Mi volt a Vietnámi háború?
Miért mondják azt, hogy egy fegyver, drog és gyógyszer üzleti vállalkozás neve.
Annyit tudok, hogy a Vietnámból hazatérő katonai repülőgépeken keresztül/hallott katonák testébe vagy ruhájába csempészve jutatták be az Államokba a drogot. (Miami Vice sorozat)
De ez kinek érte meg? Valaki nem tudna erről részletesen beszélni?
Na és a gyógyszer és a fegyver? Vagy csak arról lenne szó, hogy odament az USA fegyvereket eladni a Délnek?
Meg amikor kérdezik az amerikai vezető embereket, sokszor azt válaszolják, hogy: Mi sem tudjuk pontosan, hogy hogyan is történt/mi volt az.
Azért egy háború nem ilyen okok miatt tör ki. Maximum egy bandaháború.
A II. világháború után Vietnam ketté lett osztva, északon egy kommunista(szocialista) rezsim, délen pedig egy nyugatbarát rezsim működött. Mindkettő szeretett volna egyesülni újra, természetesen a maga rendszerét fenntartva. Harcok lángoltak fel, míg az USA távolkeleti érdekeit védve, beavatkozott a dél oldalán. Ebből hatalmas polgárháború keletkezett, az USA bevetette a napalmot és más durva eszközöket, erre észak hatalmas bosszúoffenzívát indított, míg néhány év múlva az USA hatalmas veszteségek után kénytelen volt kivonulni. Észak nyer, egyesítette Vietnamot egy kommunista vezetés alatt. A kaotikus viszonyok között felélénkült a grogkereskedelem is, a cserbenhagyott amerikai katonák is beszálltak ebbe az üzletbe.
A háború azonban egy igazságtalan és erőszakosan megosztott ország polgárháborújaként indult.
Igen, francia gyarmat volt. A hatvanas években kezdődött meg a gyarmatbirodalmak felbomlása. Sajnos azonban az USA nem segíteni ment, hanem távol keleti érdekeit kívánta érvényesíteni. Én még nem láttam az USA katonai beavatkozásait soha segítőnek. Az egy kivétel a második világháború, ahol Churchill beszélte rá Rooseveltet a segítésre.
Elég nehéz védekezésnek nevezni egy idegen ország más országban történő brutális tevékenységét. Védekezni a vietnámiak védekeztek, talán szerettek volna hasonló brutalitással, de ehhez nem volt elég eszközük.
Sajnos a kíméletlen brutalitás a béke után is éreztette hatását, ami nemcsak a fogyatékossággal születőkben, hanem a drogkereskedelem felfutásában, az elmaradottságban és még sok másban s megnyilvánult.
SZU és Kína támogatása regionális érdek volt, és nem a franciákkal szemben, hanem a franciák után. Mégpedig a felzárkóztatás okán, ugyanis egy éhenkórász szomszéd ország inkább nyűg, mint nyugalom. Amerika pedig nem megunta, hanem nem bírta tovább. Nem csak a nemzetközi nyomás, de az otthoni felháborodás is arra intette az amerikai vezetést, hogy a folytatni akarók választást veszítenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!