Tehát a brit Parlament megtiltotta a kormánynak, hogy megállapodás nélküli Brexit legyen, ahogy már februárban is amúgy. És mégis alapértelmezett kimenet marad, hogy megállapodás nélküli kilépés október 31-én?
Mi értelme tiltani, ha akkor is bekövetkezhet?
Nem az volna a tiltás lényege, hogy ne történjen meg?
A brit parlament? (Annak is az alsóháza) Mégis mennyire lehet komolyan venni egy olyan parlamentet ahol be sem fér az ülésterembe az összes képviselő? Vagy hogy a viták közben folyamatosak a röhögések, egymásnak poénos beszólogatások, mint egy békásmegyeri lakógyűlésen, az üléseket és szavazásokat meg a "speaker"-nek nevezett főbohóc menedzseli.
Ez a társaság jó ideje csak abban tud megegyezni hogy halogatni kell mindent, még akkor is ha maguknak mondanak ellen a brexites szavazásokkal.
Boris Johnsont jogilag szerintem nem kötelezhetik arra hogy újabb halasztást kérjen, de leváltani leválthatják.
Ez egy politikai húzás, mert áttételesen ezzel arra van kötelezve a kormány, hogy mindent tegyen meg annak érdekében, hogy megszülessen a megállapodás, vagy legalább halasszák még a határidőt.
Ha pedig ez nem fog megtörténni, akkor is ott marad az ellenzék politikai haszna miszerint "mi jobbat akartunk mindenáron, csak a kormány alkalmatlan volt megvalósítani".
#1 A brit parlament a világ egyik legdemokratikusabb intézménye, sokkal demokratikusabb a rendszer mint a legtöbb európai országokban. Akkor is (vagy éppen azért) ha piacra hasonlít neked.
Az más kérdés hogy jelenleg bohócok ülnek benne, akik 3 év alatt semmi előrelépést nem tudtak felmutatni a Brexit ügyében, és emellé sokukat egyáltalán nem érdekli a választók kinyilvánított akarat.
"A megszavazott törvény - amíg hatályban van - arra kötelezi a kormányt, hogy vagy megállapodással lép ki, vagy nincs brexit. Tehát, ha sikerül érvényes megállapodást összehozni akkor brexit van, ha nem sikerül és lejár a határidő, - hosszabbítás meg nincs - akkor brexit visszavonás van. "
BoJo pedig azt mondta, hogy SEMMILYEN körülmények között nem hajlandó újabb halasztást kérni. Ezért a kérdés, ha megteheti, hogy akkor sem kéri a halasztást, akkor mi értelme van ennek a tiltásnak?
Plusz, az EU27 bármely kormányfője vétózhat, tehát, ha Macron durcizik, s nemet mond, akkor amúgy is hiába kérnek halasztást.
Elég sok kavarodás van itt. Brexit visszavonásról semmilyen szó nincsen a törvényben. És egyáltalán nincsen megtiltva a no deal Brexit.
A törvény azt jelenti, hogy Johnsonnak október 19-ig két lehetősége van. Vagy egy új megegyezést hoz össze az EU-val, vagy elfogadtatja a parlamenttel a no deal Brexitet. Tehát a megállapodás nélküli kilépés nincs kizárva, persze nyilván gyakorlatilag esélytelen hogy a parlament elfogadja.
Ha október 19-ig egyik sem következik be, akkor Johnsonnak kérnie kell egy hosszabbítást. Nincs olyan hogy úgy dönt hogy nem kér. Ha az Unió belemegy hogy január 31-ig hosszabbítást adnak, akkor azt automatikusan el kell fogadniuk a briteknek. Ha más dátumot mond az Unió, akkor az szavazásra kerül a parlamentben.
Johnsonnak tehát nincsen választása abban, hogy kérnie kell a hosszabbítást, ha október 19-ig nincsen semmi eredmény. Azért mondja hogy nem fog hosszabbítást kérni, mert ez teljesen szembemegy azzal amit eddig képviselt, ezt nem bírná el politikailag. Tehát ez esetben lemond.
Mivel a parlament a no dealt biztos nem fogadja el, és egy új megállapodásra nincsen esély ennyi idő alatt nagyon, ezért Johnson egyetlen esélye ha választások lesznek. Ezért szeretne október 15-re választásokat kiírni, mielőtt még hosszabbítást kellene kérnie az Uniótól.
A választásokon pedig reményei szerint olyan többséget szerez a parlamentben, amivel felülírhatja ezt a mostani törvényt. Egyébként a mostani előrejelzések szerint meg is szerezné a többséget most Johnson. A Konzervatít Párt erősen vezet a Munkáspárt előtt, pláne ha a Brexit Párttal választási paktumot kötnének. A probléma csak az, hogy az ellenzék jelenleg nem akar választást, amíg nem tudják 100% biztonsággal megakadályozni a megállapodás nélküli kilépést. És ahogy láttuk a szóban forgó törvény megszavazásánál, nincsen többsége Johnsonnak, így nagyon nehezen tudna most egy választást kiírni.
Egyébként itt el lehet olvasni hogy miről szól és mit jelent pontosan a most elfogadott törvény. Hillary Benn által, aki benyújtotta ezt a javaslatot.
Én mint 3.
Irtam, hogy "jobb helyeken a törvény"
Minden demokratikus államban első a törvény.
Nagy-Britanniában Borisznak nincs esélye. Vagy lemond, vagy ha nem tud összehozni egy megegyezést, és nem hosszabbít, akkor csak egy lehetősége van !!!!Kötelezően!!! kéri a brexit leállítását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!