Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi volt a nácik eredeti terve...

Mi volt a nácik eredeti terve a 2. világháború menetére?

Figyelt kérdés
Ugye ma már tudjuk, hogy a brit-francia hadüzenet '39 szeptember 3-án váratlanul és kellemetlenül érte őket. De akkor mi volt az eredeti tervük? Azt csak nem képzelhették, hogy a nyugati szövetségesek simán végig fogják nézni, ahogy ők leigázzák egész Kelet-Európát és gyakorlatilag legyőzhetetlenné válnak?

2019. máj. 24. 09:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
33%
Nem volt tervük, csak vissza akarták szerezni, amit elvettek, igazságot szolgáltatni, csak ez általában nem tetszik a bűnözőknek, lator államoknak.
2019. máj. 24. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
35%
Aztán sodródtak a világ gonosz államaival szemben, a SZU-t és az USA-t is kénytelenek voltak megtámadni (különben ők támadtak volna).
2019. máj. 24. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
66%
Vissza akarták venni az elcsatolt német területeket. Például Elsász, Lotaringia, plusz Ausztriával egyesülni.
2019. máj. 24. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Nem az érdekel, hogy milyen területeket akartak elfoglalni, hanem hogy akarták megnyerni a háborút? Ha Lengyelország megtámadása miatt nem is, de a Szovjetunió miatt már egész biztosan hadat üzentek volna nekik a nyugatiak és mindenképpen kétfrontos háborúba kerülnek, amit elvesztenek.

Ezért gondolom, hogy volt valami értelmes tervük, hogy akarnak nyerni.

2019. máj. 24. 10:15
 5/14 anonim ***** válasza:
59%

Nem volt, már az is meglepte őket, hogy hadat üzentek nekik a lengyel konfliktus miatt. Ez megpecsételte a sorsukat, ezzel jött az USA és a SZU is (mivel a demokratikus és kommunista államok sokkal közelebb állnak egymáshoz). A SZU-t, az USA-t is gyengének tartották, de a SZU-t biztosan, a finn háború miatt, és majdnem be is jött a jóslatuk. Nem tudták előre, hogy az USA ennyire a szövetségesek oldalára áll majd (még a SZU-t is támogatta a hivatalos háborúba lépés előtt).

Bár 1941-ig látszólag dominánsak voltak a háborúban, csak Anglia tartotta még magát, de csak szigetország volta és tengeri hadereje miatt. De kellett az olaj, nyersanyag, a szovjet támadás fenyegetett, és az USA is egyre jobban beleavatkozott a háborúba.

Hitler egy személyben döntött, nem gondolkodott annyira előre, nem értett annyira a hadvezetéshez. Már a lengyel háborút is korainak tartották a szakértők.

A Szovjetunió is leigázta Kelet-Európát, a nyugati országok is leigázták a fél világot, mégsem támadták meg őket emiatt. Mi köze ehhez más országoknak? Mennyiben érinti őket? Nem sokban. Csak az angol-francia páros piti, németellenes antifasiszta volt. Most is azért akartak kilépni az EU-ból a britek, mert szorgos európai munkások jöttek, az afrikai bűnözők nem izgatják őket.

2019. máj. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#5

Arról beszéltem, hogy a franciák azért tudták, hogy a szovjetek után ők következnének a német revansvágy miatt, ezért nem nézték volna szótlanul végig, ahogy a németek legyőzik a Szovjetuniót és utána minden erőforrásukkal nyugatra tudnak koncentrálni.

Érthető volt a németek elleni hadüzenetük, bár én előbb megvártam volna a helyükben, hogy nekimenjenek a szovjeteknek és csak utána támadtam volna hátba Németországot. De hát nem voltak valami nagy geopolitikai szakértők a franciák és a britek, hogy finoman fejezzem ki magam. Mondjuk ilyen téren a németek sem fényeskedtek túlságosan.

2019. máj. 24. 11:02
 7/14 anonim ***** válasza:
A németek is ettől tartottak, elsősorban nekik kellett emiatt aggódniuk, már a lengyel háború idején is kellemetlen lett volna, ha támadnak a franciák. A SZU megtámadása nem volt ennyire előre látható, és nem lehetett tudni, mikor lesz, ha lesz.
2019. máj. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
A németek nem támadhatták volna meg a SZU-t a franciák legyőzése előtt, teljesen védtelenek maradtak volna.
2019. máj. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Nem, a Szovjetunióval ha háborúba keveredtek volna a nácik, akkor senki nem segített volna az oroszoknak, visszautasított a nyugati diplomácia minden szövetségi ajánlatot amit Sztálin tett és a Mein Kampfban Hitler már vázolta az élettér fogalmát, amit később többször is kifejtett a szláv népek rovására.

Elsősorban pont a szovjetek elleni törekvése domborodott ki mindenhol, csak ugye előbb kelet-Poroszország helyzetét akarta rendezni, de ezt csak Lengyelország rovására tehette meg.

Amúgy is útban voltak a lengyelek a kelet felé történő expanzióban, meg egy hatalmas, szovjet területeket is birtokló német birodalom közepébe lettek volna ékelődve, így a keleti terjeszkedés előtt be kellett kebelezni Lengyelországot.

Hitlernek kapóra jött az oroszok hajlandósága, hogy megnemtámadási szerződést kössenek vele és meg is egyeztek a titkos záradékban Lengyelország felosztásában, mert akkor még nem akart Hitler kétfrontos háborút és tartani lehetett a brit-francia szövetség reakciójától.

Eredetileg a lengyel offenzíva pár nappal korábban indult volna, de Hitler hezitált, pont az angolszászok hadüzenetétől tartott, ezért elhalasztotta a támadást, majd információkat kért a nyugati szövetségesek katonai készültségéről, politikai szándékaikról és eltökéltségükről, majd ennek birtokában döntött a lengyel hadüzenetről.

A nyugati féllel szembeni háborúval ekkor már tisztában volt, hiszen a szövetségkötésük Lengyelországgal és a területi határok garantálása elkerülhetetlenné tette, de erőik gyengeségét is ismerte, csak azzal nem volt tisztában, hogy a britek mennyire szívósak és eltökéltek vele szemben, azt gondolta ha Franciaországot sikerül legyőznie, ami az erőviszonyok alapján várható volt, akkor a britekkel békét tud kötni.

Hiszen további pozícióikat nem veszélyeztette volna és az erő helyzetéből tárgyalva azt vélte, rákényszerítheti a britekre az akaratát.

Aztán akart csak rátámadni az oroszokra, ahogy meg is tette, ami mindig is a fő célkitűzése volt, csak előbb megfelelő taktikai lépésekkel kellett ehhez a célhoz közelebb kerülni.

1941 ben Hitler úgy gondolta, hogy a briteket semlegesítette olyan hosszú időre, hogy a gyengének vélt oroszokat egyetlen nagy rohammal legázolja, akárcsak a többi népet és addig, amíg ez sikerül neki, a britek nem erősödnek meg annyira, hogy nehézségeket okozzanak.

Ezt lényegében jól látta, csak azt nem, hogy az oroszok erősebbek annál, hogy egyetlen rohammal le lehessen őket győzni, nem számolt hallatlan tartalékjaikkal, erőforrásaikkal, meg az orosz téllel és a katonai, gazdasági erejüket is erősen alábecsülte.


Vagyis Hitler Lengyelországon keresztül a szovjet térségre akart támadni, de ha ennek az expanziónak a végrehajtása közben vissza tud vágni a franciáknak, az sem volt ellenére. Ekkor ügyesen halasztotta az orosz konfrontációt olyan időre, amikor számára aktuálissá válik és erejét nyugatra fordítva a számára fontos első világháborús vereségért revansot vett, de ez nem volt központi helyen a terveiben, a szövetségesek reakciójához kötötte.

Franciaország eleste után többször tett békeajánlatokat a briteknek, még a náci vezetés második embere, Rudolf Hess személyesen is Angliába repült ennek érdekében, de nem jött be a próbálkozása, pedig sok brit előkelőnek nem volt ellenére teljesen, csak erről már ritkán esik szó.

2019. máj. 24. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
A 9. válaszhoz hozzátenném, hogy a lengyel hadjárat után kialakult 'furcsa háború', amit a németek 'sitzkriegnek', ülőháborúnak neveztek, azért alakult ki, mert a szövetségesek ereje kevés volt egy támadáshoz, Hitler meg nem akart velük tényleges konfrontációt, a hadiállapot ellenére erőteljes diplomáciai üzenetváltások voltak hónapokig, csak amikor a hadiállapot megszűnésének a lehetősége teljesen irreálissá vált és arra is rádöbbent a náci vezetés, hogy időközben a szövetségesek katonailag jelentősen erősödtek, akkor indították meg a nyugati hadműveleteket, amik végül majdnem teljes sikert hoztak, leszámítva, hogy Dunkirknél a britek kitudták menteni erőiket, de talán ez is egy hitleri gesztus volt a remélt béke érdekében, vagy nem, erről vannak viták.
2019. máj. 24. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!