Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek Harari...

Mi a véleményetek Harari műveiről?

Figyelt kérdés

Elolvastam eddig két művét: a 21 leckét a 21. szárazrát és a Homo deust.


A fickónak jó meglátásai vannak szerintem, de bavallom elég közhelyesnek tartom. Bár itt aláírom, hogy én az egyetemen is már azokkal a dolgokkal foglalkoztam, amikről ő is, szóval engem elkerült ez a nagy felismeréses újdonság varázsa.


A 21. leckében lassan ivós játékot akartam tartani arról, ahányszor arra reflektál, hogy az embernek nincsen lelke, csak egy vegyi folyamatokkal átitatott klisé halmaz és semmi több. Kvázi meghazudtolja nem egyszer a szabad akarat létezését is, miközben egy másik fejezetében saját érvelését üti, mert el vár valamilyen természetből eredő, magától értetődő erkölcsöt. (csak a fentebbi érvelésből eredően milyen alapon? Mert ő látta az állatkertben, hogy a gorillák tudnak rendesek is lenni egymáshoz? Ez konkrétan benne van a könyvben.)És ehhez ellentmondást nem tűrően ragaszkodik egész végig a könyvben.


A homo deus könyv szerintem, dióhéjban egy modernizált verziója Nietzsche Übermenschének, amit már ő is megjósolt, hogy egy napon el fog jönni, pedig szerintem eszébe sem voltak a nano-botok és a génmanipuláció.


Igazából rengeteg mindent szívesen leírnék, de egyenlőre leragadok ezeknél.



#Noak harari
2020. júl. 3. 20:50
 1/1 anonim ***** válasza:

Jelenleg a Sapiens-t olvasom (bár a Homo Deus is meg van, azt majd utána), és alapvetően jónak tartom. Vannak érdekes gondolatai amik amúgy soha nem születtek volna meg bennem még annak idején történelem órán ülve sem (pl. vajon ki háziasította inkább a másikat: az ember a gabonát vagy a gabona az embert), illetve olyanok amelyek agnosztikusként aggodalommal is eltöltenek a jövőt illetően (pl. vallás hiányában mi lenne képes hosszútávon összetartani egy ekkora társadalmat).

Afelől viszont szkeptikus vagyok hogy még az ausztrál fauna mai állapotáért is (ő szerinte az ember megjelenése előtt egész Ausztráliát őserdő borította) az emberi tevékenység lenne felelős (mintha az elmaradott dél-kelet-ázsiai törzsek képesek lettek volna ekkora károkozásra).

Még nem tudom hogy a 21 leckét el akarom e olvasni (belelapoztam már egy példányba és sehol nem említ világjárványt mint lehetséges fenyegetést...).

2020. júl. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!