Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szlovákia miniszterelnöke...

Szlovákia miniszterelnöke Igor Matovic bocsánatot kért a magyaroktól. Vajon Orbán Viktor gyakorol hasonló gesztust a szlovákok irányába a történelmi sérelmek kapcsán?

Figyelt kérdés
"„Kedves barátaim, akiknek őszintén számít a békés szlovák-magyar együttélés Szlovákiában – őszintén bocsánatot akarok kérni minden igazságtalanságért, amit azért kellett megélnetek, mert nem voltatok hajlandóak megválni az anyanyelvetektől. Egyúttal megértést kérek tőletek azon szlovákok számára a múltból, akik hasonló okokból szenvedtek főleg a 19. század második felében a Magyar Királyságban." Igor Matovic

2020. jún. 5. 15:27
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
76%

Oké. Ez 1910 - ben volt. És ebből te hogyan vonod le azt a következtetést, hogy ezer évig ez volt a helyzet? Azt is tudnod kéne mi történt a magyarokkal a Török Háborúk során. Azt is, hogy ezt Mária Terézia hogyan "orvosolta".


Településnevekből kiindulva, a 15. században még a lakosság 80% - a magyar volt.

2020. jún. 5. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 A kérdező kommentje:
Azon a vidéken korábban is szlovák többség volt. Már a középkorban is " tót vármegyékként" emlegették azokat az északi terülteket. A magyarok bejövetelekor is szláv lakosság élt ott. A török pedig soha nem szállta meg azt a vidéket.
2020. jún. 5. 17:20
 13/32 A kérdező kommentje:
"Településnevekből kiindulva, a 15. században még a lakosság 80% - a magyar volt." A magyar királyság alatt a szlovák települések, városok is magyar nevet viseltek. Mi mást tehettek volna?
2020. jún. 5. 17:22
 14/32 anonim ***** válasza:
100%
Részlet a szlovák miniszterelnök beszédéből: "Azt gondolom, hogy a történelmi Magyarország a miénk is volt. A szlovákok a magyarok és a többi nemzetiségek mellett együtt harcoltak a török hódítás ellen. A magyar királyok nemcsak a magyarok életéről és sorsáról döntöttek, hanem a szlovákokéról és mindenkiről, akik a történelmi Magyarország területén éltek. Ezen uralkodók zászlaja alatt évszázadokon át együtt harcoltak a szlovákok és a magyarok.A mai szlovákiai városok a magyar királyoktól kaptak privilégiumokat, a földesuraktól szabadságot, és fejlődhettek egyfajta helyi demokrácia keretén belül.Mi, szlovákok, az önök jelenlétének köszönhetően Szlovákiában egyedi lehetőségünk van arra, hogy megismerjük kultúráját, tradícióját, gasztronómiáját, és bizonyos értelemben eltérő világlátását egy másik nemzetnek anélkül, hogy átlépnénk az országhatárt. Önök lehetővé teszik számunkra, hogy így megismerhessük egy másik nemzet kultúráját és életét Szlovákiában.Legyünk közösen büszkék arra, hogy a mai Szlovákia területén olyan nagyságok éltek, mint az írók közül Mikszáth Kálmán, Madách Imre, Márai Sándor, Grendel Lajos és mások. Nagy öröm számomra, hogy világhírű zeneszerzők is éltek és alkottak itt, mint Lehár Ferenc, Kodály Zoltán.Úgy, ahogy a 19. és a 20. század fordulóján a szlovákok segítették Budapestet építeni, úgy vagyunk ma gyakran szemtanúi annak, hogy a pozsonyi építkezéseken az ízes mátyusföldi vagy csallóközi magyar szót hallani. „Nyomd a maltert, Pista,“ hallottam nemrég az egyik építkezésen itt nem messze, a pozsonyi várnál. Szeretném felszólítani ezért önöket, hogy nyomjuk együtt a maltert. Építsük együtt Szlovákiát közösen." Hát ilyen beszédet szlovák miniszterelnök korábban még nem mondott. [link]
2020. jún. 5. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
79%

"Azon a vidéken korábban is szlovák többség volt. Már a középkorban is " tót vármegyékként""


Úgy tudom, hogy a tót megnevezés a 16. században terjedt el. Erre jó lenne, ha valami forrást is küldenél.


"A magyarok bejövetelekor is szláv lakosság élt ott."


Igen, ami nagyrészt elmagyarosodott, vagy visszaszorult.


11. század:


[link]


15. század:


[link]


"A török pedig soha nem szállta meg azt a vidéket"


Na ezért kérdeztem, hogy ismered e a 17. századi Magyar Királyság történetét, Mária Terézia alatt. Az Alföld majdnem elnéptelenedett, mégis ma magyarok laknak ott. Ez azért van, mert adókedvezményt adott a császárnő a magyaroknak, akik a török kiűzése után pangón maradt Alföldre költözek, míg a határok mellé külföldről telepített be lakosokat:


[link]


"A magyar királyság alatt a szlovák települések, városok is magyar nevet viseltek."


Ha ez így lenne, nem lennének ezeken a térképeken szláv nevű városok, pedig vannak.


Akkora kiterjedésük, mint most, soha nem volt a szlovákoknak a Magyar Királyság területén. És még ma sincs akkora a szlovák népesség, mint az országuk. Nem a szlovákok létjogosultságát vonom kérdőre, hanem a ferdítésekét.

2020. jún. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 A kérdező kommentje:
A szláv lakosságot nagyrészt a magyar államiság megalakulása után jobbágy sorsba kényszeríttették és valóban nem tudtak beleszólni még a saját sorsuk alakulásába sem. A nemzet fogalmát akkor a nemesség jelentette. Az északi vármegyékbe akkor is szlovák többség volt. A városokat pedig szász polgárok alkották. Lényegében főleg a nemesség volt csak magyar később a hivatalnokok és azok családjai. Az északi szlovák többségű vármegyéket soha nem foglalta el a török. Viszont a török által pusztított alföldre a valóban telepítették szlovákokat például , Békéscsabára Tótkomlósra stb. Mára már ezek nagy részt asszimilálódtak. Békéscsabán negyven éve még többen beszéltek szlovákul mint magyarul, jelenleg már alig lehet szlovák szót hallani.
2020. jún. 5. 18:22
 17/32 A kérdező kommentje:
"Akkora kiterjedésük, mint most, soha nem volt a szlovákoknak a Magyar Királyság területén. És még ma sincs akkora a szlovák népesség, mint az országuk. Nem a szlovákok létjogosultságát vonom kérdőre, hanem a ferdítésekét." Senki nem is állított ilyet. Magyar többségű területek is átkerültek Trianon után az akkor megalakult Csehszlovákia területéhez. Nem csak szlovák többségű területi részek.
2020. jún. 5. 18:44
 18/32 anonim ***** válasza:
100%

"A szláv lakosságot nagyrészt a magyar államiság megalakulása után jobbágy sorsba kényszeríttették és valóban nem tudtak beleszólni még a saját sorsuk alakulásába sem."


Van erre bármilyen bizonyítékod?

2020. jún. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:
"Van erre bármilyen bizonyítékod?" Javaslom, hogy utaz el Zsolnára és más északi városokba és tanulmányod a középkori latin nyelvi iratokat amelyek a felvidéki birtokosviszonyokról és az ottani jobbágyságról szólnak. Magyar történészek sem vitatják. Egyébként mivel úgy látom, hogy benned van egy jelentős szlovák ellenesség semmi sem győzne meg.
2020. jún. 5. 21:44
 20/32 anonim ***** válasza:
26%
Rosszul látod, csak szeretek biztosra menni.
2020. jún. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!