Kína mit akar kezdeni a túlnépesedési problémáival?
Ezt már megszüntették, mert nem született lány. :)
Talán nem kellett volna beleavatkozni a születésekbe. Öröklési törvény miatt ugye.
Nem csak Kína az egyedüli ország, amelyiknek vissza kellene fognia magát ebben a kérdésben.
De ha valaki hivatalosan, nemzetközi fórumokon felvetné ezt a kérdést, arra rögtön rásütnék a rasszista, fasiszta, náci, meg egyéb, népszerű bélyegeket.
Kínálnak nincs ilyen problémája. Úgy tűnt,hogy kész, de megoldották.
Az egy gyerek program és a szabad kivándorlás lehetőségével, ahol még annyi gyereke van, amennyit akar.
Így jöttek kérte 100 ezer+ zárványok világszerte.
Szóval a kínai népesedés Európában, Afrikának, Amerikában lesz probléma.
Kína termékenységi rátája 1,6 körül van ami az európai országokéhoz hasonló. A népességük bár még növekszik de évről évre lassabb mértékben (mondhatni, hogy inkább már csak stagnál), becslések szerint 2030 után meg csökkeni fog, az évszázad végére akár 1 milliárd alá is csökkenhet. Tehát a válasz az, hogy semmit, mivel már inkább az elöregedéstől tartanak ők is, mintsem a túlnépesedéstől.
Bár 2015-ben szakítottak az egykepolitikával, ez nagy hatással nem volt a születések számának alakulására, sőt tavaly mérték náluk a legalacsonyabb születésszámot a Kínai Népköztársaság 1949-es kikiáltása óta.
Kínának nem ez a problémája, inkább ennek az ellenkezője. A lakosságuk kb. ezekben az években van a csúcsponton (2020-2025) utána gyors fogyásnak fog indulni, az évszázad végére pedig várhatóan megfeleződik. A Washingtoni Egyetem tavalyi kutatása Kína lakosságát 2100-ra 730 millió főre (!) becsüli meg. Lehet, hogy ez hihetetlennek és túlzásnak tűnik első látásra, de valójában nem az, az utóbbi évek pocsék születési adatait figyelembe véve, valójában ez egy reális, középértéknek tűnik.
Felhozták sokan, az egygyermekes politika eltörlését, de valójában nem emiatt csökkent le a születésszám az utóbbi évtizedekben. Amit a Kínai Kommunista Párt még a 70-es években erőszakkal akart elérni (a születések számának csökkentését), ahhoz ma már nem kell erőszak. A városiasodás, életszínvonal növekedése, nők foglalkoztatottsága stb. mindenhol megtöri a gyerekvállalási kedvet. Ráadásul - a többi távol-keleti országhoz hasonlóan - a kínai fiatalokra nagy elvárás és nyomás nehezedik, ezért lemondanak a gyerekvállasról, mert egyszerűen nem jut idejük rá. Egyes források szerint, az egygyermekes politika eltörlése előtt Peking termékenységi rátája mindössze 0,7 volt. (valószínűleg a legalacsonyabb az egész világon)
Egyébként ha a termékenységi adataikon sikerül is javítaniuk, az sem fog sokat segíteni rajtuk, mert a szülőképes korosztály egy jelentős része hamarosan kilép a termékeny korból és onnantól a születések száma megállíthatatlanul megy a mélybe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!