Ha a németeknek sikerül vérbe fojtani a normandiai partraszállást, megnyerik a háborút?
A normandiai partraszállás idején a németek már ezer éve elvesztették a háborút.
Ha engem kérdezel, 1941. decembere volt a fordulópont, amikor elakadt a Barbarossa-hadművelet és a szovjetek 200 kilométerre visszaszorították a német erőket Moszkvától, valamint az USA is beszállt a harcba a tengelyhatalmak ellen.
Innentől kezdve a német győzelmi esélyek kb. 0-ra csökkentek és csak idő kérdése volt, hogy mikorra merülnek ki teljesen.
#2
A németeknek pont a termelés volt az egyik nagy gyengéjük. Az amcsik és a szovjetek a Ford-féle tömegtermelést alkalmazták, ahol egy munkás csak egy részfeladatot látott el, míg a németek inkább manufaktúraszerűen termeltek még mindig, ahol mesteremberek végeztek el több munkafázist is, így nagyon nehezen tudták bővíteni a termelést, mert mérnököket képezni jóval nehezebb volt, mint beállítani egy prolit a sorba.
#4 nem a mérnökök termeltek, hanem a szakmunkások. Valóban manufakturálisan, de sokkal hatékonyabban (hatékonyabb gépekkel, eszközökkel), mint a világ többi részén. A német hadiipar éppen ezért tudott még akkor is termelni, amikor már szinte minden nagyobb gyárat leromboltak.
De való igaz, hogy még ez sem tudta a versenyt felvenni az amerikai tömegtermeléssel. Eleinte például a tengeralattjárók rengeteg hajót tudtak elsüllyeszteni, erre csak részben volt az a válasz, hogy a tengeralattjárók elleni hatékony védekezést kifejlesszék, a másik módszer az volt, hogy futószalagon építették a hajókat. Egyszerűen a németeknek nem volt annyi torpedójuk, mint ahány hajót az amcsik gyártottak.
Már akkor elvesztették, amikor el se kezdték. Ha nem kezdenek ki Angliával és az oroszokkal, akkor a Vichy-szövetséggel karöltve egy darabig uralhatták volna Európát.
Nyilván így se lett volna életképes hosszútávon, ezer sebből vérzett a dolog.
"nem a mérnökök termeltek, hanem a szakmunkások"
Remek, de jobb szót hirtelen nem tudtam rájuk. Az, hogy szakmunkás, elég snassz. Gépészek esetleg.
"Már akkor elvesztették, amikor el se kezdték."
Ebben mondjuk van valami. Lengyelország lerohanása egy olyan láncreakciót indított el, amit mindenképpen buktak volna a végén és inkább az a csoda, hogy odáig eljutottak, ameddig sikerült. Már egyáltalán a háború előtt egy csomó lehetőség lett volna a megfektetésükre, csak a nyugatiak annyira el akarták kerülni mindenáron a háborút, mint egy pestisjárványt és ezért szinte mindent hajlandók lettek volna megadni Hitlernek, aki gátlástalanul ki is használta ezt a gyáva töketlenkedést.
A D-napon a szovjetek már átlépték a korábbi, Lengyelország felosztása utáni határt, a normadniai partraszállás csak arról döntött, hogy Franciaországban és Olaszországban ne győzzön a proletárdiktatúra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!