Miért kell arany a valutához ?
Ez inkább elméleti, nem gyakorlati dolog, és sokkal nagyobb a történelmi jelentősége, mint a mostani jelentősége. Az volt az elképzelés, hogy egy állam gazdagságát az aranytartalékban mérik, tehát az általa kibocsátott pénz is annyit ér, amennyi arany van mögötte.
Ma már az aranynál sokkal inkább a befektetők bizalma adja a valuta értékét.
Devizáról beszélsz, a valuta a készpénzes megjelenése, ami minimális súlyú.
Legtovább a dollárnak volt garantálva az aranyra valóátválthatósága. Ez 1944-ben 35 dollár/ uncia szintén rőgzítették a Bretton-Woodsi konferencián.
'71 körül mondta ezt fel, tán Carter elnök.
Azóta semmiféle közé nincs a pénznek az aranyhoz, mostanában 1700 dollár fölött van az arany ára.
Így lett a dollár is játékpénz.
2000-szer több pénz repked a világban, mint áru, ezért mondjuk lufinak.
Most olvastam, hogy 5000 milliárd röpköd szabadon, befektetési lehetőség nélkül, ebből kb 11 élősködők a forint árfolyamon, hogy addig is keressenek egy kicsit
A másik 4989 még másokon.
Egy Gólem ez.
"Miért kell arany a valutához ?"
Már nem kell.
A történelem része, hogy a pénz eredetileg úgy jött létre, hogy a cserekereskedelmet kiváltotta valami, ami egy bizonyos értéket jelölt. Ami olyan volt hogy valaki adott egy csirkéért 1 valamit, amiért az 1 valamiért valahol máshol messze is meg lehetett venni egy csirkét kb. Tehát ha ezt a fizetőeszközt vitte magával, akkor az máshol is kb. annyit ért. Voltak szigetek ahol egy különleges kagyló volt ilyen, volt idő amikor a só volt a fizetőeszköz bizonyos helyeken. De a legjobb egy olyan érme lett amit nem tudott valaki csak úgy otthon magának elkészíteni, hanem mondjuk a király joga volt csak pénzt veretni. Minél többet ért az az érme annál inkább volt drága fémből. Réz krajcár, ezüst dénár, arany forint. Az értékét maga a fém adta a drágábbaknak, az ezüst meg az arany. Sokszor körbe is vágták a vert érmét, hogy lecsípjenek az aranyból.
Amikor elkezdett egyre több pénz forgalomba kerülni, akkor váltottak a könnyebben használható bankókra, papír pénzre. Ami csak egyfajta elismervénye volt annak, hogy az a darab papír ugyanannyit ér, mint az az arany amire felcserélték. Az arany így fedezetté vált, amit az állam bankban őrzött, míg a forgalomban helyette a papírpénz vagy kisebb értékű fém érmék voltak. Amikor az első 200Ft-os érméket (régi, ezüst színű változat) kiadták, akkor azokban még ezüst is volt. Az akkori értéken kb. a mai 2000Ft-osnak felelt meg, de hamar ment lefelé az értéke, ezért felváltották ezüst nélküli érmékkel pár év után.
A lényeg, az aranytartalék akkor került a bankokba, mikor elkezdték elválasztani a nemesfémet a pénztől. Ezután az országok egyre több pénzt bocsátottak ki, de mögötte nem maradt meg az arany fedezetként. Magyarországról a háborúk alatt nagyon sok aranyat vittek el, majd a szocializmus alatt, főleg a végén eladták nagy részét. A rendszerváltáskor a korábbi 60 t-nyi aranytartalék már nagyon alacsony mennyiségre csökkent, de az első kormány idején még abból is adtak el, és 1992-re mindössze 3 tonnányi maradt meg. Ehhez sikerült most (ehhez képest) tetemesebb mennyiséget újra visszavásárolni 2018-ban, és most 31,5 tonnányi van már a nemzeti bankban.
Ma már nem kell aranytartalék semmilyen valutához, egyszerűen jó ha van, mert az ad egyfajta biztonságot. Hiszen éppen úgy mint a kisembereknél, ha forintod,/euród/dollárod/akármid van, annak folyamatosan ingadozik az értéke, lehet hogy ma még jó ha van valamennyi dollárod, de 1 év múlva meg nem ér semmit, mert bedőlt az amerikai gazdaság a vírus meg a BLM keltette zavargások miatt (nem lesz ilyen, ez csak példa), viszont ha aranyad van otthon, akkor az megtartja az értékét. Az aranytartaléknak is ma már csak ennyi a szerepe. Mivel éppen az amcsiknak van a legnagyobb mennyiségben,. ez segít is nekik abban, hogy pont a dollár ne veszítse el az értékét jelentősen.
A Bitcoin éppen jó példa arra, hogyan válik egy illegális pénz legálissá. A Bitcoint alapvetően csinálni lehetett, nem kellett hozzá értéket teremteni vagy más módon jövedelemhez jutni. Aztán ez is megváltozott. Az értéke pedig akkor lett kézzel fogható, amikor lett valaki, aki elfogadta.
A bitcoin nem más, mint egy kupon. Valakinek volt, lehetett otthon készíteni és mindaddig csak játékpénz, mint a mopoly pénzek, amíg nem lesz valaki aki ad is érte valamit cserébe. Lettek ilyenek, elkezdték elfogadni. Először szolgáltatást adtak érte, ami éppen úgy maguk állította elő - mint amikor kiad egy kupont egy fodrász, majd beválthatod nála hajvágásra, netán egy kertészet, hogy kapsz 15 kupon pontért egy facsemetét ha vásárolsz még 10-t nála stb. Aztán elkezdett olyanná válni, mint a kuponkártyák, ahol már sokan adtak pontokat és bármelyiküknél be lehetett váltani. Végül eljutott oda, hogy már pénzt is váltottak rá, vagyis olyan értéke lett, mint az ezüstnek vagy aranynak akár.
A kriptovalutáknak külön világa van már azóta, a lényege hogy virtuálisan létezik. De éppen úgy az adja meg az értékét, mint a valutáknak, hogy ki mit hajlandó adni érte cserébe. Azért hozták létre őket, hogy ne egy kormányzat kezében legyen, hanem globálisan. Azonban amint elég nagy lesz a piaca, a tulajdonosai elvárják, hogy éppen úgy megfeleljen a szabályoknak, mint egy nemzeti valuta - vagyis ellenőrizhető legyen a forgalma, előállítása, szabályozott legyen stb. Innentől meg már semmi különbség nincsen egy bankkártyán levő virtuális forint és a kriptovaluták között - a felhasználója szempontjából. Hiszen egyiket sem veszed ki bankjegy formában, csak fizetsz a kártyáddal.
Az hogy milyen célra való az a kriptovalutától függ. Ki hozta létre, milyen céllal stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!