Boris Johnson miért akarja annyira kileptetni az Egyesült Királyságot az EU-ból?
Mert volt egykoron egy népszavazás, ezen pedig arra voksoltak a választópolgárok, hogy Nagy-Britannia lesz szíves kilépni az Unióból. Ez olyan országokban, ahol demokrácia van, kötelezi az éppen aktuális kormányfőt. Nem, nem csak azt, aki a szavazást meghirdette, nem is azt, aki a szavazás idején éppen kormányfő volt és nem is azt, akit a szavazás kormányra segített.
Volt egy népszavazás, ami azt mondta ki, hogy a nép ki szeretne lépni, ez pedig minden olyan miniszterelnöknek kötelezettséget ír elő, aki a kilépésig a hivatalában van, így Boris Johnsonnak is. Az, hogy ő személy szerint támogatja-e a kilépést vagy sem, itt nem merül fel kérdésként: van egy feladata, amit a lehető legjobban próbál teljesíteni, főleg akkor, mikor már az Isten tudja, hányadik halasztásnál jár a sztori, lassan nevetségessé téve az egész Brexitet.
Tudom, ezt nehéz, itt, Cselédországban elképzelni, ahol csak úgy tud élni a cselédnép, hogy kell egy főünök, aki azt csinál, amihez éppen úri kedve van és soha nem lehet elszámoltatni, de bizony úgy is lehet élni, mint az ún. "hülye angolok, angol hülyék".
21:15: az a szavazás véleménynyilvánító volt, nem kötelezte a kormányt semmire.
Az 51,8 - 48,2 %-os arány egy ilyen horderejű kérdésben pedig nem lehetne döntő. Minimum kétharmados többség kellett volna.
Mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy a népszavazás eldönti a britek sorsát, akármi is lesz az eredmény. Ha a másik oldal győzött volna, akkor biztosan nem kiabálnának olyan bőszen, hogy kellene egy második szavazás, meg érvénytelen volt, meg ilyesmi. Azon meg hogy a szimpla többség elég-e ehhez, előre kellett volna gondolkodni. Utólag nem lehet érvénytelenné tenni emiatt egy demokratikus szavazást, és átírni a játékszabályokat. Tegyük hozzá, a népszavazás még egy bentmaradást támogató miniszterelnök/kormány alatt folyt le, és ezt követően is May úgy volt évekig miniszterelnök, hogy amúgy nem támogatta a kilépést. Függetlenül attól hogy ki mit gondol személy szerint a Brexitről, az a helyzet hogy a demokrácia szempontjából pozitív, hogy végre van egy olyan miniszterelnök, aki a választók kinyilvánított akaratát igyekszik megvalósítani. Ellenben az ellenzékkel, ahol például a Munkáspárt a 2017-es választáson azzal nyitotta a programját, hogy elfogadják a népszavazás eredményét. Tehát ezzel a programmal választották meg őket, aztán pedig most azt láthatjuk hogy telibe köpik a szavazóikat, csak pártpolitikai érdekekből ott tesznek keresztbe a Brexitnek, ahol csak tudnak.
Én egyébként nem gondolom azt, hogy jó döntés lenne a Brexit, de továbbra is a demokráciának működnie kellene. Nem lehet utólag semmissé tenni egy szavazást mert az nem tetszik egyeseknek. Nem lehet addig szavazgatni amíg az az oldal nem győz amelyiket mi szeretnénk. És nem lehet szembemenni azokkal a világos ígéretekkel, amit egy párt a programjában ígér, és ami alapján több mint 12 millió választó szavazott rájuk.
A népszavazás kampánya hazugságokra épült.
Ez alapból kérdésessé teszi a legitimitását....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!