, kevesebbet, mint az átlag, de a halotti beszéd érthetősége még így is nagyon nehézkes és ha valaki normál beszédtempóval hadarja el (vagy egy olyan szöveget, amit nem ismerünk), akkor elég hamar elvesztenénk a fonalat.
Na most ehhez képest az angol például majdnem olyan, mint egy idegen nyelv:
Igazából anyanyelvként több száz éve eltűnt. Már a középkor is egy másfajta latint használt, mint a rómaiak.
Szerintem egyébként nem fog eltűnni. Ahogy írták, ott az orvosi latin és pl. biológiában a rendszertan is latin. Vagy pl. az Egyház hivatalos nyelve: ma is minden hivatalos dokumentumot a Szentszék latinul ad ki.
Én is tanultam 1 évig kötelezően az egyetemen (történelemszak). Gyönyörű nyelv egyébként.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!