Vajon megváltozna-e a brit Parlament és kormány Brexithez állása, ha Belfastban kéne ülésezniük és megoldani a Brexitet?
Szárazföldi ír határ: nem tetszene az íreknek, beláthatatlan következmények
Tengeri határ: nem tetszene az észak-írországban élő íreknek.
Nincs határ? Kivitelezhetetlen Brexit. a britek Brexit verziója nem kompatibilis azzal, hogy egyáltalán ne legyen sehol vámhatár.
De mi volna, ha a képviselőknek ezt a helyzetet ott kéne megoldaniuk, ahol a probléma van? Nap mint nap láthatnák a polgárháború emlékeit, S a tényt, hogy a környéken élők bevetésre készek?
Hát hogyne. Johnson még a legelején a Brexit ellen érvelő tanulmányt írt. Azután lett a dolog legnagyobb híve, hogy rájött: így előbb kerülhet hatalomra.
Öröm lesz nézni a vergődésüket.
Kérdező, te nagyon el vagy tévedve:
1, szárazföldi fizikai ír-északír vámhatár nem kivitelezhető és a brit valamint az ír kormány is garantálták hogy nem lesz ilyesmi.
2, a tengeri határ pont hogy tetszene az észak-ír (katolikus) íreknek, mert ez lépés lenne az integrálódás felé az Ír Köztársasággal. Akiknek nem tetszene, azok az északír brit unionisták.
3, a brexitnek van kompatibilis verziója: vámunió az EU és az Egyesült Királyság között, szerintem ez lesz az Endlösung, nem lesz semmiféle polgárháború.
Ez a kérdés már meg van oldva, Johnson és az EU aláírta a megállapodást, amit most már valószínűleg az új parlament is el fog fogadni. Az észak-írországi briteknek (nem tudom, hogy ők mennyire nevezhetők íreknek, hiszen jórészt angol és skót bevándorlók leszármazottai, akik magukat is inkább britnek tartják) persze nem tetszik a megállapodás, ami gyakorlatilag leválasztja Észak-Írországot a UK-ról, de az ő véleményük addig számított, amíg rajtuk múlt a parlamenti többség.
Az egész UK azért sem maradhat a vámunióban, mert a brexit célja pont az, hogy külön megállapodásokat köthessenek olyan országokkal, mint az USA, Brazília, Kína, stb. Az is nem titkolt cél, hogy egyfajta európai Szingapúr jöjjön létre, és az angol nagytőkések bizony gondolkodás nélkül feláldoznák a viszonylag szegény és jelentételen Észak-Írországot ezért. Szóval az endlösung az lesz, hogy NI marad a vámunióban, GB megy. A polgárháború kiújulásától valószínűleg így sem kell tartani, mert nehezen elképzelhető, hogy a fiatalság Észak-Írországban fegyvert fogna olyan megfoghatatlan dolog miatt, mint a vámhatár az Ír-tengeren. Fordított esetben, tehát szárazföldi határ felhúzása a checkpointokkal együtt már sokkal durvább lenne. Egyébként a fiatalok körében valószínűleg sokkal népszerűbb az egyre liberálisabb, abszolút európapárti Írország és kormánya, mint a jobbra tolódó, neoliberális UK a tory vezetéssel, szerintem ezért sem várható, hogy komolyabb konfliktus alakuljon ki.
#3: „...gondolkodás nélkül feláldoznák a viszonylag szegény és jelentételen Észak-Írországot ezért”
Ha kilépnének a vámunióból, akkor Észak-Írország lenne nekik a kisebbik probléma, a nagyobb az hogy elvágják magukat a közös piactól, az meg mégiscsak olyan lenne defacto mint egy rendezetlen brexit.
„...nehezen elképzelhető, hogy a fiatalság Észak-Írországban fegyvert fogna olyan megfoghatatlan dolog miatt, mint a vámhatár az Ír-tengeren....”
Ja, én sem értem hogy az index.hu helyszíni riportja miért arra hivatkozva emleget forró hangulatot hogy a royalisták belfasti kocsmájában pár pocakos, őszülő fazon sört szürcsölve csapkodja az asztalt tiltakozásul. A helyiek 90%-a észre sem fog venni semmilyen változást, azon túl hogy a Sinn Fein és a DUP 50 évre elegendő vitaanyagot kapnak ahhoz hogy egymást marják.
#4: „Skóciának viszont szintén búcsút mondhatnak”
Esélytelen. Egy új népszvazás is, vagy egy akármilyen függetlenedés is, a kutya nem támogatja a skót nacionalistákat, legkevésbé az EU.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!