A kézifegyver mennyire számít döntő tényezőnek egy háborúban?
Ha a háború full kontakt mindent szabad világháború, ott a kézifegyver kevéssé számít. Sarkított példa:
ha az ellenség egész országát sivataggá atomozod, akkor mindegy, hogy a végén a megszálló csapataid mondjuk muskétákkal felszerelve rugdossák szét az ellenfél radioaktív csontvázait...
Viszont sokat számít korlátozott háborúban, és a legtöbbet COIN jellegű háborúkban. Azért egy épületet kipucolni sokkal egyszerűbb egy éjjellátós, lézeres célzós gépkarabéllyal, mint egy másfél méteres dióverő Mauserrel...
Ha a második világháborúban minden orosz gyalogos AK-t kap, az sem számított volna sokat. Mert közben nem változnak meg a hadsereg harcászati elvei. 1943-ig a németek ugyanúgy uralták volna a légteret, a Tigris ugyanúgy legendás tank lett volna, és ugyanúgy kilőtte volna T-34-est, amit ugyanúgy lehetett volna tömegben gyártani. A húsdarálókba ész nélkül belezavart szovjet gyalogságot ugyanúgy letarolta volna a német tüzérség meg a géppuskák, városi közelharcban, öt méterről viszont a géppisztolyok sem rosszabbak semmivel egy gépkarbélynál.
Az óriási tüzérségi tűzzel meg párszáz tankkal elsodort német vonalak elleni végső rohamnál hurrázni meg Moszin-Naganttal is lehet.
Full gépesített, páncélos szállítókban ülő hadseregnek ideális fegyver a gépkarabély, viszont a korabeli szovjet hadsereg-meg a német is-zömmel lovas szekerekkel meg ilyesmivel operált és a saját lábán mozgott-gyalogolt. Ennek ellenére terjedt a dolog, márcsak az egyszerűbb logisztika miatt is, hiszen egy rajon vagy szakaszon belül eleve volt külön géppisztoly és puska, külön lőszerrel, illetve az átlag gyalogos úgysem tudta kihasználni a hosszú puska előnyeit, mert nem látott szabad szemmel 1000 méterre. pl.
A a leírásban szereplő oroszos, vh.-s párhuzam csupán illusztráció volt, a kérdést alátámasztandó példa. Bár látom a kérdésre válaszolni nem sikerült, de hitvitát generálni a német haderő ütőképességéről azt sikerült.
A konkrét kérdés arra vonatkozott, hogy egy háború megnyerésében a gyalogsági lőfegyverek mennyit nyomnak a latban. Erre jönnek kommentelők atommal, tankokkal, meg légierővel.
GYK, én így szeretlek :D
A gyalogsági kézifegyver egy rendszer része. Erre mondtuk, hogy önmaga nem sokat nyom a latban.
Azt azonban még ma is elmondják katonáéknál, hogy egy megfelően kiképzett, felszerelt, és a többi fegyvernem által támogatott gyalogost csak egy hasonlóan jól kiképzett, felszerelt és támogatott gyalogos tud kivetni az állásából. Lásd, az összes helyi háborút. Végül oda kell menni GI Joenak vagy Ivánnak a kis puskájával, hogy az ellenség le legyen győzve. Ha a végén ezek a fiúk vereséget szenvednek, akkor semmit nem ért az egész, kilőhettél x-ezer rakétát, etc. Vagyis számít a kézifegyver, de messze nem annyira, mint Napóleon korában pl...
A kézifegyverek közel azonos szintű ellenfeleknél nem dominálnak, mivel kisebb-nagyobb eltérésekkel hasonló képességű eszközöket használnak.
Azonban Pl az 1866-os porosz osztrák háborúban a königratzi csatát és a háborút is eldöntötte a németek kézifegyverzete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!