Mi az őrmester feladata a katonaságban?
Melyik őrmesteré? A hadtáposé, híradósé, harckocsizóé? Vagy melyiké?
Az őrmester egy rendfokozat!
Ja, láttad az Angyalbőrben c. sorozatot.
:-)
Ott a kiképző tiszthelyettes éppen őrmester volt.
De lehetett volna főtörzs vagy zászlós is.
Kérdező! Az őrmesteri rendfokozat nem azt jelenti, hogy kiképző. Lehet ő egy autószerelő, szakács, vagy épp rakétakezelő.
Ahogy a civil életben vannak szakmák, úgy vannak katonáékná is. A rendfokozat a katonai képzettséget mutatja, nem a feladatot...
Egyrészt van a katonai hierarchia, másrészt a beosztás.
A tisztek, tiszthelyettesek feladatköre mindig a beosztásukból ered és lényegében a tényleges hatalmuk is.
Amikor katona voltam, volt olyan szituáció, hogy a századpk. százados volt, de a negyedik szakasz parancsnoka, aki nyilván alárendeltje volt, meg egy őrnagy, akinek a rangja magasabb a századosnál, mégis az parancsolt neki.
Azért volt ez, mert egy vén piás, részeges őrnagy volt, aki nemegyszer csinált botrányt, balfogást, csak nem akarták kirúgni, vagy lefokozni, ezért adtak neki egy kisebb beosztást, ahol kihúzhatta a nyugdíjig, még az első szakaszpk. is parancsolt neki adott esetben, mert az volt a rangidős, pedig az csak főhadnagy volt.
Az őrmester csak rang, lehet konyhás, GH-s (gazdasági hivatal), műszaki, kiképző, szanitéc, vagy állományi a beosztása, mindnek teljesen más a feladatköre.
Van a rendfokozat szerinti ill. a beosztás szerinti besorolás. A beosztások elért rendfokozatokhoz vannak rendelve. Az őrmester egy rendfokozat egy állománykategórián belül. Az állománykategóriák: Közkatona, tisztes, tiszthelyettes, altiszt, tiszt, főtiszt, tábornok.
Közkatona: Honvéd
Tisztes: őrvezető, tizedes, szakaszvezető
Tiszthelyettes: őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrmester
Altiszt: zászlós, törzszászlós, főtörzszászlós
Tiszt: hadnagy, főhadnagy, százados
Főtiszt: őrnagy, alezredes, ezredes
Tábornok: dandártábornok, vezérőrnagy, altábornagy, vezérezredes
Ahhoz, hogy valaki előrébb tudjon lépni rendfokozatban iskolai tanulmányokat kell elvégezni és sikeres vizsgákat kell teljesíteni az iskolán tanultakból, ill. meg kell felelni fizikálisan, pszichésen, egészségügyileg a megpályázott beosztás követelményeinek.
- A beosztásokra, külszolgálatra pályázni kell, - nem úgy megy, hogy "elhullott az, akit vártam és befekszem a helyére".
Az előmeneteli, ill. fokozati vizsgák ritkábban, nem évente vannak szervezve - várakozási idő leteltére általában, - az egyik választható, a másik kötelező.
A fizikai állóképességről évente kell számot adni úgy, ahogy az egészségügyi alkalmasságot is évente szűrik. Drogszűrésre bármikor parancsot kaphat a katona - szúrópróba szerűen, - akár többször is egy évben, de ez azért nem jellemző, inkább csak azok részesülhetnek ebben a megtiszteltetésben, akik sokat mozognak olyan közegben, ahol a gyanú felmerülhet.
Ha valamelyik hiányzik, akkor nem léphet előrébb a katona.
Minden beosztásban évente kell számot adni a fizikális, mentális felkészültségről, a gyakorlatokon pedig a már elsajátított katonai ismeretek szinten tartása, újabb és újabb technika használatának, eljárásoknak, együttműködési készség begyakorlása folyik.
Példa: A gépkocsivezetőknél a legmagasabb rendszeresített rendfokozat a főtörzsőrmester, - ha jól tudom. Ez nem jelenti azt, hogy magasabb rendfokozatú katona már nem vezethet gépjárművet, de a hivatásszerű gépkocsi vezetői beosztáshoz ez a legmagasabb rendszeresített rendfokozat, - ez alapján számolják el a katona havi rendszerességű illetményét és egyéb járandóságait, pótlékait, ha jogosult erre.
A közszolgálati iskoláról frissen kikerült tiszthelyettesek többsége őrmesteri rendfokozatban kezdi meg katonai pályafutását. - Aki nem, az kimagaslóan jobban teljesít az átlagnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!