Bulgária miért nem volt Jugoszlávia része? Úgy lett volna teljesen egy országon belül az összes délszláv nép.
Azért nem volt Jugoszlávia része, mert az 1800-as években, amikor függetlenedni kezdtek a balkáni népek a török uralom alól, akkor a szerbek és a bolgárok rögtön ellenségeskedni kezdtek, mert mindkettő egyfajta hegemóniát akart az egész Balkán felett. Ezt úgy kell elképzelni, mint a német-francia konfliktust Európa hegemóniája felett, csak kicsiben.
Ehhez persze nagyhatalmi támogatás is kellett, amit a "nagy testvértől", vagyis az oroszoktól kaptak meg. Pontosabban a két nép közül az egyik. Az oroszok először a bolgárokat karolták fel, ugyanis az ő céljuk az volt, hogy egy orosz védnökség alatt lévő nagy balkáni szláv állam szolgálja ki az érdekeiket a térségben. Persze erről az Osztrák-Magyar Monarchia, illetve Németország hallani sem akart, de még Anglia, Franciaország sem (ugyanis mindegyik hatalom félt az orosz előretöréstől, ezért pl. az angolok mindig a törökök pártját fogták az orosz-török konfliktusokban).
1877-78-ban az oroszok bekapcsolódva egy török-ellenes bolgár felkelésbe, nagy támadást indítottak a törökök ellen, szét is verték őket, San Stefanónál békét kötöttek az oszmánokkal, ami gyakorlatilag a törökök európai uralmának végét jelentette, és egyúttal létrejött Nagy-Bulgária is, ami egy elég nagy állam volt, gyakorlatilag fél Balkánt magában foglalta (mai Észak-Macedóniát, Észak-Görögország nagy részét, mai Bulgáriát, Dobrudzsát stb.). Persze az európai hatalmak egyből leállították ezt az egészet, 1878-ban a berlini kongresszuson részlegesen visszaállították a török uralmat, az Osztrák-Magyar Monarchia gyorsan okkupálta Bosznia-Hercegovinát (hogy ne kerüljön ez is orosz érdekszférába), Nagy-Bulgária pedig hamvába holt, ahogy megszületett, meg is szűnt. Igazából a bolgárok ezt a Nagy-Bulgáriát siratják a mai napig.
Ezután az oroszok le is tettek a bolgárok támogatásáról, és a szerbeket vették szárnyaik alá. 1912-ben az egyesült balkáni népek hadseregei végleg leverték a törököket, és megszabadultak a török iga alól (itt a szerbek és a bolgárok együtt küzdöttek), majd ezután rögtön egymásnak esett a két rivális nép. Végül a szerbek győztek úgy, hogy a románok titokban szövetségbe léptek a szerbekkel, és hátba támadták Bulgáriát, amiért cserébe meg is kapták Dobrudzsát (olyan ismerős ez valahonnan), a szerbek is elfoglaltak bolgár területeket. Lényegében ez sodorta Bulgáriát a központi hatalmak oldalára.
1914-ben az volt a szerbek és a bolgárok számára a kérdés, hogy a "nagyok" háborújában ki győz. Ha az antant győz, a szerbek hegemóniája érvényesül a Balkánon, ha a központi hatalmak győznek, az ő segítségükkel valósul meg Nagy-Bulgária.
A köztudatban az az ismertebb inkább, hogy az oroszok és az Osztrák-Magyar Monarchia rivalizálnak a Balkán feletti hegemóniáért, de ennek az egésznek volt egy szerb-bolgár ellenségeskedési dimenziója is, a balkáni lőporos hordó kifejezés ezzel együtt teljes. Mivel az I. világháborút az antant nyerte, így a szerb elképzelések érvényesülhettek, amely a Jugoszlávia nevű államban öltött végül testet.
Bár Jugoszlávia ma már szétesett, így igazából ezt a szerb-bolgár kérdést újra is lehetne gondolni, és ma sok szempontból a bolgárok talán még előnyösebb helyzetben is vannak, sokkal szalonképesebbek Európa szemében (pl. EU-tagság), mint a hagyományosan orosz-barát szerbek a 90-es évekbeli háborús bűneikkel. Tehát érdekes módon ma a körülmények inkább a bolgároknak kedveznek jobban. De az igaz, hogy a mai napig nagyon siratják pl. Dobrudzsát, délen pedig egy tengerparti részt, amit a görögök kaptak meg az I. világháborús vereség után. De leginkább Macedóniát siratják, ugyanis a bolgárok a macedónokat bolgároknak tekintik, és az egész macedón területre gyakorlatilag igényt tartanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!