Melyik volt a világ legnagyobb lovasrohama?
"The battle is also noted for including the largest known cavalry charge in history."
Itt van a lista:
talán nem a legnagyobb, de az utolsó a földön:
Az utolsó magyar lovasroham 1941-ben meghökkentette akkori szövetségeseinket is. Valóban rendhagyó eset ez, hiszen már az első világháborúban krisztálytisztán kiderült, hogy a lovasságnak - amennyiben hagyományos értelemben tekintünk rá, vagyis lóháton harcoló katonákat képzelünk magunk elé - befellegzett. Ennek ellenére nemcsak a szállításban játszottak fontos szerepet még mindig a lovak a második világháború idején, hanem számos lovas hadosztály is szolgált ekkoriban. Zömüknél ez annyit jelenett, hogy lóháton utaztak a lovasezredek katonái két pont között, de kivételek azért előfordultak:
"A korábbi történelmi korszakok ütközeteit jellemző emlékezetes lovasrohamok a második világháború alatt csak elvétve fordultak elő. A magyar lovasság utolsó efféle harctevékenységét jelentette az a nevezetes esemény is, amelyet augusztus 15-én a Nyikolajev városának elfoglalására, s az ott védekező szovjet egységek bekerítésére előrenyomuló német és magyar seregtesteket biztosító 4. huszárezred katonái hajtották végre.
[…] A harccsoportnak a Nyikolajevbe tartó vasútvonaltól nyugatra eső területen, Mihajlovka, Grejga irányában kellett előretörnie, el kellett foglalnia a vasútvonaltól négy kilométerre nyugatra húzódó terepszakaszt, hogy ezzel, megakadályozza a szovjet csapatok esetleges északkeleti irányban történő kitörését. A huszárkötelékek nyílt, áttekinthető terepen, állandó ellenséges tüzérségi tűz közepette, lángoló gabonatáblák között, tikkasztó hőségben bocsátkoztak harcba. Lovasrohamukra egy német szemtanú, háború utáni memoárjában az alábbiakban emlékezett vissza:
„… Ismét kemény harcban álltunk a kétségbeesetten védekező ellenséggel, aki egy magas vasúti töltés mellett ásta be magát. Már négyszer rohamoztunk, és mind a négyszer visszavertek bennünket. A zászlóaljparancsnok káromkodott, a századparancsnokok azonban tehetetlenek voltak. Ekkor a tüzérségi támogatás helyett, amit számtalanszor kértünk, egy magyar huszárezred jelent meg a színen. Nevettünk. Mi az ördögöt akarnak ezek itt a kecses, elegáns lovaikkal? Egyszerre megdermedtünk: ezek a magyarok megbolondultak!
Lovasszázad után lovasszázad közeledett. Parancsszó harsant. A bronzbarnára sült, karcsú lovasok szinte odanőttek a nyereghez. Fénylő aranyparolis ezredesük (sic!) kirántotta kardját. Négy-öt könnyű páncélkocsi vágódott ki a szárnyakra, az ezred pedig a délutáni napban villogó kardokkal végigvágtázott a széles síkságon. Seydlitz rohamozhatott így valaha. Minden óvatosságról megfeledkezve kimásztunk az állásainkból. Olyan volt az egész, mint egy nagyszerű lovasfilm!
Eldördültek az első lövések, aztán mind ritkábbak lettek. Kimeredő szemmel, hitetlenkedve néztük, ahogy a szovjet ezred, amely eddig elkeseredett elszántsággal verte vissza támadásainkat, most megfordul, és pánikszerűen otthagyja állásait. A diadalmas magyarok pedig maguk előtt űzték az oroszt, és csillogó szablyájukkal aprították őket. A huszárkard úgy látszik, egy kicsit sok volt az orosz muzsik idegeinek! Most az egyszer az ősi fegyver győzedelmeskedett a modern felszerelésen…”."
Szabó Péter – Számvéber Norbert: A keleti hadszíntér és Magyarország 1941-1943 (Puedlo kiadó)
"talán nem a legnagyobb, de az utolsó a földön:
Az utolsó magyar lovasroham "
Az utolsó magyar és az utolsó a Földön azért nem egyenlő.
Amúgy, ha elolvastad volna azt amit linkeltem, akkor tudnád, hogy az olaszok 1942-ben vezettek sikeres lovasrohamot egy szovjet tüzérségi állás ellen. Ezen kívül több említés is van még, ami 1941 utáni.
"talán nem a legnagyobb, de az utolsó a földön: "
Nem a legutolsó, de csak egy szimpla urban legend. A neten ezer éve kering ez a sztori, de szimplán baromság.
A Krími háború. Balaklava.
1854. október 25.
Talán nem a legnagyobb, de a leghősiesebb.
Már ha lehet hősiesnek nevezni egy gyakorlatilag öngyilkos könnyűdragonyos lovasrohamot.
375 elpusztult ló és 119 halott dragonyos.
"Hosszú, hosszú az út,
mind rajta vágtáz,
s bár az a völgy a Halál,
nyargal a hatszáz.
Rajta, lovasbrigád!
Parancs: az ágyúkon át!
S bár az a völgy a Halál,
beront a hatszáz.
"Rajta lovasbrigád!" -
félnek-e a katonák?
Nem, noha tudja mind,
parancsa: botlás!
Nem dolguk a felelet,
se kérdezni, hogy minek,
dolguk: ott halni meg,
s bár az a völgy a Halál:
vágtat a hatszáz."
(Alfred Lord Tennyson)
Négy egymásnak ellentmondó, zavaros parancs eredménye lett ez.
1914. augusztus 14.
Az 5. Magyar Királyi Honvéd Lovashadosztály.
A Gorodoki csata.
A 2. kombinált kozák hadosztály géppuskákkal fedezett állásaira rontottak kivont karddal és lovasrohammal a huszárok.
Az orosz géppuska és ágyútűz percek alatt lekaszálta a a magyar lovasrohamot.
650 ló és 500 ember veszett oda percek alatt.
De még az ellenséges oroszok is csodálták őket az öngyilkos rohamuk ellenére.
(Ha esetleg valaki látta a Hadak útján c. filmet, akkor a filmben lévő lovasroham mintájára lehetne elképzelni)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!